The Case of Charles Dexter Ward

Ventigo Media
2017-04-07
2017-04-07

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Zdecydowanie moje ulubione opowiadanie Lovecraft'a. Absurd całej fabuły sprawiał, że bardzo ciekawie się czytało

Język, bogactwo słownictwa i zachowanie klimatu podbiły moje serduszko.

Język, bogactwo słownictwa i zachowanie klimatu podbiły moje serduszko.

Wow, dawno nie pamiętam żebym podczas czytania książki tak się wynudził. Pomimo niecałych 200 stron, czytało mi się to, jakbym miał do przebrnięcia przez 2000, prawie zanudziła mnie na śmierć – było blisko. Druga sprawa, kompletnie nietrafiający dla mnie charakter tekstu – w stylu sprawozdania czy reportażu?? sam nie wiem. Podczas lektury po prostu nie doświadczałem żadnej przyjemności, skończyłem ją chyba tylko z poczucia obowiązku. A sama książka w skrócie opowiada o osobie X, która w przeszłości dokonywała dziwnych i podejrzanych rzeczy, oczywiście według świadków. Następnie przenosimy się do teraźniejszości, gdzie kolejna osoba wykonuje podobne, dziwaczne czyny co jest dla mnie totalnie nieatrakcyjne. I to by było właściwie wszystko. Nie będę wdawał się w szczegóły dot. fabuły itp. bo po prostu na samą myśl jestem zmęczony xD. Oczywiście doceniam wszelakiego rodzaju dziwności i inności oraz ciekawe pomysły no ale to tyle.

Pierwsza bezpośrednia styczność z Lovecraftem. Nomen omen na papierze klimat idealny dla mnie - niedopowiedziana groza, nie do końca opisane monstra, ale coś nie do końca kliknęło jak przeczuwałem. Może zbyt pośpiesznie przeczytana, może musze poznać więcej dzieł autora by docenić klimat. Na pewno wrócę do tej książki jeszcze raz po czasie kiedy będę już nieco mądrzejszy o kolejne pozycje autora.

Hejka. Kochani. Ale tutaj się działo. Zapraszam po krótką, lecz ciekawą historię Przypadku Charlesa Warda.

Autor: H.P. Lovwecraft.
Tytuł: Przypadek Charlesa Dextera Warda..
Wydawnictwo: C. T. Crime. Thriller.

Opis:

Pierwszy raz spotkałem. się z tym tytułem i muszę przyznać, że nawet mnie zaciekawił. Prawdziwy Charles Dexter Ward już dawno nie żyje. W jego postać wcielił się Joseph Curven, który jak się potem okazało jest wampirem. Chciał zawładnąć całym światem, ale mu się to nie udało, bo ktoś odkrył jego knowania. Charles Ward cały czas przebywał w szpitalu. Zanim tam trafił, to rodzice już dawno odkryli, że ich syn po nocach gdzieś wychodzi i jest wampirem. Ale tak jak wspominałem nie zdradzę Wam dalszej historii. Musicie przeczytać ją sami.

Moja ocena to: 1000 /1000.
Książka liczy 176 strony.
Oczywiście polecam. 😯

Autor: H.P. Lovwecraft.
Tytuł: Przypadek Charlesa Dextera Warda..
Wydawnictwo: C. T. Crime. Thriller.

Opis:

Bardzo klimatyczna mini-powieść, choć jak to u Lovecrafta styl narracji bywa chaotyczny i zawiły. Niemniej "Przypadek..." to klasyk, który każdy fan Lovecrafta powinien znać.

Hmmm? No sama nie wiem. Moje drugie podejście do Lovecrafta (pierwsze bardzo udane) i lekkie rozczarowanie.
Może ze sto lat temu ta opowieść zachwycała, teraz to sympatyczna, napisana w formie sprawozdania, trochę przegadana ciekawostka. O młodym, popadającym w obłęd człowieku, który znika ze szpitala psychiatrycznego, a autor cofa się w czasie, by wyjaśnić jak doszło do jego zniknięcia i do choroby psychicznej. Przy okazji zabiera czytelnika w zamierzchłą przeszłość, na cmentarze, w katakumby, nie szczędzi czarów, obrzydliwych postaci, okultyzmu, demonologii, nekromancji i różnych paskudztw, a ze stron sączy się szaleństwo i coś nieczystego, czego lepiej nie ruszać. .
Na pewno broni się klimat książki, pomysł, dopracowanie szczegółów, narracja, ale fabule czegoś brakowało, a i grozą nie powiało tak, jak bym oczekiwała.
Podobno autor nie lubił tej książki, nie dokończył jej, nie dopieścił, a po jego śmierci wydano ją taką niedopracowaną. I ja to poczułam.

Najbardziej przerażający w tej książce jest sam autor, a dokładniej wymyślenie historii, tak przemyślanej i szczegółowej, że przez cały czas czułem, jakbym słuchał reportażu. Nie uświadczycie tu rozlewu krwi, potworów i akcji typowych dla horroru. Tutaj, niesamowite prowadzenie narracji i dopieszczona w szczegółach fabuła opierająca się na tajemniczych obrzędach, wyleje na wasze skóry falę ciarek, jak podczas dobrego thriller'a psychologicznego

Bardzo ciekawa historia :) lubię klimaty H.P. Lovecraft.

Bardzo ciekawa historia :) lubię klimaty H.P. Lovecraft.

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj: