inne
LubimyCzytać

Fascynująca historia Krystyny, pierwszej przełożonej Klasztoru w Markyate, spisana jeszcze za jej życia, urywa się nieoczekiwanie w połowie zdania. Krystyna, urodzona w angielskiej miejscowości Huntingdon około roku 1100, w wieku dwunastu lat składa śluby czystości. O ich złożeniu nie informuje rodziców, którzy będąc pod wpływem biskupa Durham Ranulfa Flumbarda postanawiają wydać ją za mąż za bogatego młodzieńca o imieniu Burtred. Opis przeszkód, które dziewczyna musi pokonać, aby osiągnąć swój cel, jakim jest wstąpienie do klasztoru, umieścił w Żywocie anonimowy biograf. Dowiadujemy się z niego między innymi o prześladowaniach, jakie znosiła ze strony rodziny, męża, przyjaciół, o ucieczce z rodzinnego domu, o życiu, jakie prowadziła we Flamstead u pustelnicy Alfwen, a potem w Markyate u eremity Rogera czy o wyjątkowej przyjaźni z opatem z St. Albans Gotfrydem de Gorham.

Oryginalny tekst Żywota zaginął w nieznanych okolicznościach, a w 1731 roku w wyniku pożaru uległa zniszczeniu kopia z XIV wieku, będąca jedynym źródłem opisującym historię życia Krystyny z Markyate

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!