Biografia głodu

Joanna Polachowska
Biographie de la faim
literatura belgijska
PaniKa

Wspomnienia z dzieciństwa i okresu dorastania autorki, najmłodszej z trójki dzieci belgijskiego dyplomaty. W związku z pracą ojca rodzina co parę lat zmieniała miejsce zamieszkania. Pierwsze pięć lat życia bohaterka spędziła w Japonii, następne trzy w Pekinie, kolejne w Nowym Jorku, Bangladeszu i Laosie, skąd w wieku siedemnastu lat wróciła do Belgii.

• Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Pani Noc
  • Książka Racheli
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Pozwól jej odejść
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Odyseusze. Gwiazda Morza

9 (2 ocen i opinii)
Pozwól jej odejść
Dawn Barker

7,36 (14 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,5 (119 ocen i opinii)
Pułapka
Melanie Raabe

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Theodozy | 2014-08-06

Bardzo, bardzo smaczna proza! Pióro Pani Nothomb iskrzy się niezwykłym humorem, niebanalnymi metaforami i dużą dawką zdrowego szaleństwa.

Lagrema | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, Bbb

Jest to swego rodzaju biografia pani Nothomb. Jak dla mnie ukazuje szczęśliwą/nieszczęśliwą dziewczynkę, która godzi się z nieustanną wędrówką poprzez różne kraje, kultury, co wiąże się z pracą jej ojca.
Jednakże jest to interesujące spojrzenie jej bystrych ocząt na każde z tych miejsc, w których musi się odnaleźć. Ale czy tego tak naprawdę chce? Jest to z pewnością historia niepokornej Amelie, po którą warto sięgnąć.

integaah | 2011-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Autorka ma wspaniały, staranny styl (który równie starannie trzeba czytać). Na tyle fascynujący, że mnie pochłonął bez reszty. Na początku zarzucałem jej narcyzm, ale to pozory. Sama z siebie szydzi: ukazuje swój egocentryzm, swoje życiowe wędrówki - będące najczęściej błądzeniem po polach fałszywych przekonań (np takiego, że przeżyła już wszystko - będąc jeszcze zaledwie dzieckiem). Wskazuje drogę, którą uważa za słuszną, czyli ciężką pracę i pasję w nieustającym poszukiwaniu. Słuchałem w formie audiobooka jej wcześniejszej "Metafizyki rur" i odkryłem, że to bardzo szczęśliwa kolejność w sensie chronologii wydarzeń. Dla mnie to była poruszająca książka, w której odnalazłem bardzo dużo z siebie samego.

Kevorkian | 2013-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dramatem tej książki jest to, że czytelnicy patrzą na tytuł, oczekują dramatycznej historii walki z anoreksją, a tu ZONK - dramatu niewiele, anoreksji jeszcze mniej, a za to jest mnóstwo wspomnień wrażliwej dziewczyny z jej dzieciństwa spędzonego w różnych rzeczywistościach - japońskiej, chińskiej, amerykańskiej... Jednego urzecze, inny skreśli jako pseudointelektualne i infantylne, ja się zaliczam raczej do tej pierwszej grupy. Książka smakuje z czarką herbaty, najlepiej zielonej. ;-)

Salma | 2015-08-05
Przeczytana: 23 marca 2015

Kiedy sięgałam po tę książkę, myślałam, że ktoś kogoś głodził, że ktoś przymierał głodem. Potem zdałam sobie sprawę z faktu, że przecież głodnym można być nie tylko w sensie fizjologicznym, można być głodnym (albo spragnionym) wielu innych rzeczy, właściwie wszystkiego. Bardzo ładnie i trafnie zatytułowała swoją książkę autorka. Ten jej głód bije po prostu bezpośrednio z papieru w oczy czytelnika. Bardzo dobitnie obrazuje ona swój entuzjazm i niepohamowanie w smakowaniu życia. Życia po prostu i wszystkiego, co się w nim dzieje, co je tworzy. Chciałabym umieć w tak entuzjastyczny, pełen emocji i nieco egzaltowany sposób opisywać swoje dzieciństwo. Taki oto język, pełen emocji, ukazuje dobitnie tęsknotę za tym, o czym można już tylko wspominać i żałować, że nie można było zatrzymać czasu. Choćby tylko po to, by znów poczuć ten głód, tę fascynację wszystkim i ciekawość wszystkiego, nienasycenie.

