Radio-aktywna Sabała

Wydawnictwo: Pascal
LubimyCzytać

Niezwykle barwna i zabawna opowieść rodowitej góralki - znanej jako "głos z Zakopanego". Uzbrojona w mikrofon wyrusza na podbój Tatr, aby wszystkim ceprom przybliżyć wspaniałych ludzi, cudowne historie i prawdziwie zadziorny charakter zakopiańskich górali.Książkę Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego przeczytałem z zaciekawieniem i prawdziwą przyjemnością.Miłość do Tatr i Zakopanego miesza się w tej książce z miłością do radia. To pierwsze łatwo wytłumaczyć - Beata Sabała- -Zielińska jest rodowitą góralką i ma tę miłość w genach. Rzecz w tym, że pisze o tym w sposób finezyjny i zróżnicowany. Potrafi być liryczna i erudycyjna, gdy opisuje górskie nazwy, i satyryczna, gdy pisze o Targu pod Gubałówką czy o Bollywood pod Tatrami.Ten cały fascynujący i barwny świat Beata Sabała-Zielińska opisuje przy pomocy medium, które ukochała, to jest przy pomocy radia. Ma na to pomysł i jest w tym pełna pasji. Zakopane i szerzej Tatry, krajobrazy, obyczaje i ludzie zyskują w mikrofonie reporterki niepowtarzalny portret. Umie też Sabała-Zielińska pisać, a więc i myśleć mądrze i poważnie, gdy zawiera w swym pisaniu refl eksję nad losem kolegów, którzy nie wrócili z wyprawy w góry. Ale przede wszystkim cały ton jej opowieści opromieniony jest swoistym, specyficznym poczuciem humoru i błyskiem inteligencji.Kto gór nie zna, dzięki tej książce może je poznać i polubić.Kto góry zna, może odnowić stare sentymenty.Polecam tę książkę jednym i drugim.Wojciech Młynarski Zabawna i wciągająca opowieść o tym, jak góralka dała się ponieść halnemu i miłości do radia. Przeczytałam z wielką przyjemnością!Beata PawlikowskaBeata Sabała-Zielińska, góralka, dziennikarka, blogerka, redaktor naczelna magazynu "Polski Region Pieniny". Dwanaście lat pracowała w Radiu ZET jako korespondentka z Podhala, nadając swoim relacjom wyrazisty i niepowtarzalny styl, stając się tym samym jednym z najbardziej rozpoznawalnych radiowych głosów. Z góralską zadziornością i poczuciem humoru, relacjonowała nie tylko podhalańską rzeczywistość. Znana z ciętych ripost, w sposób bezkompromisowy opisuje absurdy, nie boi się sięgać po niewygodne tematy. Jest współautorką książek Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko- ceperska oraz Zakopane, nie ma przebacz!, które są autorskimi przewodnikami po zimowej stolicy Polski. Prywatnie żona lekarza, matka dwóch córek.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Aguniolek | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Książeczkę wypatrzyłam w markecie i oczywiście zaczęłam ją czytać stojąc w kolejce...
Bardzo miła i momentami śmieszna historia dziennikarki radiowej z Zakopanego,która w radiu opowiada o tym, co "piszczy w zakopiańskiej trawie",a w szczególności w śród lokalnej gawiedzi.
Autorka opowiada w sposób przezabawny jak tworzyła swoje audycje i jak nagrywała dźwięki z natury.
Podobają mi się też przeurocze zdjęcia i historie o niesfornych i nieprzygotowanych do warunków tatrzańskich turystów z miasta.
Duże wrażenie zrobiły na mnie opowieści o czasach świetności hotelu "Giewont",który kiedyś był "klasą samą w sobie".
Widać,że Sabała kocha góry i zaraża wszystkich czytelników tą miłością.
Z książki dowiemy się również jak i dlaczego wysadzono część górskiego terenu na potrzeby filmu,a także jak wygląda akcja ratownicza w górach i jak wielkie ryzyko ponoszą ratownicy górscy podczas akcji.
Ciekawostką dla mnie był fakt, iż w Zakopanem gościło Bollywood oraz śmieszne nazwy w tatrach i wiele...

Dowcipna, lekko napisana i bardzo wciągająca opowieść dziennikarki o ciekawej osobowości. Czytałam obie jej wcześniejsze książki o Zakopanem napisane do spółki z Pauliną Młynarską i to zdecydowanie Sabała-Zielińska nadała im ton i charakter - teraz jestem o tym przekonana.

