"Portret kobiecy". Polki w realiach epoki. Tom 3

Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 2: 1820-1914 Marek Adamczewski, Irmina Gadowska, Piotr Gryglewski, Marzena Iwańska, Grażyna E. Karpińska, Jarosław Kita, Karolina Kołodziej, Ewelina M. Kostrzewska, Katarzyna Orszulak-Dudkowska, Wiesław Puś, Daria Rutkowska-Siuda, Marta Sikorska, Anna Śmiechowicz, Kamil Śmiechowski, Joanna Sosnowska, Krzysztof Stefański, Elżbieta Umińska-Tytoń, Violetta Wiernicka, Krzysztof P. Woźniak
Ocena 8,3
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Perspektywa stołu Kinga Fink, Katarzyna Głowani, Piotr Hubicki, Jarosław Kita, Marta Kłak-Ambrożkiewicz, Maria Korybut-Marciniak, Jolanta Kowalik, Marta Milewska, Olga Morozowa, Emilian Prałat, Kinga Raińska, Anna Śmiechowicz, Tadeusz Srogosz, Karolina Studnicka-Mariańczyk, Olga Szadkowska-Mańkowska, Andrzej Szmyt, Jolanta Załęczny
Ocena 0,0
Perspektywa stołu Kinga Fink, Katarzy...
Okładka książki Narzędzia wojny Tadeusz Grabarczyk, Jarosław Kita, Magdalena Pogońska-Pol, Myrosław Wołoszczuk
Ocena 0,0
Narzędzia wojny Tadeusz Grabarczyk,...
Okładka książki Prywatne światy zamknięte w listach Jarosław Kita, Maria Korybut-Marciniak
Ocena 0,0
Prywatne świat... Jarosław Kita, Mari...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
688
390

Na półkach:

Trzeci, ostatni tom z serii "Życie prywatne Polaków w XIX wieku" wymaga podsumowania całości. Prawdę mówiąc, sięgając po opracowania naukowe oczekiwałam czegoś więcej. Liczyłam na wiele pogłębionych artykułów, na śmiałe tezy i na poruszenie kontrowersyjnych tematów. Niestety, większość artykułów jest bardzo powierzchownych, odtwórczych. Niczego nie wnoszą do nauki, nie pogłębiają też wiedzy czytelnika.
Podczas lektury wielokrotnie miałam wrażenie, że ktoś tym młodym naukowcom zerkał przez ramię, pisali tak, żeby nikogo nie urazić i zgodzić się z tezami, których podważać nie należy, które są mocno ugruntowane, spójne z dawno ustaloną wizją. Czy jednak rozwój nauki nie polega na tym, że zadaje się kontrowersyjne pytania, dialoguje się z autorytetami i poszukuje własnej ścieżki? Przedzieranie się przez kolejne artykuły było przygnębiające, tak bardzo były odtwórcze i pozbawione treści.
Moja jedyna myśl po lekturze była taka, że trzeba wrócić do książek Marii Janion. Jej ducha niestety w tych tomach nie widać. Może i chciała zrobić rewolucję, ale wszystko i tak wróciło na utarte, bezpieczne tory.

Jedynym artykułem, który został w mojej pamięci po lekturze III tomu, była "Mańka Kalosz wiodąca lud Warszawy na barykady" Wojciecha Gruchały. Autor opisuje życie prostytutek, które jako jedyna grupa społeczna kobiet miały jakąkolwiek możliwość stanowienia o sobie. To oczywiście przygnębiający wniosek (w poprzednich tomach zdarzały się artykuły, z których jasno wynikało, że warto było być wdową, z tych samych powodów). Pozostałe sportretowane kobiety to patriotki, do szpiku kości przesiąknięte walką o wolność ojczyzny. A tak naprawdę ofiary decyzji swoich mężów, ojców czy braci, z których powodu były pozbawiane majątków, jechały potulnie na Sybir czy decydowały się na emigrację.
Przydałyby się bardziej pogłębione studia w tym temacie jak i odrobina wolności w myśleniu - czego pracownikom naukowym serdecznie życzę.

Trzeci, ostatni tom z serii "Życie prywatne Polaków w XIX wieku" wymaga podsumowania całości. Prawdę mówiąc, sięgając po opracowania naukowe oczekiwałam czegoś więcej. Liczyłam na wiele pogłębionych artykułów, na śmiałe tezy i na poruszenie kontrowersyjnych tematów. Niestety, większość artykułów jest bardzo powierzchownych, odtwórczych. Niczego nie wnoszą do nauki, nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam e-booka
    1
  • Życie w XIX wieku
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki "Portret kobiecy". Polki w realiach epoki. Tom 3


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne