Pytanie o życie. Energia,ewolucja i pochodzenie życia

Wydawnictwo: Prószyński Media
popularnonaukowa
LubimyCzytać

W samym sercu biologii zieje czarna dziura. Nie wiemy, dlaczego życie jest właśnie takie, jakie jest. Życie powstało około pół miliarda lat po utworzeniu się naszej planety, prawdopodobnie 4 miliardy lat temu. Bakterie przez całe 4 miliardy lat zachowały prostotę morfologii. Jaskrawy kontrast tworzą z nimi wszystkie organizmy o złożonej budowie, które 1,52 miliardów lat temu wzięły swój początek od pojedynczego przodka, komórki o mniej więcej takim poziomie zaawansowania jak komórki ludzkie. Ten przodek był wyraźnie nowoczesną komórką o wyśmienitej strukturze wewnętrznej i bezprecedensowej dynamice cząsteczkowej, zasilaną przez wyrafinowane nanomaszyny zakodowane w tysiącach nowych genów, w dużej mierze nieznanych w świecie bakterii. Nie ma ewolucyjnych form pośrednich, żadnych brakujących ogniw, wskazujących sposób i przyczynę powstania tych złożonych cech tylko niewyjaśniona pustka między morfologiczną prostotą bakterii i fantastyczną złożonością wszystkich pozostałych organizmów. Cóż za szokujący stan rzeczy! Obecnie jesteśmy w trakcie rewolucji związanej z genomem. Znamy tysiące kompletnych sekwencji genomu, odcinków genetycznego kodu nazbyt często zawierających sprzeczne sygnały z odległej przeszłości. Dawne krzepiące pewniki się rozwiewają. Stoimy w obliczu całkiem nowego, niepokojącego obrazu. Największe zagadki biologii wciąż oczekują na rozwikłanie. W swojej najnowszej książce Nick Lane podejmuje odważną próbę, by się z nimi zmierzyć. Mistrzowsko napisana, niezwykle ważna książka. Manifest, wyznaczający przyszłość biologii.  Observer Rzadko spotykamy przypadek badacza, potrafiącego oświetlić skomplikowaną materię za pomocą prostych, jasnych słów.  The Guardian Nick Lane  biochemik, pracuje na Wydziale Genetyki, Ewolucji i Środowiska na University College London. Jego poprzednia książka Największe wynalazki ewolucji, zdobyła nagrodę Royal Society dla książki popularnonaukowej.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!