Metafizyka rur

Métaphysique des tubes
8372009872
powieść, metafizyka, dzieciństwo
PaniKa

Kolejna książka Amélie Nothomb nazywanej przez media "niesfornym dzieckiem literatury". Autorka z właściwą sobie werwą opisuje pierwsze trzy lata życia w Japonii, gdzie się urodziła. Szybko się zorientowałam, że mój wiek zapewnia mi specjalny status. W Krainie Wschodzącego Słońca od urodzenia do momentu, gdy osiągnie się wiek przedszkolny, jest się bogiem. Nishio-san traktowała mnie jak...

Autorka z właściwą sobie werwą opisuje pierwsze trzy lata życia w Japonii, gdzie się urodziła. Szybko się zorientowałam, że mój wiek zapewnia mi specjalny status. W Krainie Wschodzącego Słońca od urodzenia do momentu, gdy osiągnie się wiek przedszkolny, jest się bogiem. Nishio-san traktowała mnie jak bóstwo. Mój brat, moja siostra i "futago" wyrośli już z błogosławionego wieku: zwracano się do nich normalnie. Ja byłam "okosama": czcigodną dziecięcą ekscelencją, dzieckiem-władcą.

Hannya | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Pytanie, kto robi lepiej: osoba ratująca samobójcy życie, a może ta, która uszanuje jego decyzję? Na pierwszy rzut oka lepiej się prezentuje ratowanie, pomaga się nam poczuć lepiej. Jak bohater. Ale skoro dana osoba nie chce żyć to trochę tym robimy jej krzywdę. Tak na prawdę myślimy o spokoju swojego sumienia...
Zaczęłam taką refleksją, ale to przecież nie jest książka wyłącznie o umieraniu. Nothomb pokazuje różne formy istnienia, granicę między bytem i niebytem, co się na te stany składa. A to wszystko robi z punktu widzenia małego dziecka, siebie.
Wnętrze tego dziecka może być o wiele bogatsze niżbyśmy mogli się spodziewać. Możliwe, iż po urodzeniu ono wcale nie jest 'puste', ma w sobie świat, którym po prostu jeszcze nie umie się dzielić.
Z resztą Amelie pokazuje swoją frustrację, gdy w wieku dwóch lat przebudziła się ze swoistego letargu i nie umiała się komunikować za pomocą słów, a 'w swojej głowie' przecież mówiła. Zastanawia się kiedy jej egzystencję w ogóle można było...

Majik-Czar | 2016-03-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2016

Trudno jest pisać o swoim własnym dzieciństwie, nie popadając w kicz i zbytnią egzaltację. Autorce się to jednak udaje. Mitologizuje przeszłość, nazywając dwuletnią siebie - bogiem, ale robi to z ironiczną przewrotnością. Nawet rodzice i opiekunka nie są tutaj idealizowani, chociaż dziewczynka darzy ich miłością. Cały świat malutkiej "rury", kręci się wokół niej samej. Z upośledzonego dziecka-roślinki zmienia się w ciekawą świata, rozpieszczoną infantkę, która często czyni uszczypliwe obserwacje na temat domowników. Oprócz groteskowych, rodzinnych przygód, pojawiają się też niebanalne rozważania dotyczące życia i śmierci. W tle Japonia z lat 70 ubiegłego wieku, zachwycają zmieniającymi się porami roku i szokująca swoją odmiennością kulturową.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2010

Za styl i barwny język raczej, ale trzeba przyznać, że z niesamowitym dowcipem, lekkością i swadą snuje opowieść o pierwszych latach życia spędzonych w Japonii. Dużo ironicznego dystansu, celne postrzeżenia i uwagi, cięty język - nie ma ani śladu taniego sentymentalizmu, ani jednego zdania banału i nudy. Warto przeczytać bardziej dla przyjemności czytania niż odkrycia metafizycznych prawd, ale tak ciekawego spojrzenia na trudny okres aklimatyzowania się w miejscu, w którym przyszło nam żyć, od dawna nie widziałam.

