Magia dla początkujących

Tłumaczenie: Konrad Walewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Magic For Beginners

,,Magia dla początkujących" to drugi zbiór opowiadań Kelly Link, pierwotnie opublikowany w 2005 roku. Jak dotąd książka miała trzy wydania w języku angielskim: dwa w USA oraz jedno w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z życzeniem pisarki podstawą polskiego przekładu stało się drugie amerykańskie wydanie książki, które dość znacznie różni się od pierwszego, zwłaszcza w opowiadaniach ,,Kocia skóra" oraz ,,Plany awaryjne na wypadek ataku zombie", w których pisarka dokonała pewnych zmian oraz skrótów. Drobniejsze korekty i zmiany pojawiają się również w innych tekstach. Książka - podobnie jak pierwszy, debiutancki tom opowiadań amerykańskiej pisarki z 2001 roku zatytułowany ,,Stranger Things Happen" - została przetłumaczona na czeski, francuski, japoński, koreański, niemiecki, rosyjski, rumuński, węgierski i włoski.

źródło opisu: Od tłumacza

źródło okładki: zdjęcie autorskie

E-T Novak | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 16 listopada 2013

Kupiłam tę książkę, bo naiwnie założyłam, że wszystko, co fantasy, musi być w jakiś sposób fajne. I skusiła mnie niska cena, bo okładka, jak widać, ni grzeje, ni ziębi.

Typowa proza amerykańska. Czuć jej zapach, przypominający swąd przypalonego w mikrofali popcornu.

Może opowiadania spodobałyby mi się bardziej, gdybym była nieco młodsza. Ktoś z poprzednich komentatorów tekstów zauważył, że czuje w nich powiew Jonathana Carrolla. Po części ma rację, ale tylko z powodu abstrakcji w tych krótkich kompozycjach. Tylko niebanalne pomysły na wprowadzanie elementów fantastycznych mogą mi w jakiś sposób zaimponować. Jest ich wszak niewiele. Najgorzej jest jednak z fabułą. Nie jestem jej zwolennikiem, uważam, że literatura może się obejść, w końcu sztuka to sztuka. Ale te opowiadania to zwykłe czytadła i brak fabuły sprawia, że po ich zakończeniu absolutnie nic nowego nie pojawiło się w moim życiu. Ani nowe, ciekawe doznania, ani nic wartościowego.

Choć po wygooglowaniu wizerunku Kelly...

Isiliel | 2015-04-11
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

,,Magia dla początkujących" to tom na poły fantastycznych, na poły surrealistycznych opowiadań, których tematyka zahacza o metafizykę i egzystencjalizm - a tak się składa, że właśnie taka mieszanka pociąga mnie w literaturze najsilniej. W tym wypadku zadziałała również interesująca okładka i poruszający wyobraźnię tytuł.

Co mam do powiedzenia? Cóż... Odnoszę silne wrażenie, że Kelly Link ma na swojej półce książki Angeli Carter i Neila Gaimana, a ponadto zbiorowe wydanie baśni braci Grimm. ,,Magia dla początkujących" sprawia wrażenie chaotycznej mieszanki twórczości tych właśnie autorów - i nie jest to wrażenie pozytywne. Co prawda proza Link jest ciekawa i niebanalna, pełna naprawdę oryginalnych motywów i wątków, a także wyróżniająca się na tle literatury współczesnej dzięki bogatemu słownictwu i lekkiemu, płynnemu stylowi - lecz zarazem zdaje się być po prostu przesycona surrealizmem do wszelkich rozsądnych granic. Opowiadania zawarte w książce są męczące ze względu na...

Megsss | 2013-08-29

Opowiadania różnej "maści", jednak łączy je jedno. Ja w nich czułam powiew prozy Carrolla. Nietuzinkowe zdarzenia, dziwaczni ludzie... Polecam miłośnikom niestandardowych pomysłów.

Ferho | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Przeczytałem z wielkim trudem to...coś.
Tylko dlatego,że zawsze kończę zaczętą książkę.
Książka składa się z kilku opowieści...w sumie to można opisać to tak: Absurdalna wizja,chorej umysłowo,nastolatki na kwasie. I tyle.
Omijać z daleka,zdecydowanie nie polecam.

| 2013-02-22

Ale trafiła mi się kontrowersyjna lekturka, nie ma co. Zacząć i nie skończyć - nie sposób. Przeczytać i rzucić w kąt bez refleksji - nie da rady. I pomyśleć, że przypadkiem znalazłam ją na kiermaszu taniej książki. Na okładce zostało napisane, że polecają ją m.in. Neil Gaiman i Jonathan Carroll - pisarze, których lubię i cenię - więc ją kupiłam. Okładka taka sobie - ni ładna, ni brzydka. Tytuł niewinny - "Magia dla początkujących". Autorka mi nieznana - Kelly Link. A tu taki diabełek w pudełku! :) ... zobacz więcej ---> http://papierowy-ogrod.blogspot.com/2013/02/ale-trafia-mi-sie-kontrowersyjna.html

Karolina | 2016-07-25
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane
olla | 2016-03-11
Przeczytana: 02 maja 2016
waldenburg | 2016-02-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Fantasy/S.F.
Przeczytana: 21 maja 2016
Łopty | 2016-01-30