Psychologia tłumu

Wydawnictwo: Antyk
Psychologie des foules
psychologia
Pistacia

"Tłumy są zawsze tą siłą, która rozsypuje zmurszałą budowlę cywilizacji. Wtedy spełniają swą rolę, a siła polegająca na ilości jest wówczas ideą przewodnią historii. Czy nasza cywilizacja nie potrafi ujść podobnego losu? Można się tego lękać, ale nie wiemy tego jeszcze. Tak czy inaczej, musimy przygotować się na rządy tłumów, skoro bez najmniejszego zastanawiania się usuwano wszystkie przeszkody, które mogły nie dopuścić do władzy tłumu."

[z Wprowadzenia autora]

źródło opisu: www.derewiecki.pl

źródło okładki: www.derewiecki.pl

Northman | 2015-07-26
Przeczytana: 20 października 2003

Znakomita, arcyciekawa książka. To fascynujące, jak bezbłędnie Le Bon rozkłada na czynniki pierwsze zasady powstania, działania i eskalacji zachowań tłumu, który nie jest nawet sumą tworzących go jednostek, lecz bezosobowym tworem, stworzonym wręcz do tego, by nim manipulować (jeśli się oczywiście wie, jak to zrobić). Socjologia w czystej postaci.

"Psychologię tłumu" czytałem jeszcze na studiach. Książka ma swoje lata, ale absolutnie w niczym nie ujmuje jej to aktualności i adekwatności stawianych tez w stosunku do dzisiejszych czasów. Nie wiem jak to wygląda dzisiaj, ale jeszcze dwanaście lat temu "Psychologia tłumu" była zalecaną lekturą dla przyszłych funkcjonariuszy służb porządkowych, co również pokazuje, jak bardzo aktualna jest to pozycja. Osobiście nie znam lepszej książki o tej tematyce.

Książka jest absolutnie obowiązkową lekturą dla każdego studenta socjologii. Domorośli socjologowie oraz osoby choć trochę socjologią zainteresowane również będą usatysfakcjonowani tą...

jatymyoni | 2014-11-10
Przeczytana: listopad 2014

Ksiązka napisana w 1895 i nadal aktualna Oto co ma autor to powiedzenia na temat tłumu wyborców: "Jego działalność polega na wyborze kandydatów, cechują go zatem właściwości powyżej opisane,a mianowicie: zanik zdolności rozumowania, brak krytycyzmu, drażliwość, łatwowierność i prostota uczuć. Ulega on przemówieniom swych przywódców, którzy ciągle jedno i to samo powtarzają, stawiają nie udowodnione twierdzenia, otaczają się prestiżem i liczą na działanie zaraźliwe." i ""Kandydat, który ujmie swój program w mgliste formuły, gdzie będzie wszystko i nic, ma zapewnione powodzenie."
O Oświacie: "Najkarygodniejszym błędem obecnego systemu wychowania jest jego fałszywa postawa psychologiczna, która przyjmuje, że mechaniczne wbijanie w pamięć całych podręczników rozwija inteligencję(...) ani na chwilę zaś nie poświęca na kształcenie umysłu i zdolności samodzielnego myślenia.. Nauka szkolna to posłuszeństwo połączone z kuciem na pamięć."
Czy nie jest prawdą, że tłum myśli obrazami,...

Korneliusz | 2016-06-23

Twierdzenia zawarte w książce, pomimo upływy czasu i związanego z tym rozwoju nauki oraz techniki, są wciąż aktualne. Kto zdobędzie duszę tłumu, ten ma nad nim pełną kontrolę. Musze przyznać, iż po przeczytaniu tej książki doszedłem do następującego wniosku: im w społeczeństwie panuje większy egoizm oraz racjonalne i wyrachowane podejście do życia, tym istnieje mniejsze ryzyko rewolty i zmiany 'status quo'. Czy gdyby nasi przodkowie wykazywali taką postawę, to czy doszłoby do zrywów narodowych, odkryć oraz wynalazków? Do przemyślenia.

Niby napisana dawno, dawno temu..., a do dziś w wielu kwestiach prawdziwa.

