Malin Fors (#8). Ziemna burza

Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 8)
Wydawnictwo: Rebis
LubimyCzytać

Oto trzecia, niezależna część cyklu zainspirowanego czterema żywiołami. Pewnego majowego dnia, w rowie przy Göta Kanal znalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Jest nagi, a na ciele nie widać żadnych wyraźnych śladów przemocy. Gdy Malin Fors przyjeżdża na miejsce, panuje tu dziwna cisza. Tak jakby wszystkie głosy zostały stłumione. Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny. Najprawdopodobniej doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane. W toku śledztwa Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją przemawia poprzez morderstwa i nie zamierza pozwolić się uciszyć. Ale co ten ktoś próbuje powiedzieć? Trzeba się śpieszyć ze znalezieniem odpowiedzi. Być może dziewczyna jeszcze żyje. Kallentoft jest niezrównany w przedstawianiu tarć pomiędzy życiem zewnętrznym a wewnętrznym, pomiędzy wolą, by czynić dobrze, a nerwowością i niemocą. Język jest czysty i pełen emocjonalnego ładunku; to wysmakowany język, gdzie każda sylaba jest perfekcyjna. Tworzy to niezwykłe napięcie pomiędzy wyostrzonymi słowami, a desperacją pulsującą w ukrytych kontekstach. - Göteborgs-Posten Za pomocą pięknego i efektywnego języka Kallentoft przedstawia codzienne tragedie, będące bezpośrednią konsekwencją naszego upadającego społeczeństwa dobrobytu. Przekonująca, dopracowana w każdym szczególe książka. - Boras Tidning Jak zwykle Mons Kallentoft pisze z intensywnością i zacięciem; jest bliski swoim postaciom, co dodaje jego książkom integralności i wrażliwości. - Ystads Allehanda

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

justyna | 2018-10-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: wrzesień 2018

"Ziemna burza" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mons'a Kallentoft'a i przyznam, że owa powieść zaciekawiła mnie na tyle mocno, by ponownie sięgnąć po kolejną, a ściślej pisząc pierwszą część tej serii. Pomysł na fabułę jest bardzo dobry, ale jego wykonanie pozostawia sporo do życzenia. Motywy kryminalne- ciekawe i intrygujące. Niestety przez znaczną część tej książki akcja bardzo mi się dłużyła, bowiem była monotonna i powolna. Być może wpływ na to miał bardzo rozbudowany wątek psychologiczny głównej bohaterki. To tutaj nasza pani komisarz każdego dnia walczyła z własnymi demonami i głębokim uzależnieniem od alkohol.

Robert | 2018-07-24

Znalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny - doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane. W toku śledztwa prowadząca sprawę Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją - przemawia poprzez morderstwa dając do zrozumienia, że czas ofiar, które jeszcze żyją bardzo szybko ucieka.

Większość recenzji tej książki są niezwykle pozytywne, ba nawet entuzjastyczne. Ja jakoś nie podzielam tej radości.

Dziwny dla mnie styl autora – jakby książkę napisał nauczyciel matematyki używający słowa oszczędnie, najprościej jak się da – z czasem przestał przeszkadzać, ale brak emocji związanych z historią już tak. Nie spekulujemy, nie zgadujemy kto jest mordercą i dlaczego zabija, nie boimy się z ofiarą, nie kibicujemy osobie rozwiązującej sprawę. Ot relacja ze śledztwa. Do tego „dołożę” zbyt oklepany wątek uzależnionego (uzależnionej) od...

Karolina Sosnowska | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

"Poza tym wszystkim książki Kallentofta to po prostu bardzo ciekawe, kryminalne historie. Mroczne, krwiste, oblepiające śmiercią, pełne wyrazistych bohaterów i zaskakujących śledztw. To jedne z tych książek, które czyta się bardzo szybko, a potem cieszy się, że ma się w zanadrzu kolejną część. Bardzo podoba mi się, jak autor sportretował każdego jednego policjanta z otoczenia Malin. To nie są anonimowi wyrobnicy, tam każdy ma swój indywidualny charakter i czymś się wyróżnia: a to ledwo trzymaną w ryzach agresją, a to angielskimi zwrotami, a to heroicznym trwaniem dzień po dniu po śmierci ukochanej żony."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/10/08/zbiorowka-1-m-kallentoft-cykl-o-komisarz-malin-fors/ :)

alokazja | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Najsłabsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książek Monsa Kallentofta. Chyba już zmęczyły mnie fragmenty, w których bohaterowie porozumiewają się pozazmysłowo. Od policjanta - nawet takiego w książce - oczekuję polegania na dowodach i logicznym myśleniu. Ok, dopuszczam tak zwane przeczucia, ale to, co autor zaserwował w tej książce to dla mnie za dużo.

movedbybooks | 2018-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2018

Dla mnie rewelacja. Czytałam z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Rusza z kopytem od początku a później jest tylko lepiej. Minus za wrzucenie wątku rasistowskiego, mam wrażenie że jest ostatnio swoistym "must have" w każdym kryminale skandynawskim.

Sandra Jasona | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Trochę więcej emocji niż ostatnio, bardziej brutalne morderstwa. Tym razem mamy wymieszany, rasizm, terroryzm, "wolność słowa" okraszone mścicielem sprzed lat. Autor bazuje na modnym ostatnio motywie imigrantów. Styl już jakby inny, nie mamy zbyt wielu narracji trupa, ale w dalszym ciągu krótkie zdania.

Barbara_Maria | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Super fajny kryminał, przeszkadzały mi jedynie wulgaryzmy. Akcja i fabuła dobrze przemyślana, do końca trzyma w napięciu.

MatF | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Kolejna bardzo dobra część z serii o Malin Fors. Czytam wszystkie po kolei (została mi tylko "Łowcy ognia"). To, co stwierdziłem po przeczytaniu tej książki, a co nie rzuciło mi się w oczy wcześniej, to fakt, że Kallentoft, ma dużą umiejętność tworzenia ciekawych motywów kryminalnych, intrygujących antagonistów i interesujących bohaterów pierwszo i drugoplanowych, w mega skondensowanej i oszczędnej formie. Treść podana jest na na zaledwie 300 stronach, a nie odczuwam absolutnie niedosytu po przeczytaniu. Oczywiście, można było tę historię pociągnąć jeszcze na kilkaset stron, tylko po co, skoro wszystko zostało powiedziane? Mamy motywy zabójstw zakorzenione w dzieciństwie, mamy logiczne rozwiązanie historii, prawdopodobne zdarzenia. Jestem pełen podziwu. Warto !

biomycha85 | 2017-04-04
Przeczytana: 14 marca 2017

Co tu dużo pisać - książka nie powala na kolana. Wynudziłam się nieziemsko, podczas tej ziemnej burzy. Nie polecam.

Yvette Leleczek | 2017-03-20

Następna z przygód Malin i widzę, że pomysły autora zaczynają się kończyć. Obracamy się wokół kilku tematów czyli rasizmu, uchodźców i bestialstwa.Zaczyna to być męczące i przewidywalne. Nie mówię, że nudne, bo tak nie jest, ale właśnie przewidywalne. Poza tym, dobrze, że Malin nie ma już nikogo blisko kogo zło nie dotknęło bo byłby następny. Wszyscy już byli w rekach bandytów. Dobra, przeczytałam całą serię, ale ta część nie podobała mi się.