Wszystko o różańcu, który może wszystko

Okładka książki Wszystko o różańcu, który może wszystko Wincenty Łaszewski
Okładka książki Wszystko o różańcu, który może wszystko
Wincenty Łaszewski Wydawnictwo: Fronda religia
religia
Fronda
2016-09-22
2016-09-22

" Choć jedni oprawiali go w złoto i drogie kamienie, a inni w drewno lub kości, był on w dłoniach każdego z nich taki sam. Dar od Boga czyniący ludzi równych przed Bogiem "

Różaniec, kilkadziesiąt koralików, w różnych kolorach, o różnym składzie chemicznym. Niebieski, perłowy, bursztynowy, z drewna, pestek dyni, granatu,plastiku, a nawet ze srebra. Mieni się , błyszczy, zachęca, żeby wziąć go do ręki, bo pewnie większość z nas posiada różaniec w domu. Jedni noszą na co dzień w kieszeni, torebce, inni trzymają na wierzchu w domu, a jeszcze inni mają schowany gdzieś głęboko w szafie, bo to przecież pamiątka po I Komunii Świętej, leży zapomniany...

Czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę skąd się wziął różaniec, dlaczego ma taką formę a nie inną, a przede wszystkim, co najważniejsze, jak wielką posiada moc ?

Gdy na dwa dni przed swoją śmiercią, zapytano ojca Pio ( który został kanonizowany ),co miałby ważnego do przekazania ludziom, odpowiedział: „Chciałbym zaprosić wszystkich grzeszników z całego świata, aby kochali Matkę Bożą. Odmawiajcie zawsze różaniec. I odmawiajcie go tak często, jak tylko możecie. Szatan stara się zawsze zniszczyć tę modlitwę, ale to mu się nigdy nie uda. To jest modlitwa Tej, która króluje nad wszystkim i wszystkimi. To Ona nauczyła nas modlić się na różańcu, tak jak Jezus nauczył nas mówić Ojcze nasz.”

Słowo różaniec pochodzi od łacińskiego słowa rosarium, które oznacza ogród różany. Ilekroć odmawiamy różaniec, ofiarowujemy Matce Bożej pęk róż – wieniec najpiękniejszych modlitw połączonych z medytacją nad tajemnicami naszego zbawienia. Rozpoczyna się od rozważania tajemnicy zwiastowania i prowadzi nas przez tajemnice życia, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa. Różaniec jest potężną bronią w walce z siłami zła. Szatan brzydzi się różańca i Maryi, ponieważ w Jej oczach widzi odbicie Boga.

Wincenty Łaszewski w wspaniały sposób przedstawia krok po kroku powstawanie różańca. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów. Poprzez rzetelnie opracowaną historię różańca, przechodzimy do cudów, które nastąpiły poprzez modlitwę różańcową i wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny, legend i prawdziwych świadectw, a następnie ruchów różańcowych, obietnic i odpustów.

Książka opatrzona jest w wiele fotografii przedstawiających świętych, lub postacie historyczne, które w swym życiu oddawały cześć modlitwie różańcowej i przede wszystkim Maryi. Dużo jest zdjęć na których możemy ujrzeć różnego rodzaju różańce o wielkiej wartości historycznej.

Poza tym autor, na każdym kroku podkreśla niesamowitą wagę różańca w życiu człowieka. Oprócz cudów różańcowych, które wywarły wpływ na losy całych narodów i kultur ( bitwa pod Lepanto ) istnieje ogromna liczba takich, które zmieniły życie poszczególnych ludzi. Na podstawie wielu historii, anegdot o świętych i nie tylko,autor pragnie zarazić czytelnika miłością do Maryi i różańca.

Tak łatwa to modlitwa, tak piękna, o której jak się okazuje można napisać aż 367 stron. Niestety dla nas często różaniec kojarzy się z nudą… Monotonność powtarzanych Zdrowaś Maryjo powoduje senność i zamykanie się oczu. Często tłumaczymy sobie, że jest zbyt długa, więc lepiej z niej zrezygnować…

Nic bardziej mylnego !

Przecież różaniec można odmawiać nie tylko w kościele w pozycji klęczącej. Możemy paciorki różańca przewijać spacerując, a samą modlitwę powtarzać prowadząc samochód, pracując, sprzątając. Gdy nie możesz spać, odmawiaj różaniec polecając Maryi wszystkie swoje kłopoty i problemy. Skuteczności wstawiennictwa Maryi doświadczyli wszyscy, którzy powierzyli Jej całe swoje życie oraz wszystkie troski, radości i problemy. Za przyczyną Matki Bożej nawracali się najbardziej zatwardziali grzesznicy.

