Wybuchowe mango

A Case of Exploding Mangoes
978-83-240-1201-5
Pakistan, wojsko, zamach, reżim
GeedieZ

W 1988 roku rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował się kontrowersyjny przywódca Pakistanu generał Muhammad Zia ul-Haq, śmietanka sztabu oraz amerykański ambasador. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto chciał śmierci polityka, który dokonał zamachu stanu, wprowadził osadzone na Koranie prawo oraz wydał wyrok śmierci na byłego premiera Zulfikara Alego Bhutto? Teorii spiskowych nie brakowało, jednak żadna z nich nie dała ostatecznych odpowiedzi.

Znakomity debiut Mohammeda Hanifa to kolejna próba odpowiedzi na zagadkę tajemniczej śmierci dyktatora. Myliłby się jednak ten, kto po książce byłego pakistańskiego wojskowego, pisarza i dziennikarza spodziewałby się politycznego thrillera. Książka Hanifa to mistrzowska analiza wojskowych absurdów i politycznych intryg, połączona z satyrą na dyktaturę, płytką wiarę i koszarowe zwyczaje. Bo czy do śmierci pewnego niezrównoważonego prezydenta mogła przyczynić się pijana wrona, naćpany pracownik pralni, niewidoma więźniarka i nietrafnie zinterpretowany fragment Koranu? Hanif snuje opowieść, w której zbrodnia, polityczna intryga i prywatna zemsta łączą się w inteligentną, skrzącą się czarnym humorem historię o religii, przeznaczeniu i kulisach politycznych przewrotów.

Swoim debiutem Hanif podbił serca krytyków najbardziej prestiżowych dzienników. Powieść znalazła się na liście książek nominowanych do Nagrody Bookera w 2008 roku oraz Guardian First Book Award. W tym samym roku powieść pakistańskiego pisarza otrzymała nagrodę Shakti Bhatt First Book oraz wygrała 2009 Commonwealth Writers' Prize w kategorii Best First Book, region Europa i Azja Południowa.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Monika | 2017-02-27
Przeczytana: 19 lutego 2017

Książka jest nieźle napisana, ale jej tematyka zdecydowanie mnie nie zainteresowała.

Piotr | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Książka napisana jest przez absolwenta pakistańskiej szkoły wojsk lotniczych, który porzucił karierę wojskowego, żeby zostać dziennikarzem. Obecnie mieszka w Londynie i pracuje dla BBC. Biografia autora jest ważna, bo podkreśla kompetencja autora, żeby opowiadać o Pakistanie i wojskowym dyktatorze, który nim rządził w latach 1977-1988. Generał Muhammed Zia ul-Haq zginął w wypadku samolotowym, którego okoliczności nigdy nie zostały wyjaśnione. W książce historia opowiedziana jest głównie z dwóch perspektyw, generała i młodego oficera wojsk lotniczych, w miesiącach poprzedzających wypadek. Książka przekłada rzeczywistość na obraz bliski magicznemu realizmowi. Nie można uczyć się niej wydarzeń, ale z całą pewnością można w niej zobaczyć smaki, zapach, radości i ból Pakistanu. Więcej można dowiedzieć się o Pakistanie z takiej książki niż z encyklopedycznego artykułu, czy wiadomości w telewizji. W niektórych momentach miałem wrażenie, że autor stara się upchać zbyt wiele wątków (z...

Booka | 2010-08-02
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Pisanie o jakiejkolwiek powieści, że jest na miarę "Paragrafu 22" to delikatne nadużycie. Pisanie tego o "Wybuchowym mango" woła o pomstę do nieba. Jedyne podobieństwo to chyba tylko fakt, że rzecz dzieje się w środowisku wojskowym. Może lepiej oceniłabym książkę, gdyby nie to niefortunne określenie. Jednak jak dla mnie pozycja tylko dla bardzo zainteresowanych tematyką.

TheBulversaint | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Złożona i wciągająca historia oparta luźno na wydarzeniach prawdziwych, niepozbawiona jednak wyobraźni, sarkazmu i tony krytyki wobec tragicznie zmarłego prezydenta Pakistanu Zii ul-Hak, jego polityki i religii.

Wojciech B | 2016-05-26
Przeczytana: 2013 rok