Podręcznik rosyjskiej debiutantki

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Vesper
The Russian Debutante's Handbook
Pistacia

Debiut Rosjanina urodzonego w Leningradzie w roku 1972 i mieszkającego wraz z rodziną w Nowym Jorku od 1978 stał się zasłużenie przebojem po drugiej stronie Atlantyku. Europa, szczególnie Środkowo-Wschodnia, powieść Gary'ego Shteyngarta przyjmie z radością, bowiem "Podręcznik rosyjskiej debiutantki" jest śmieszny, zwariowany, rozkosznie odświeżający i w dodatku dobrze napisany. Młody...

Młody rosyjski Amerykanin żydowskiego pochodzenia napisał rzecz, która przypomina – jednocześnie – "Kandyda" Woltera, "Ojca chrzestnego" Puzo i "Moskwę-Pietuszki" Jerofiejewa. Bohaterem powieści jest Władimir Girszkin, młodzieniec 25-letni, obywatel amerykański (przyjechał z Rosji do USA w wieku lat siedmiu), Rosjanin (urodził się w Leningradzie) i Żyd (o czym przypominali mu stanowczo zarówno rodzice w domu, jak i koledzy w szkole). Władimir wegetuje w Ameryce, ale ani nie narzeka, ani nie traci poczucia humoru. Kocha życie i nie zamierza wpadać w depresję. Gdy kolega proponuje mu skok na Florydę dla zrobienia dużych pieniędzy, Władimir nie waha się ani chwili. Fortuny oczywiście nie robi. Pieniądze są mu zresztą potrzebne wyłącznie ze względów ambicjonalnych. Władimir chciał udowodnić ambitnej dziwczynie z gigantycznym apartamentem na Manhattanie, że nie jest nieudacznikiem. Nie udało się. Więc ucieka dalej. Dokąd? Go East, young man! Trafia do Pragi (zwanej w powieści Prava), w której zadaje się z rosyjskimi mafiozo, którzy po swojemu składają w gangsterską całość rozpadły Związek Sowiecki. Interesy z mafią rosyjską skończyły się kolejną ucieczką i powrotem do Stanów z sympatyczną, gorącą, aczkolwiek nieco obłą dziewczyną z Środkowego Zachodu (wiadomo, co to znaczy), która najwyraźniej pełni w powieści rolę symbolicznej matczyzny zaoceanicznej. To ona Władimira prawdziwie wciąga i zakorzenia. Akcja zwariowana, jak na awanturniczą powieść prób i filozoficzną powiastkę (w wariancie komiksowym) przystało.

[opis wydawcy]

zereo1 | 2013-03-06
Przeczytana: 02 marca 2013

Typowa debiutancka powieść,pisana pod krytyków - w moim odczuciu.
Pojawia się tu sporo nazwisk pisarzy,tytułów,cytatów,co ma sugerować,niebywałą wprost, znajomość literatury,a w połączeniu z dużą dawką humoru,czasami czarnego i umiejętnościami słowotwórczymi,daje obraz autora z mocno-ponadprzeciętnym ilorazem inteligencji.
Czyta się lekko i przyjemnie (bardzo fajny przekład),
ale po lekturze nie zostaje ślad po upływie tygodnia.
Finał historii - rozczarowujący.
Dużo lepsza jest "Supersmutna i prawdziwa historia miłosna",która mi wpadła w łapska czas temu jakiś.

Sierżka | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014