Biografia głodu

literatura belgijska
typ
papier
PaniKa
6,52 (171 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Wspomnienia z dzieciństwa i okresu dorastania autorki, najmłodszej z trójki dzieci belgijskiego dyplomaty. W związku z pracą ojca rodzina co parę lat zmieniała miejsce zamieszkania. Pierwsze pięć lat życia bohaterka spędziła w Japonii, następne trzy w Pekinie, kolejne w Nowym Jorku, Bangladeszu i Laosie, skąd w wieku siedemnastu lat wróciła do Belgii.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Theodozy | 2014-08-06

Bardzo, bardzo smaczna proza! Pióro Pani Nothomb iskrzy się niezwykłym humorem, niebanalnymi metaforami i dużą dawką zdrowego szaleństwa.

Lagrema | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, Bbb

Jest to swego rodzaju biografia pani Nothomb. Jak dla mnie ukazuje szczęśliwą/nieszczęśliwą dziewczynkę, która godzi się z nieustanną wędrówką poprzez różne kraje, kultury, co wiąże się z pracą jej ojca.
Jednakże jest to interesujące spojrzenie jej bystrych ocząt na każde z tych miejsc, w których musi się odnaleźć. Ale czy tego tak naprawdę chce? Jest to z pewnością historia niepokornej Amelie, po którą warto sięgnąć.

integaah | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Autorka ma wspaniały, staranny styl (który równie starannie trzeba czytać). Na tyle fascynujący, że mnie pochłonął bez reszty. Na początku zarzucałem jej narcyzm, ale to pozory. Sama z siebie szydzi: ukazuje swój egocentryzm, swoje życiowe wędrówki - będące najczęściej błądzeniem po polach fałszywych przekonań (np takiego, że przeżyła już wszystko - będąc jeszcze zaledwie dzieckiem). Wskazuje drogę, którą uważa za słuszną, czyli ciężką pracę i pasję w nieustającym poszukiwaniu. Słuchałem w formie audiobooka jej wcześniejszej "Metafizyki rur" i odkryłem, że to bardzo szczęśliwa kolejność w sensie chronologii wydarzeń. Dla mnie to była poruszająca książka, w której odnalazłem bardzo dużo z siebie samego.

Kevorkian | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, Psychodancing, 2013
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dramatem tej książki jest to, że czytelnicy patrzą na tytuł, oczekują dramatycznej historii walki z anoreksją, a tu ZONK - dramatu niewiele, anoreksji jeszcze mniej, a za to jest mnóstwo wspomnień wrażliwej dziewczyny z jej dzieciństwa spędzonego w różnych rzeczywistościach - japońskiej, chińskiej, amerykańskiej... Jednego urzecze, inny skreśli jako pseudointelektualne i infantylne, ja się zaliczam raczej do tej pierwszej grupy. Książka smakuje z czarką herbaty, najlepiej zielonej. ;-)

Cape | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Ta książka Amelie Nothomb z całą pewnością należy do jej autobiograficznego nurtu. Autorka opisuje kilka lat życia spędzonego na walizkach. Rodzice pracujący w dyplomacji w różnych w krajach (a wręcz stronach świata) i ona – zbuntowana i często irracjonalnie zachowująca się Amelie. Nie potrafiąca nawiązać normalnych relacji ze swoimi rówieśnikami. Zakochana w swojej opiekunce i… whisky. Wszędzie i zawsze wyróżniająca się nastolatka. Wiecznie głodna wrażeń, odczuć, nowych doświadczeń. Głodna życia. Tym razem odwiedzimy wraz z Amelie Japonię, Chiny, Amerykę i Indie.
Całkiem fajna wyprawa i jak zwykle u pisarki, zawarta w niedużej książeczce. Pisałam już o tym nie raz ale uwielbiam ją za dystans do siebie i poczucie humoru. Tu nie ma zbędnych słów. Każde zdanie jest ciekawe. W zamian za to na niespełna 200 stronach książki jest masę treści. I to jakiej! Jak ona to robi?

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: luty 2011

Może ja mam pecha i powinnam zabrać się za inne książki Nothomb, ale ile razy biorę się za kolejną, dostaję pean pochwalny na cześć oryginalności, nieprzeciętności, doskonałości i cnót autorki. Jeśli jakaś powieść Nothomb będzie miała akcenty chińskie albo japońskie, próżno szukać fikcji literackiej, na pewno dostaniemy gigantyczną ilość przemyconej autobiografii, mniejsza, że powtarzającej się w innych książeczkach. "Biografia głodu", mimo kilku naprawdę mocnych fragmentów, zmęczyła mnie jak mało co, aż do momentu, w którym uznałam narrację za pseudointelektualne bredzenie, z którego nic nie wynika. Zdecydowanie nie.

gosii | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Nie miałam apetytu na angielski, ten język zbyt przemacerowany, to purée syków, tę gumę do żucia przekazywaną sobie z ust do ust. Angloamerykański nie wiedział, co to surowe, lekko ścięte, usmażone, przyrządzone na parze: znał tylko to, co rozgotowane na papkę. Prawie się w nim nie artykułowało, zupełnie jak podczas posiłków zaharowanych ludzi, pochłaniających jedzenie w kompletnym milczeniu. Była to prymitywna polewka.

Więź, która nas łączyła, miała charakter umysłowy.

Izuzi | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Sięgając po tę książkę miałam wobec niej ogromne nadzieję,że coś z niej wydobędę...
Niestety nie sprostała ona w pełni mym wymaganiom!.
Książka szybko się czyta ale jak dla mnie jest napisana o wszystkim i o niczym...

Noemi | 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2013

Zbiór krótkich epizodów z życia autorki. Książka stanowi niejako łącznik pomiędzy "Metafizyką rur" a "Ani z widzenia, ani ze słyszenia" oraz "Z pokorą i uniżeniem".
Dosyć ciekawa perspektywa, ale wydaje mi się, że spośród wszystkich książek autobiograficznych Amelie ta jest najbardziej nasycona goryczą, najdotkliwiej opisuje wrażenie wygnania z raju.
Po przeczytaniu całości czuje się po prostu... smutek. Pewne rzeczy, z których rabuje nas dorosłość i rzeczywistość, zawsze będą budzić naszą tęsknotę - choćby beztroska, poczucie bezpieczeństwa, idealizm.

Natalia | 2011-07-08
Przeczytana: 09 lipca 2011

Mamy tu do czynienia z niewielkich rozmiarów biografią, co w mojej ocenie jest jej atutem. Nie czytałam innych książek autorki, może było błędem sięgnięcie w pierwszej kolejności właśnie po tę pozycję.
Książkę przeczytałam dość szybko, jednak kompletnie mnie nie wciągnęła. Szczęśliwa brnęłam do końca. Nie rozumiałam autorki, nie potrafiłam wczuć się w Jej położenie. W niektórych momentach nie odnajdywałam w książce logicznej spójności.
Mnie "Biografia głodu" nie urzekła.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku