Droga

The Road
ojciec, syn, podróż, przetrwanie
GeedieZ

Inne wydania

Przerażająca postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki w powieści uznanej za największe arcydzieło Cormaca McCarthy’ego. Spalona Ameryka, ciemność, proch i kurz przesłaniające niebo. Kamienie pękają od mrozu, a śnieg, który pada, jest szary. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko zdziczałe bandy kanibali. Jakiś straszliwy a nienazwany kataklizm zniszczył naszą...

Spalona Ameryka, ciemność, proch i kurz przesłaniające niebo. Kamienie pękają od mrozu, a śnieg, który pada, jest szary. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko zdziczałe bandy kanibali. Jakiś straszliwy a nienazwany kataklizm zniszczył naszą cywilizację i większość życia na ziemi. Na tle martwego pejzażu po katastrofie dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Zmierzają ku wybrzeżu lecz co tam zastaną? Przed nimi długa i pełna niebezpieczeństw droga w nieznane. Wokół nich – świat, w którym nawet nadzieja już umarła, lecz nadal – dzięki łączącej ich więzi – trwa miłość…

„Droga” Cormaca McCarthy’ego to połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz gotyckiego horroru. To przypowieść o świecie apokalipsy spełnionej, ponura odpowiedź na niepokojące pytanie jak świat wyglądałby bez człowieka. Krytyka literacka zalicza tę powieść do nurtu prozy amerykańskiego minimalizmu, w latach 80-tych nazywanego „brudnym realizmem”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Anika | 2012-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Wizja apokalipsy przedstawiona bardzo realnie. Pięknie pokazana miłość ojca do syna. książka wywołuje niesamowicie silne emocje.Często do niej wracam.
Polecam !!!

teri | 2012-02-23
Na półkach: 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2012

Chcialam przeczytac ja jak najszybciej...mialam wrazenie,ze parzy mnie w rece...przerazajaca,przygnebiajaca,ponura,mroczna.A zarazem,podobala mi sie bardzo,nie moglam sie od niej oderwac.Pieknie napisana,wzrusza.Balam sie zakonczenia,ciagle myslalam,jak to sie skonczy.Nagrody,ktore zdobyla,sa zasluzone.Nie napisze,ze polecam.......i nie zalicze jej do moich ulubionych.Scura è commuovente...

Paco | 2016-09-03
Na półkach: Synapsa, Przeczytane
Przeczytana: 03 września 2016

Protegowani Boga.
Ilu? Niewielu. Bardzo niewielu.
I wybór.
Źdźbłem na pustyni być. Na nowo człekiem się stać.
Bądź duszy wyzbyć się. Z hieną za pan brat.
Jak po stworzeniu Świata, bez reguł, norm i zasad.
Tak teraz spróbuj jaźni, okiełznać głodu furię.
Jesteśmy braćmi ? Nie. Dewiacje biorą górę.
Ta iskra wciąż się tli, wśród obłąkanych spojrzeń.
Czy mamy godność swą, czy nie ma takich dążeń ?
A miłość taka mała, stłamszona i zbrukana
Wybuchnie znowu gdzieś, by odpór dać podłości
Wybuchnie, ja to wiem, bo siła jej szalona
Zagości w sercach tych
I nic jej nie pokona.

ChicaDeAyer | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

McCarthy w absolutnie szczytowej formie. Takie powieści lubię - niosące duży ładunek emocji, z mądrym przesłaniem, opowiedziane w ten obezwładniający sposób, iż ciężko rozstać się z lekturą chociażby na minutę, a po jej skończeniu człowiek nie potrafi przestać o niej myśleć. Tak i ja rozbierałam "Drogę " na czynniki pierwsze, skrupulatnie analizując każdą frazę. Zatrzymując się przy pojedynczym zdaniu, które w mej głowie przybierało poetyczny wydźwięk. Dając się wciągnąć w jałowy, opustoszały, zezwierzęcony świat przedstawiony i ponieść aurze tajemnicy, grozy oraz obawy przed tym, co nieuchronne. Poddając nastrojowi spotęgowanemu przez ascetyczny minimalizm oraz oszczędność stylu autora. I w końcu - zawierzając w pierwiastek dobra tkwiący w człowieku, który może ujawnić się nawet w sytuacji beznadziejnej.

Piękna, mądra książka.

beladonna | 2010-08-29

wspaniała
oszczędna
precyzyjna
przenikliwa

dialogi ojca z synem mogą rozerwać ci serce
wszystko inne rozegra się w twojej wyobraźni
i nigdy już nie będziesz taki sam.

Łokieć_Pana_D | 2016-06-28

Resztki mojego intelektu na lewo, emocje i smak literacki na prawo. I nie podglądać jedno drugiego. Intelekt jest głodny. Szykował się do uczty, a dostał od McCarthy'ego prostą kolację.
Co z emocjami i wrażeniem artystycznym? Jeszcze się nie pozbierały. Są sparaliżowane, po wizycie w świecie zagłady i złowróżbnej ciszy. Wciąż widzą tę dwójkę. Rozpacz i strach. Naiwne pytania syna. A jakie być mają? Wyobraziłem sobie mojego na takiej drodze. On nawet syty i różowiutki dziwnie gada. Cóż dopiero w szoku i niezrozumieniu, jakiego tamten z opowieści doświadcza. Fenomenalna, choć skrajna, relacja ojca i syna.
Nie znalazłem nowych pytań ani nieznanych odpowiedzi. Znalazłem wszak geniusz w sposobie kreowania poczucia straty i braku nadziei, które tłem dla bezgranicznej miłości.

Lil | 2010-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Wygląda na to, że jestem jedyną osobą na świecie, która nie rozumie fenomenu tej książki. ;) Podczas lektury kompletnie nie czułam tego, o czym piszą autorzy entuzjastycznych recenzji - targania emocjami, osaczania klimatem i zachwytu pisarskim stylem. Nie uwierzyłam w ten świat, bohaterowie pozostali dla mnie anonimowi dosłownie i w przenośni - nie umiałam przejąć się ich losem. Irytował mnie styl McCarthy'ego - te urywane, poszarpane zdania, notoryczne powtórzenia.

Poza tym non-stop miałam wrażenie, że autor chce mnie za wszelką cenę wzruszyć, ale takie łatwe do przejrzenia intencje odnoszą zazwyczaj odwrotny skutek. Irytował mnie dzieciak - i to właśnie tym, czym miał w założeniu budzić ciepłe emocje: swoją bezradnością i paplaniną z powtarzanym co chwila "tatusiu". Miałam cały czas uczucie, że się mną próbuje bezczelnie (i nieudolnie) manipulować. Jak w "Mam talent", gdzie wystarczy pokazać niezbyt utalentowane dziecko, żeby i tak się wszyscy rozpływali we wzruszeniach....

Bed | 2011-10-11
Przeczytana: 07 października 2011

Droga jest jak życie. W postapokaliptycznym świecie stworzonym przez Cormaca McCarthy'ego jedynym celem ludzi jest przetrwanie za wszelką cenę. Zasady nie obowiązują, więc lepiej być ostrożnym a na pytanie dziecka o dalekosiężne plany ojciec nie może znaleźć odpowiedzi. Przemierzane okolice są naprawdę ponure, wszystko zasypane czarnym pyłem, ani śladu życia i nikogo przyjaznego po drodze. Może rację ma starzec - wariat, albo prorok, gdy twierdzi, że ludzkość skazana jest na wyginięcie, bo jest podłym gatunkiem; może naprawdę na ziemi zostanie tylko śmierć.
Książka podobała mi się. Jej ciekawa, niebanalna forma i oszczędny język zwracają uwagę na to o czym rozmawia ojciec z synem dojrzewającym w takich warunkach. Zakończenie niezbyt konsekwentne moim zdaniem, ale może to zakładany zwrot akcji. Warto sięgnąć po ten utwór.

Villiana | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

„Ludzie zawsze myśleli o jutrze. Ja w to nie wierzyłem. Bo jutro nie myślało o nich. Nawet nie wiedziało, że są.”

Cóż mogę powiedzieć o „Drodze”… była długa, smutna, dość monotonna i generalnie czekałam na moment jej zakończenia. Pewne rzeczy mi się podobały, a inne sprawiły, że wynudziłam się potwornie.

Plusy - na pewno okrutna i bardzo ponura wizja świata, czuć było wszechogarniającą pustkę i strach bohaterów przed każdym kolejnym dniem. Kilka scen przyprawiających o dreszcze… w sumie to chyba jedna taka, przy której naprawdę poczułam to, jacy ludzie w obliczu głodu i chęci przetrwania potrafią być okrutni. Dość poruszająca więź ojca i syna. Jeśli chodziło o wywołanie uczucia przygnębienia podczas czytania, to autor trafił w sedno.

Minusy, które zaważyły na tym, że książkę oceniłam tak a nie inaczej – piekielna monotonia, dzień za dniem wlókł się niemiłosiernie, wszystko zlewało się ze sobą, szarość, pustka, popiół, zimno, mężczyzna i syn okutani w koce, poszukujący...

książek: 2082
oskanowakowska | 2016-10-21
Na półkach: Perełki, Przeczytane

Cormack McCarthy i jego "Droga" to zdecydowanie pozycja dla dojrzałego i wybrednego czytelnika.

Mimo, iż sama tematyka książki porusza się płaszczyźnie nie za bardzo lubianej przeze mnie, a mianowicie apokaliptycznej wizji świata, to autor w jakiś niewyjaśniony przeze mnie sposób potrafił mnie zahipnotyzować, a zarazem wbić w fotel.

Może właśnie te bardzo oszczędne wręcz ascetyczne opisy końca świata są kluczem do fenomenu tej książki?

A może dwójka bardzo realistycznych bohaterów?
Bezimienny chłopiec i bezimienny mężczyzna?

Niewykluczone, że tak.

Ale gdy doda się do tego niewyobrażalną ilość emocji zawartych w utworze jak: wiara, nadzieja, miłość, bliskość, lęk, przerażenie, obawa, czytelnik otrzymuje coś niesamowitego.

Coś fenomenalnego, a zarazem innego niż wszystko, z czym mógł się zetknąć czytelnik podczas całego swojego życia.

Składam pokłony, bo mimo, iż w książce nic teoretycznie i praktyczne się nie dzieję to obrazy przedstawione przez autora z głęboko wryją mi...

Cormac McCarthy żyje

Jeśli jesteście użytkownikami twittera to we wtorek mogliście wśród licznych twittów znaleźć ten jeden, informujący o śmierci autora „Drogi” Cormaca McCarthy'ego. Na szczęście dla literatury światowej - ten wpis okazał się tylko głupim żartem.

Najsłynniejsi literaccy ojcowie

Dziś Dzień Ojca – z tej okazji proponujemy Wam zestawienie najlepszych i najciekawszych ojców, jacy pojawiają się na kartach książek, zarówno w klasyce, jak i w literaturze współczesnej. A wszystkim Tatom życzymy wszystkiego najlepszego!