Lektura obowiązkowa z cyklu "Biblioteka ogarniętego w świecie człowieka"
;)

Jacek Jagosz | 2015-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2015

W tłumie zanika świadomość własnego ja, zaciera się ono na rzecz jego działań i opinii. Tłum to potężny żywioł który może siać postrach i zniszczenie bądź poświęcić się w imię wcześniej wszczepionej mu idei. Zasady działania tłumu niewiele się zmieniły, od czasów imperium Rzymskiego czy Greckich państw-miast tłum potrzebował przywódcy, lidera który pokieruje jego działaniem, który zaszczepi w nim idee rewolucji lub bezwzględnego posłuszeństwa wobec obecnie panującego ustroju. Dziś posiadamy środki masowego przekazu i sieć internetową i tu do podziału jaki zastosował Le Bon na tłum heterogeniczny i homogeniczny dodałbym jeszcze tłum wirtualny jako zbiorowisko jednostek które fizycznie nigdy nie miały ze sobą kontaktu a jednak potrafią się skonsolidować w ramach wspólnej idei. Ciekawa pozycja, polecam głównie osobom zainteresowanym socjologią.

Konkwistadorrr | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Po przeczytaniu tej książki pierwsza myśli jaka mi się w głowie pojawiła to taka, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego polityka, ale co ważne to dla polityka d... kratycznego. Można napisać, że to co napisał Le Bon to podstawa dla tych wszystkich, którzy czują w sobie, że chcieliby w swoim czasie pokierować tłumem.
"Psychologia tłumu" - sam tytuł wyjaśnia wszystko. W głównej mierze autor skupia się na cechach tłumu, jaki jest tego początek, co dzieje się w trakcie i jakie mogą być finalne działania tłumu. Niby oczywiste, ale wiele można się z tej krótkiej książki jeszcze dowiedzieć.
Czytając "Psychologię tłumu" nietrudno się domyślić, że Le Bon to konserwatysta. Od początku do końcu tej książki generalnie nie popada się w co do tego wątpliwości. Dlaczego generalnie? Ano dlatego, że mi osobiście bardzo nie podobało się takie "luźne" traktowanie Chrześcijaństwa jako czegoś co można sobie porównywać z innymi religiami (jakby Len Bon nie czuł wyjątkowości Chrześcijaństwa, jakby...

Imachuemanch | 2013-08-12

Książka absolutnie obowiązkowa dla ludzi chcących orientować się jak działa dzisiejszy świat demokratyczny.

Maras | 2017-09-25
Przeczytana: 03 lipca 2014

"Psychologia tłumu" jest książką ponadczasową i jak najbardziej aktualną. Le Bon opisał w mniej mechanizmy działania mas, które poddane hasłom populistów i demagogów ulegają zbiorowej histerii i kierują swoje działania w stronę uznawaną za "wroga państwa i ludu". W tłumach jednostki tracą zdolność samodzielnego myślenia i wiążą się z innymi jednostkami poczuciem osiągnięcia łączącego je celu bez zważania na konsekwencje.

Książka ta pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy działania osób siejących ferment wśród działających irracjonalnie mas. Dzięki niej można lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące ustrojami [politycznymi oraz to, dlaczego politycy w wielu kwestiach manipulują wyborców, karmiąc ich złudnymi obietnicami lub zachęcając ich do walki w imię pustych ideałów. Treści zawarte w książce odnoszą się również do mediów sterujących myśleniem i zachowaniem odbiorców, często przy poparciu polityków i socjotechników, co pozwala na zrozumienie taktyki przyjmowanej przez koncerny...

Kamil_32 | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Rewelacyjna książka, warta przeczytania. We wspaniały sposób, ze swego rodzaju prostotą opisany jest sposób myślenia tłumów, gdzie zarówno jednostka wybitnie wykształcona jak i same myślenie racjonalne nie mają niemalże żadnego znaczenia. Ukazana dobitnie oraz na przykładach dzikość i głupota zarazem wielkich tłumów powstałych i uwiecznionych na kartach historii. Dzięki tej książce dowiedzieć się można jak kreować ideę przewodnią i jak prowadzić tłum w wybraną przez nas stronę, przynajmniej w teorii.

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Z archiwum P

Minęło ponad sto lat, a Le Bon aktualny jak nigdy. Tłum jest czymś zupełnie innym niż zbiór osób go tworzących. Tłum ma własny charakter, własną tożsamość - w jakimś sensie nawet świadomość. Tłum chce krwi, boi się siły, jest łatwy do kierowania, jeśli ktoś wie jak to zrobić. A najciekawsze, że od tych ponad stu lat nikt nie opisał tego lepiej niż Le Bon.