Tybet płonie

Tibet on Fire
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2017-01-16
2017-01-16

Okładka książki Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku Mai Ge, Cheng Gu, Jinghui Meng, Shiying Mu, Oser, Qian Zhongshu, Han Shaogong, Shen Congwen, Tiesheng Shi, Wenbo Sun, Su Tong, Yiduo Wen, Wenjian Wu, Chuan Xi, Wang Xiaobo, Zhimo Xu, Can Xue, Geling Yan, Hua Yu, Chengzhi Zhang, Lunyou Zhou
Kamień w lustr... Mai Ge, Cheng Gu, J...

Literaturę faktu ciężko oceniać tak jak oceniamy beletrystykę. Więc najwięcej można dyskutować o samym podjętym w tego typu publikacjach temacie. Ten na tle dzisiejszych "problemów" ludzkości jest conajmniej niezwykły. Zatrważające jest to ile jest jeszcze na świecie miejsc gdzie cierpią tysiące ludzi, a świat zajęty jest tym ile jest płci albo czy debilne końcówki feminatywów są fajne czy nie. W tej książce uderzyła mnie motywacja mnichów i ludzi dokonujących samspaleń. Zadziwiające jak osaczenie z każdej strony bezprawną przemocą nie dało rady zarazić nią swoich ofiar. Ich oddanie religii buddyjskiej i wystrzeganie się wszelkiej przemocy wobec innych jest godne podziwu. Czysty umysł i taka samośwaidomość i dyscyplina w codziennym postępowaniu są umiejętnosciami nie do opanowania dla zapewne 80 procent populacji. Kiedyś w ogóle nie rozumiałam dlaczego ludzie robią sobie takie rzeczy z własnej woli. Dziś inaczej patrzę na kwestię tego co znaczy być wartościowym człowiekiem.

“Tybet płonie” przybliża nam formę sprzeciwu wobec ChrL. Czytając o aktach samospalenia przypomniałem sobie o tym, jak japońscy piloci w imię honoru woleli wlatywać w amerykańskie samoloty, upatrując w tym możliwość zlikwidowania jak największej liczby przeciwników, co mogło oddalić pokonanie cesarstwa japońskiego.

W swym reportażu Oser przybliżyła nam nie tylko fakt, iż Tybetańczycy dokonują takiego, z ich punktu widzenia, aktu poświęcenia w wyższej sprawie. Czytamy tu również o tym jak władze chińskie manipulują przekazem i dorabiają gębę osobom dokonującym samospalenia. Szczególnie to składnia do refleksji, bo to iż media kreują rzeczywistość nie tyczy jedynie tego problemu. Autor na kartach swego reportażu przedstawił nam również testamenty ofiar. Widzimy, iż ile ofiar – tyle testamentów.

Jeśli ktoś jest ciekawy świata, to niech ma w pamięci, że istnieje takie dzieło jak “Tybet płonie”. To krótka książka, ale wyczerpuje temat.

W swym reportażu Oser przybliżyła nam nie tylko fakt, iż...

• Reportaże
  • Do kupienia
  • Koniecznie przeczytać
  • Posiadane
  • Tybet
  • Książki do kupienia

Dodaj cytat z książki Tybet płonie