Zachęcam do przeczytania powyższej pozycji, która dla jednych może być tylko typową historyczną książką, dla innych wielką zachętą do rozmiłowania się w modlitwie różańcowej.
Dla mnie jest potwierdzeniem słów papieża Pawła VI „ chrześcijański, znaczy maryjny, a Maryjność nierozerwalnie łączy się z różańcem”

Ta pozycja jest niezwykła, tak naprawdę można ją traktować jako kompendium wiedzy na temat różańca, ale również jako dzieło teologiczne, które pomaga pogłębić rozumienie oraz praktykę tej modlitwy. Pięknie ilustrowana, wspaniale napisana, jedno z najlepszych dzieł tego typu, jakie ukazały się na półkach księgarń.

Inspirujące kompendium wiedzy o różańcu. Mnie z pewnością już zachęciła ta książka do częstszej i lepszej modlitwy różańcowej. Autor przekzauje bardzo dużo wiedzy, ale robi to w sposób fascynujący. Przede wszystkim kompozycja jest bardzo przemyślana, a oprócz tego język jest bardzo przystępny, fragmentami nawet powiedziałabym, że "baśniowy". Wyjście w rozważaniach od Jezusowego przykazu "Nieustannie się módlcie!" i różańcowa odpowiedź Kościoła ukształtowana przez wieki - majstersztyk.

Jestem pełen uznania dla autora. Na pewno nie jest łatwo pisać na tak trudny temat i stworzyć tak pasjonującą książkę. Chapeau bas, prawdziwe kompendium w najlepszym wydaniu!

Już zanim sięgnąłem po powyższą książkę uważałem różaniec za wyjątkową modlitwę - wyjątkową w swojej prostocie, pięknie i skuteczności. W mojej głowie było jednak kilka pytań - skąd, dlaczego, czy to albo tamto... Gdy kiedyś przypadkiem trafiłem na ten tytuł pomyślałem, że może właśnie tutaj uda mi się odnaleźć odpowiedzi na te pytania... i nie myliłem się! Odkryłem to czego szukałem i jeszcze bardziej umocniłem się w przekonaniu o tym jak cenną modlitwą jest różaniec oraz że warto mieć w nim swoją życiową ostoję. Cytując za s. Łucją: "W życiu ludzkim nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać za pomocą modlitwy różańcowej."

Momentami lektura książki przypomina czytanie podręcznika do historii - mamy mnóstwo dat, osobistości i zdarzeń, ale to wszystko jest ujęte w tak przystępny sposób, że z ciekawością zagłębiamy się w kolejne strony i historia ta ciągle nie jest nużąca. Zadziwia również dbałość o detale - rysunki pojawiające się w tekście czy kolorowe fotografie. Naprawdę urzekło mnie jak dobrze to wszystko zostało dopracowane również pod względem treści. Już w tej chwili wiem, że egzemplarz, który posiadam nie będzie jedynym jaki zakupiłem i pewnie kilka osób otrzyma ode mnie w prezencie, bo uważam to za tak wartościową lekturę, że chciałbym aby każda z bliskich mi osób miała ją w swoim domu, zawsze na wyciągnięcie ręki.

"Różaniec to skarb, który trzeba odkryć!" (Jan Paweł II),a książka ta jest w tym odkrywaniu bardzo pomocna.

Polecam.

Wincenty Łaszewski autor m. in "Fatima. Stuletnia tajemnica", jest doktorem teologii, pisarzem, tłumaczem, badaczem w zakresie antropologii mariologicznej. Właśnie nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się jego kolejna książka "Wszystko o różańcu, który może wszystko"

Jest to lektura na pewno wymagająca skupienia, i bardzo ciekawa. Czytelnik może poznać wiele interesujących faktów z historii najpopularniejszej katolickiej modlitwy, choć może za mało teraz docenianej? Różaniec, jak przekonuje autor sięga swoimi początkami III wieku, i nie raz stawał się niezastąpionym orężem.

Książka ta to nie tylko historia, ale i opis różańcowych objawień, cudów, świadectw, ruchów, obietnice i odpustów, a także praktyczne rady jak dobrze odmawiać tę modlitwę.

Książka jest bogato ilustrowana, przyciąga wzrok. Myślę, że jest warta bliższego poznania przez każdego katolika, zwłaszcza w październiku miesiącu różańca świętego.
K.T.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Wincenty Łaszewski to autor takich bestsellerów jak: „Fatima - stuletnia tajemnica”, czy „Nadchodzi kres - mistyczne wizje końca świata”, a teraz zaprasza nas do kolejnej swojej bestsellerowej powieści „Wszystko o różańcu, który może wszystko”.

