Nad Rio de la Plata. Powieść podróżnicza

Okładka książki Nad Rio de la Plata. Powieść podróżnicza Karol May
Okładka książki Nad Rio de la Plata. Powieść podróżnicza
Karol May Wydawnictwo: Ventigo Media Cykl: El Sendador (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
El Sendador (tom 1)
Am Rio de la Plata
Ventigo Media
2017-03-06
1991-01-01
9788381152099

Jakby lepsze od drugiej części „W Kordylierach”, którą poznałam wcześniej. Stąd dodaję gwiazdkę więcej.
Jedyna przygoda Karola alias Old Shatterhanda w Ameryce Południowej. Jak krzysiek już zauważył, doszło do pomyłki. Dialogi jak zwykle zabawne. Zaraz po przybyciu jakiś facet „ubrany według mody francuskiej” rzekł:
— Moje najgłębsze uszanowanie panu pułkownikowi!
I zaoferował większą ilość broni na sprzedaż.
„Gość nazwał mnie pułkownikiem. Zadałem sobie jednak pytanie, czy pierwszy lepszy pułkownik może na własną rękę nabywać broń dla swego pułku… Chyba że byłby to tak zwany libertador, czyli oswobodziciel, jakich nad La Plata nie brak. Są to przywódcy band łupieskich, które mieszkańcom południowej Ameryki dały się już we znaki.”
Kiedy elegancik pojął swój błąd, zareagował po swojemu.
„— Niech pana diabli wezmą! — krzyknął gniewnie. — Czemu mi pan tego od razu nie
powiedział?
— Bo pan o to nie pytał. (...)
— Powinien był pan przedstawić mi się zaraz po moim wejściu! — odrzekł gburowato (...) — Zresztą mówi pan tak wyśmienicie po hiszpańsku, że już to samo mogło zrodzić wątpliwość co do pańskiego pochodzenia.
Uwaga ta mi pochlebiła. Bawiąc bowiem przed laty w Meksyku, pomimo gorliwego
ćwiczenia się w języku hiszpańskim, kaleczyłem tę mowę niemiłosiernie. Praktyka jest jednak najlepszą nauczycielką: w ciągu długich podróży po Ameryce Środkowej i Południowej nabyłem widocznie wprawy, skoro gość mój tak otwarcie to przyznał.
— A zresztą — ciągnął dalej — dlaczego pan strzyże brodę na sposób mieszkańców
naszego kraju?
— Przede wszystkim z uprzejmości dla nich, a następnie dlatego, aby mnie tu nie uważano
za cudzoziemca.
— Otóż to! Sprawa jest jasna. Pan sam przyczynił się do tego, iż pana nie poznałem.
Żadnemu bowiem cudzoziemcowi nie wolno naśladować naszych zwyczajów.”

A czemuż to? - powinien zapytać.

— Moje najgłębsze uszanowanie panu pułkownikowi!
I...

Tym razem autor nie zabiera nas na dziki zachód, ani do krajów arabskich ale do Urugwaju. Główny bohater powieści przybywa jako podróżnik by zwiedzić ten ciekawy kraj, ale będąc bardzo podobny do miejscowego rewolucjonisty wpada w tarapaty w kraju w którym banda powstańców próbuje obalić władze. Przeżywa przygody w dzikim kraju, często wychodząc obronną ręką z wielu zasadzek oraz czyhających niebezpieczeństw. W tle mamy zaginiony skarb. Powieść się nagle urywa a dalsze przygody w powieści "W Kordylierach".

• Karol May
  • Przygodowe
  • Z dawnych lat (głównie podstawówka)
  • Książki dzieciństwa
  • Podstawówka