Nigdy specjalnie nie interesowałam się dziennikarstwem radiowym, a okazuje się, że to bardzo ciekawa praca - zwłaszcza na Podhalu! Co prawda w tekst wkradło się kilka błędów, niektóre były nawet zdumiewające (jak błędnie wyprowadzona etymologia nazwy Doliny Kościeliskiej oraz Giewontu), ale głównie to jednak pomyłki redakcyjne, które można wybaczyć - co istotne, było ich o wiele mniej niż w wypadku "Zakopanego odkopanego" i "Zakopane. Nie ma przebacz!" wydanych nakładem tej samej oficyny.

Warto przeczytać, nawet jeśli praca dziennikarza nie bardzo nas interesuje. Spojrzenie na współczesne Zakopane okiem rodowitej góralki to zawsze cenne źródło poznawcze.

Miśka | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Polecam. Nie tylko dla osób kochających góry i nie tylko dla miłośników Radia Zet, którego ja osobiście zbyt wiele nie słucham (sporadycznie w pracy).
Książka napisana z góralskim przytupem. Widać, że bajanie autorka odziedziczyła po swym przodku.
Jest wesoło, ale i smutno, ciekawie i wspomnieniowo...

tercja | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

6/5
Beata Sabała Zielińska pisała książki wraz z Pauliną Młynarską i szło im to znakomicie! Teraz Pani Beata postanowiła napisać coś sama. Większość słuchaczy Radia Zet zna jej głos i jej relacje z Podhala. O tym właśnie jest ta książka. O trudzie i znoju 😉 pracy dziennikarza, o wpadkach, o przygodach, o sprawach radosnych i tragicznych, słowem o wszystkim co może się przytrafić lub stanąć na drodze dziennikarzowi relacjonującemu wydarzenia na żywo. Beata Sabała Zielińska napisała tę książkę z ogromnym poczuciem humoru, ktory, co rzadka cecha, ma również na swój temat. Oj, nie oszczędza siebie, nie! Wszelkie wpadki, gafy, niewłaściwe zachowania wynikające z niewiedzy lub czasami lenistwa czy rozkojarzenia opisuje szczerze. Książka skrzy się dowcipem, opisuje życie na Podhalu i współżycie z mieszkańcami Zakopanego i okolic, które do łatwych nie należy, bo Górale mają swoista filozofię życiową.

Eljot | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Zdecydowanie lepszą pozycją była książka napisana wspólnie z Beatą Młynarska. Ta, choć jak sam tytuł mówi, będzie o karierze radiowej autorki, zahacza oczywiście o tematykę Tatr, bo Pani Beata to rodowita góralka mieszkająca w Zakopanem. Książka jakos tak sobie do mnie przemówiła. Sądziłam, że będzie więcej góralskich smaczków, no ale tytuł mówił sam za siebie, więc wiedziały gały co brały.
Na duży plus przybliżenie historii nazw tatrzańskich. Trochę poczytamy na temat słynnego hotelu Giewont, który aktualnie jest w podupadającym stanie, trochę o pracy toprowców, no i oczywiście dosyć mocno zagłębiamy się w tematykę radiową, która nie do końca mnie zaciekawiła.

Paula | 2014-10-18
Przeczytana: 17 października 2014

Moni | 2017-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Dla miłośników tandemu Sabała- Zielińska/ Paulina Młynarska, traktującego o perełce Podhala- Zakopanem.
Spotykamy tu relację na jeden głos: rudowłosej i bardzo zabawnej Beci, Zetki, Sabałki.
Sporo smaczków na temat pracy radiowca, trochę medialnych historii, trochę prywaty, ale przede wszystkim humoru, dzięki któremu ciągle prycha się śmiechem podczas czytania.
Nie brak góralskiego temperamentu, wigoru i uroku tatrzańskiej stolicy.
Warto się zrelaksować przy tej fajnej książce, a przy okazji co- nieco dowiedzieć.

Frącu | 2014-12-17

Książka w jednej chwili rozsmiesza, za chwilę łezka się w oku kręci, naprawdę polecam. Bardzo barwnie opisane życie reporterki radiowej, niezwykle łatwo można sobie te wszystkie sytuacje wyobrazić :)

galeriaanett | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Książkę wspaniale się czyta, są w niej bardzo śmieszne sytuacje, ale również przyprawiające o dreszczyk. Ja czytając płakałam ze śmiechu. Bardzo polecam.

Justin_19 | 2015-01-04
Przeczytana: grudzień 2014

Fascynujący, wciągający opis dwóch rzeczy, które są obecne w moim życiu. Po pierwsze dziennikarstwo po drugie góry i Zakopane, w których zakochałam się po raz kolejny w ubiegłe wakacje. Czytając książkę, miałam wrażenie jak bym uczestniczyła w opisywanych, wydarzeniach, przedstawionych sytuacjach. Dobra narracja, lekkość pióra, przejrzyste opisy sprawiły, że nie sposób było się oderwać od lektury. Chętnie przeczytałabym kolejne książki tej autorki-dziennikarki.