Autor porównuje różaniec do ikony pisanej nie pędzlem, ale szeptem modlitwy, myślą skupioną na Bogu, wreszcie kontemplacją.
Różaniec jest modlitwą znającą szyfr do bramy Nieba.
Kto z nas nie umie odmawiać różańca?
Pamiętamy go z lat dziecięcych, gdy nasze babcie i mamy uczyły nas odmawiać paciorki różańca.
Kto z nas nie umie tej pieśni: „Jak paciorki różańca, przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski, a Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Panno Maryjo, pełna łaski”.

Miesiąc październik jest szczególnie poświęcony różańcowi i Matce Najświętszej.
„Matka Boża Różańcowa” - ten tytuł nie został podany przypadkowo. Jest on podsumowaniem całości objawień w Fatimie i wskazuje na to, co w nich najważniejsze: „Do Tej, która jest z nieba”, mamy przychodzić z różańcem”.

Autor książki zadaje pytanie: czy różaniec zniszczy zło? czy pokona szatana, czy może różaniec zmienia tych, którzy go odmawiają?
Od października 2002 roku Jan Paweł II wprowadził do różańca jeszcze jedną część (tajemnice światła) przez co cały różaniec stał się modlitwą składającą się z dwudziestu dziesiątek - Zdrowaś Maryjo i Ojcze nasz, poprzedzającym każdy dziesiątek.

Autor swoją książkę rozpoczął w części pierwszej historią różańca. Na początku był to sznur pereł. Kto go po raz pierwszy odmawiał? Kto połączył te perełki w całość?
Książka zawiera bezcenne zdjęcia ze światowych zbiorów np. różaniec należący do Henryka VIII, rzeźbiony różaniec z kości słoniowej, różaniec Stefana Batorego, czy Królowej Bony, albo różaniec wykonany z chleba przez więźnia w obozie koncentracyjnym.
W książce znajdują się również różańce innych wyznań np. anglikański sznur modlitewny, baskijski różaniec w kształcie pierścienia, czy prawosławny sznur modlitewny.

W XIV wiecznej społeczności zaczęto odkrywać moc modlitwy różańcowej, gdy panowała „czarna śmierć” dżuma, wojny, pożary i zarazy.
Zaczęto bardziej myśleć o swojej duszy.

Pierwsze objawienie ze śladem różańcowym pojawiło się w XVI wieku w Guadalupe.
Również podczas II wojny światowej Matka Boża ukazywała się, np. Wandzie Papis w podwarszawskich siekierkach.

Autor zamieścił także świadectwo egzorcysty o niezwykłej mocy Matki Najświętszej w walce z szatanem. Pewnego dnia, gdy ks. Francesco brał różaniec do ręki demon wykrzyknął: „To rzecz, której nie znoszę, słusznie nazywacie go bronią, bo to broń przeciwko nam. Każdy paciorek, który przesuwasz w dłoni, dusi – ginę wtedy”.

Trzecia część książki zawiera również legendy i cuda np. ”O nieuczonym proboszczu”, która była kwestionowana przez kościół, „O rycerzu rabusiu”, gdzie nawet modlitwa potrafi uratować człowieka przed piekłem, albo najstarsza legenda różańcowa „O mnichu i wieńcu róż”.
Oprócz legend w tej części znajdują się również cuda jak choćby: cud na Filipinach, zapowiedź klęski Boko - Haram, czy świadectwa: co dywizjon bombowy miał wspólnego z różańcem?
Lub atom w Hiroszimie i Klasztor Ojców Jezuitów?

Na temat tej książki można pisać godzinami, bo jest tak fascynująca, że jest to temat rzeka.
Cieszę się, że jest takie Wydawnictwo jak Fronda, że potrafi docenić rzeczy ważne w życiu i dziękuję autorowi książki za tak wciągającą lekturę.
Nie można się od niej oderwać, dopóki nie przeczyta się jej do końca.

Dodam jeszcze, że Święty Jan Paweł II spał z drewnianym różańcem zawieszonym na szyi, odmawiał go codziennie, każdemu dawał do ręki jako upominek, bo znał cenę różańca.
Bierzmy przykład z naszego Ojca Świętego, a nie będzie w Polsce „czarnych protestów”, jaki miał miejsce 3 października, bo jak uczył Święty Jan Paweł II „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”.