Cape | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Ta książka Amelie Nothomb z całą pewnością należy do jej autobiograficznego nurtu. Autorka opisuje kilka lat życia spędzonego na walizkach. Rodzice pracujący w dyplomacji w różnych w krajach (a wręcz stronach świata) i ona – zbuntowana i często irracjonalnie zachowująca się Amelie. Nie potrafiąca nawiązać normalnych relacji ze swoimi rówieśnikami. Zakochana w swojej opiekunce i… whisky. Wszędzie i zawsze wyróżniająca się nastolatka. Wiecznie głodna wrażeń, odczuć, nowych doświadczeń. Głodna życia. Tym razem odwiedzimy wraz z Amelie Japonię, Chiny, Amerykę i Indie.
Całkiem fajna wyprawa i jak zwykle u pisarki, zawarta w niedużej książeczce. Pisałam już o tym nie raz ale uwielbiam ją za dystans do siebie i poczucie humoru. Tu nie ma zbędnych słów. Każde zdanie jest ciekawe. W zamian za to na niespełna 200 stronach książki jest masę treści. I to jakiej! Jak ona to robi?

gosii | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Nie miałam apetytu na angielski, ten język zbyt przemacerowany, to purée syków, tę gumę do żucia przekazywaną sobie z ust do ust. Angloamerykański nie wiedział, co to surowe, lekko ścięte, usmażone, przyrządzone na parze: znał tylko to, co rozgotowane na papkę. Prawie się w nim nie artykułowało, zupełnie jak podczas posiłków zaharowanych ludzi, pochłaniających jedzenie w kompletnym milczeniu. Była to prymitywna polewka.

Więź, która nas łączyła, miała charakter umysłowy.

Natalia | 2011-07-08
Przeczytana: 09 lipca 2011

Mamy tu do czynienia z niewielkich rozmiarów biografią, co w mojej ocenie jest jej atutem. Nie czytałam innych książek autorki, może było błędem sięgnięcie w pierwszej kolejności właśnie po tę pozycję.
Książkę przeczytałam dość szybko, jednak kompletnie mnie nie wciągnęła. Szczęśliwa brnęłam do końca. Nie rozumiałam autorki, nie potrafiłam wczuć się w Jej położenie. W niektórych momentach nie odnajdywałam w książce logicznej spójności.
Mnie "Biografia głodu" nie urzekła.

Izuzi | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Sięgając po tę książkę miałam wobec niej ogromne nadzieję,że coś z niej wydobędę...
Niestety nie sprostała ona w pełni mym wymaganiom!.
Książka szybko się czyta ale jak dla mnie jest napisana o wszystkim i o niczym...

Może ja mam pecha i powinnam zabrać się za inne książki Nothomb, ale ile razy biorę się za kolejną, dostaję pean pochwalny na cześć oryginalności, nieprzeciętności, doskonałości i cnót autorki. Jeśli jakaś powieść Nothomb będzie miała akcenty chińskie albo japońskie, próżno szukać fikcji literackiej, na pewno dostaniemy gigantyczną ilość przemyconej autobiografii, mniejsza, że powtarzającej się w innych książeczkach. "Biografia głodu", mimo kilku naprawdę mocnych fragmentów, zmęczyła mnie jak mało co, aż do momentu, w którym uznałam narrację za pseudointelektualne bredzenie, z którego nic nie wynika. Zdecydowanie nie.

Papierowe ogrody

Lato otworzyło przed nami swe podwoje, przynajmniej chciałoby się w to wreszcie uwierzyć. Jeśli zaufać jego nieśmiałym obietnicom, to widzimy te letnie możliwości jako otwarcie parków, lasów, plenerów na oścież, na ludzi, na śmiech i na czytanie pod drzewem. A jak o ogrodach pisali pisarze? Zerknijmy.