Dziedzic czarodziejów. Tom II Kroniki dziedziców

Okładka książki Dziedzic czarodziejów. Tom II Kroniki dziedziców Cinda Williams Chima
Okładka książki Dziedzic czarodziejów. Tom II Kroniki dziedziców
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Kroniki Dziedziców (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kroniki Dziedziców (tom 2)
Galeria Książki
2014-01-02
2014-01-02

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Drugi tom jest zdecydowanie bardziej wciągający niż pierwszy. Akcja cały czas trzyma w napięciu. Mogę śmiało powiedzieć, że chłonęłam historię młodego czarodzieja.
Druga część wprowadza nowych bohaterów. Z początku wygląda to na całkiem inna historię, nie związana z Dziedzicem Wojownika. Na szczęście, bo polubiłam Lindę, Jacka i innych bohaterów z pierwszej części. W książce opisana została historia Josepha, który nie wiedział kim tak naprawdę jest i czym są jego moce. Splot różnych wydarzeń sprawia, że po raz kolejny musi zmieniać szkołę. I tak trafia do Przystani, miejsca w którym nie będzie bezpieczny... Czy znajdzie się ktoś kto mu pomoże?
Polecam, ja z niecierpliwością zabieram się za kolejny tom.

Zaczynając czytać, miałam nadzieję, że przynajmniej będzie można przyjrzeć się postępom autorki, rozwojowi jej stylu czy narracji. Niestety, mam wrażenie, że otarliśmy się tutaj o pewien regres.
Zaczęło się obiecująco. Nowa postać miała słaby charakter, ale o paru wyrazistszych cechach. Odróżniała się od głównego bohatera poprzedniej części - a to już dużo, zważywszy na stosunkowo nieporadny sposób prowadzenia narracji. Kiedy jednak zrobiło się gęsto, zrobiło się też słabo.
Powieść cierpi na ogrom streszczeń, Nie ma dobrze przedstawionej akcji - ale jak ktoś jest fanem całych bloków tekstu streszczającego wydarzenia danej chwili, na pewno będzie zachwycony. Żadnych emocji, suche wymienianie czynności, powierzchowne podsumowania traumatycznych przeżyć postaci, które potem nijak nie odzwierciedlają się w ich zachowaniach. Bohater przez kilka stron myśli o tym, jak zniszczono go psychicznie i fizycznie, ale jak już zamykamy milion akapitów tych przemyśleń - wracamy do punktu wyjścia, postać nie pokazuje po sobie traumy. Męczące.
Kiedy pojawia się więcej bohaterów, cóż. Niestety charaktery zaczynają się zlewać i jedyne, co je odróżnia od siebie, to imiona. Autorka jakby nie radzi sobie z większą ilością postaci w jednym miejscu, nie wie, komu poświęcić uwagę. Może kusi ją dopieszczanie postaci z poprzedniej części? Trudno powiedzieć. Efekt jest taki, że nacisk jest położony w złych miejscach, a już i tak słaba narracja sama nie wie, czyj POV reprezentuje.
Dorzucić do tego wszystkiego jeszcze jedno wiadro streszczeń oraz ekspozycji o tym, co się zmieniło i jak postaci się czują... no i mamy dość trudną do przebrnięcia, nudną historię. Historię o zmarnowanym potencjale, bo pomysł jest naprawdę ciekawy. Można z niego wyciągnąć ogrom soczystych, druzgocących bohaterów dramatów, trudnych wyborów, poświęceń... ale nie. Poczytamy sobie streszczenia bez emocji. Szkoda, naprawdę. Zwłaszcza że postaci mają jakiś potencjał - chyba że występują razem w scenie.
Nie tracę nadziei. Poszukam rozwoju autorki w kolejnych częściach cyklu, bo przecież każdy od czegoś zaczyna i się uczy.
Ale jeśli nudzisz się przy czytaniu o brutalnym torturowaniu nastolatka, z którym spędziło się już ładnych parę godzin... cóż, coś jest nie tak.
Ach, a w ramach wisienki na torcie - zakończenie było nieprzyjemnie nieklimatyczne. Od zawsze irytuje mnie załatwianie całego punktu kulminacyjnego jednym zdaniem. Cały build-up, wszystkie trudy i znoje, a autorka nie daje postaci żadnych przeżyć czy emocji na tle tego, co osiągnęła. Hm. No, mało satysfakcjonujące.