Patrycja Gryciuk | 2015-06-23

Jedna z najlepszych książek na świecie. Nie można jej niczego zarzucić. Nie ma czego. Jest doskonała.

Noemi | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013

Książek Nothomb z elementami autobiograficznymi nie umiem oceniać sprawiedliwie.
W porównaniu do wspomnień wielu innych osób, zapiski autorki wypadają bardzo korzystnie - bez nachalnej mitologizacji kochanych osób, sentymentalnych, cukierkowych bełkotów i masochistycznego, uświęconego w powadze rozdrapywania starych ran. Tu na czytelnika czeka cięty język, humor, garść niebanalnych porównań i jaskrawy barwnik pisarskiej konfabulacji (bo trochę jej być chyba musi, a Belgijka uwielbia zacierać granice między prawdą i zmyśleniem).
Tak czy inaczej, opowieść w sam raz na chwilę relaksu, wątek z karpiami (a raczej ich imionami) przekomiczny, ale znajdzie się więcej perełek.

Cape | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Amelie Nothomb dzieciństwo spędziła w Japonii. To kolejna książka w której autorka sięga do historii ze swojego życia. Tym razem opisuje pierwsze trzy lata swojego życia spędzone w kraju kwitnącej wiśni. W charakterystycznym dla siebie stylu opisuje otoczenie widziane oczami trzylatki - oczami bóstwa bo w Japonii małe dzieci tak właśnie się traktuje. Zanim jednak mała Amelie uświadomiła sobie, że jest Bogiem była tylko tytułową rurą, w którą wlewa się pożywienie....
Jak zwykle u Amelie i w tej książce jest dziwnie. Pełno tu ironii, absurdu i typowego dla autorki specyficznego poczucia humoru. Dla mnie genialne.

ewidencja | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

"Z pokorą i uniżeniem" Nothomb mnie zachwyciła - tu rewelacji nie ma.
Oczywiście Japonia: tatami, teatr no, przywołanie historycznych ataków atomowych na Hiroszimę oraz Nagasaki, styk kulturowy - wszystko to jest obecne i tworzy unikatową atmosferę. Odnajdziemy tu także barwność języka, ironię, dowcip, kąśliwość komentarzy. Czytanie w żadnym wypadku nie jest mordęgą, jednak miejscami narracja trąci bełkotem pseudofilozoficznym.
Mała Belgijka to z początku uosobienie bezwolnego Demiurga, później przeistacza się w krzykliwego demona, następnie w dziecko-geniusza - obserwuje, analizuje, wykazuje wrodzoną nieprzeciętność, przemożne zdolności lingwistyczne. Szczerze miłuje Japonię, sama pragnie być Japonką, a że jej słowa magicznie zamieniają się w czyny, staje się nią. Wciąż jednak tak wiele w niej cech Zachodu; zauważa analogię pomiędzy jej wrażliwością a męką Chrystusa na krzyżu, jest przepełniona po brzegi egocentryzmem dziecięcym. Do tego stopnia, że w wieku trzech lat postanawia...

cafesurreal | 2011-11-04
Przeczytana: październik 2011

Ta książka jest jak miły dotyk dzieciństwa. Pokazuje wyższą metafizykę rury, czyli tego od czego każdy z nas zaczyna - jedzenia i wydalania. Potem możemy rozwijac się w coraz bardziej skomplikowany twór nazywany dzieckiem. To jest naprawdę rewelacyjnie uchwycona perspektywa. Zrozumieć np. co się dzieje w dziecku, gdy zamiast wymarzonego pluszowego słonia dostaje trzy zywe karpie.

Niesamowity humor i bardzo zyciowy opis ludzkiej psychiki. Na pewno jeszcze do tej książki wrócę.

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 11 października 2012

Dopiero po przeczytaniu "Metafizyki rur" zostałam wielbicielką Nothomb. Świat widziany oczami dziecka, wzbudził we mnie prawdziwie metafizyczne refleksje. Jedna z tych książek, których się nie zapomina.

kina | 2012-07-07
Przeczytana: 10 lutego 2012