Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
1 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

Daniel Jakimiec – doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; w trakcie  studiów  doktoranckich  wyróżniony stypendium dla najlepszych doktorantów. W latach 2008–2009  pracował  jako  asystent  sędziego w  wydziale  rodzinnym  i nieletnich oraz w wydziale karnym i  w  wydziale  pracy  sądu  rejonowego;  w grudniu 2009 r. został  mianowany na stanowisko  referendarza  sądowego w wydziale cywilnym, w wydziale ksiąg  wieczystych   oraz  w  sekcji  windykacji  należności sądowych i wykonywania orzeczeń w ramach wydziału karnego; jako woluntariusz świadczył pomoc prawną  podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach. Jest autorem wielu artykułów  naukowych  oraz monografii.
Przestrzeganie zasad postępowania wieczystoksięgowego jest niezbędne m.in. dla jego dystynktywnej instytucji, którą jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, oraz dla domniemania zgodności stanu prawnego ujawnio-nego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Wspomniane zasady i  instytucje  pozostają w  ścisłym związku z funkcją, jaką w postępowaniu wieczystoksięgowym pełnią sąd lub referendarz sądowy.
W  monografii  Metodyka pracy sędziego i referendarza sądowego w postępowaniu wieczystoksięgowym autor dokonuje analizy czynności sędziego i referendarza sądowego składających się na założenie księgi wieczystej  i  ujawnienie  w  niej  stanu  prawnego  nieruchomości.
W opracowaniu zostały też przedstawione zasady sporządzania wpisów w poszczególnych działach księgi wieczystej, charakter tych  wpisów  oraz  znaczenie skutków, które z nich wynikają, a także aspekt udziału poszczególnych podmiotów w postępowaniu wieczystoksięgowym.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

DonAvadoro | 2019-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

To opracowanie to zwykła kpina. Przydatne jedynie dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z księgami wieczystymi. Nie polecam i nie pozdrawiam.