Pomyślmy o tym.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Modlitwa, przedmiot, łącznik z Bogiem, produkt. Czym jest różaniec? Czy jego znaczenie determinują owy konflikt pomiędzy katolikami a ludźmi, którzy próbują z katolicyzmem walczyć? Na te pytania spróbował odpowiedzieć Wincenty Łaszewski w swojej książce. Całość nie ma wymowy stricte religijnej. Nie jest kazaniem głoszonym z katolickiego ołtarza, ale sumienną, opartą na bogatej literaturze i źródłach rozprawą o różańcu jako dzisiejszym symbolu religii rzymskokatolickiej

Pełna recenzja książki na stronie:

Wincenty Łaszewski-specjalista mariolog w książce pt.,,Wszystko o różańcu, który może wszystko" opisuje dzieje różańca, świętych krzewiących modlitwy oraz cuda im towarzyszące.

Autor opowieść o różańcu zaczyna od najdalszych czasów, gdy jeszcze anachoreci wykorzystując wewnętrzną aktywność wyrażającą się w refleksji i serdecznych myślach podejmowali próby życia w nieustannej modlitwie na pustyni w Egipcie oraz Syrii. Św. Antoni Pustelnik oraz św. Epifaniusz z Cypru potrafili modlić się nieustannie, nawet podczas prac związanych z pozyskaniem pożywienia. Miłość do Boga sprawiała, że pragnęli z nim ciągle rozmawiać, najlepiej świętymi słowami z Biblii. Stopniowo stawało się to tradycją.

Pierwszy praróżaniec to kamyki służące do odliczania modlitw, które mnisi wrzucali do miski. Paweł z Teb w ten sposób odmawiał Ojcze nasz. Przez wiele wieków modlitwa Zdrowaś Maryjo była dokładnym powtórzeniem pozdrowienia Gabriela i Elżbiety z Ewangelii według św. Łukasza.
W VI wieku pojawiły się ,,sznury modlitewne". Na linie robiono supły i odliczano w ten sposób modlitwy, noszono je zawiązane w pasie.

Pierwszą osobą świecką praktykującą modlitwę różańcową była Małgorzata Bawarska. Uczyła odmawiania go inne osoby. Różaniec zaczął upowszechniać się w całym chrześcijańskim świecie.
W XV wieku modlitwa ta przeżyła wielki rozkwit i stała się manifestem wiary katolickiej. Przebudzenie religijne spowodowane było klęskami poprzedniego stulecia, podziałem Europy po wojnie stuletniej oraz rozprzestrzenianiem się dżumy, która pustoszyła Europę. Zapanowała moda na różaniec. Noszono go jak ozdobę i uczyniono z niego dzieło sztuki. Wyrabiano go z wyjątkowych materiałów. Św. Teresa z Avila miała różaniec z wysuszonych płatków róż i sklejonych gumą arabską. Kiedy szła przez karmelitański klasztor towarzyszył jej zapach róż.
Leon XIII napisał najwięcej encyklik o różańcu spośród papieży. Natomiast papież Jan Paweł II jako pierwszy papież każdemu spotkanemu człowiekowi dawał w podarunku różaniec zapraszając tym samym do jego odmawiania. Jan Paweł II stał się też największym od średniowiecza reformatorem różańca. Uzupełnił go o tajemnice światła.

W publikacji opisane zostały objawienia związane z różańcem: w Gudalupe (1531r.),w Lourdes (1858r.),w polskim Gietrzwałdzie (1877r.),w Fatimie (1917r.),w Heede (1937r.-1940r.) oraz inne. Można przeczytać też o egzorcyzmach przez różaniec, legendach i cudach, świadectwach, ruchach różańcowych.

Wincenty Łaszewski bardzo szczegółowo przedstawia historyczną drogę do powstania różańca i modlitwy różańcowej. Książka pełna jest faktów historycznych i różnych ciekawostek oraz epizodów z życia św. Dominika, Małgorzaty Bawarskiej, Mechtyldy z Hackeborn, bł.Alana de Rupe, Ludwika de Montforta, św. Józefa Hermana, Wincentego Pallottiego i wielu innych postaci.

Podobnie jak w minionych wiekach wielu chrześcijan także obecnie czerpie z modlitwy różańcowej pociechę i siłę wewnętrzną, a książka Wincentego Łaszewskiego doskonale przybliża dzieje różańca. Dodam, że jest bardzo ładnie i starannie wydana, zadbano o każdy detal i kolorowe zdjęcia, więc doskonale nadaje się na prezent.

• Religia
  • Szukam
  • Nauki społeczne - historia
  • Filozofia i sprawy ducha
  • Z historią w tle
  • Przeczytane w 2019 r.

Dodaj cytat z książki Wszystko o różańcu, który może wszystko