Po pierwszej części cyklu z mieszanymi odczuciami podeszłam do drugiego tomu, ale zaskoczenie jest jednak pozytywne. Cieszę się, że w Dziedzicu Czarodzieja pojawiły się również dobrze nam znane postacie z części pierwszej. Przyznam, że bałam się trochę, że każda część będzie oderwana od głównej fabuły i za każdym razem trzeba będzie mocno się napocić, aby wczuć się w wątek. Drugą część czytało mi się przyjemniej niż pierwszą, bardziej dynamiczna, wielopostaciowa, odrywała również kwestie nierozwiązane w części pierwszej. Z przyjemnością zabieram się za trójkę :)

Lekko się czyta. Książka przewidywalna lecz bardzo fajna.

Lekko się czyta. Książka przewidywalna lecz bardzo fajna.

Zaczęłam czytać od drugiej części, ponieważ kupiłam ją na wyprzedaży za 10zł. Od długiego czasu, zafascynowana Harry'm Potter'em poszukuję podobnej literatury aby zatopić się w świat magii. Książka, owszem, jest z pogranicza fantasy i świata naszego, ale nie zbliża się ani krzty do Harry'ego. Ani tematyką ani poziomem. Czytanie HP przyszło mi jakoś tak... naturalnie. Nie przeszkadzała mi mnogość postaci, nazwy, które w moim, naszym świecie nie funkcjonują. Niestety tu się gubiłam. Denerwowały mnie dziwne nazwy, których nie mogłam zapamiętać. Trochę mam wrażenie, że autorka opisuje nad wyrost. Rozplątuje ten kłębek, robi z tego siatkę, ale nie widzi, ze ma w niej prześwity, że nie spaja się to w jedną sensowną całość. Harry był bardzo przemyślany. Prawie wszystko tam było wyjaśnione. Wszystko ze sobą grało, tworzyło historię. Tu mało rzeczy jest wyjaśnionych, albo zrobione jest to w sposób pobieżny.
Fabuła całkiem ciekawa. I muszę powiedzieć, ze jest z tego niezła historia, ale nie wiem czy aż tak dobra aby zachęcić do kupienia kolejnych. No nic. szukam dalej magii w innych tytułach...

Spodziewałam się, że historia będzie taka sama jak w poprzedniej części. Mam na myśli schemat i to, w jaki sposób postać razem z czytelnikiem jest "wprowadzana" do tego magicznego świata. Myliłam się :D

Książka naprawdę dobra, tak jak poprzednia część. Chyba jedyna rzecz, która mi przeszkadza, to ucięte zakończenie, które było również dość nagłe.

Genialna kreacja postaci i ciągle wciągająca historia, która wzbudza przeróżne emocje. Od radości po strach o życie bohaterów. Bardzo łatwo się wczuć dzięki opisom, które wprowadzają nas naprawdę nieźle w całą historię.

Zmiana głównego bohatera dużo dała całej serii, ponieważ zawsze jest to jakaś odmiana, a do Jacka jeszcze nie zdążyłam się przywiązać. Poza tym pojawił się mój ukochany Jason (dlaczego większość bohaterów ma imię na J? musiałam się zastanowić, zanim wpisałam imię ;D ). Myślę, że największym minusem był błąd drukarski, mianowicie kilka stron było wydrukowane podwójnie, przez co zajęły miejsce innych stron i nie do końca wiedziałam, co się wydarzyło (coś z tratwą).

Jeden z ciekawszych cyklów fantasy na jaki trafiłam. Wciąga.

Jeden z ciekawszych cyklów fantasy na jaki trafiłam. Wciąga.

Nie dodałam żadnej opinii, przeczytawszy tom pierwszy. Jednak tutaj nie mogłam tego pominąć.
Chodzi mi o jedną zasadniczą rzecz. Jak przy "Dziedzicu Wojowników" przymknęłam oko na niektóre wydarzenia, tak tutaj miejscami mnie to irytowało. Chodzi mi o błędy logiczne. Czy tylko ja się momentami łapałam za głowę?
Ogólnie książka rewelacyjna. Nie powiem, że nie. Bardzo się wciągnęłam i przy najbliższej okazji zamówię kolejny tom. Bohaterowie nie są nudni i szablonowi. Każdy ma coś do zaoferowania i nie dało się nie polubić Sepha albo Jasona.
Zresztą lepiej samemu ocenić.

Ogólnie książka rewelacyjna. Nie powiem, że nie. Bardzo się...

• Do kupienia

Cinda Williams Chima Dziedzic czarodziejów Zobacz więcej