Droga

Okładka książki Droga Cormac McCarthy
Okładka książki Droga
Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Droga (2010) fantasy, science fiction
The Road
Wydawnictwo Literackie
2008-03-10
2008-03-10
Robert Sudół
Ekranizacje:
Droga (2010)
postapokalipsa apokalipsa post-apokalipsa przetrwanie survival podróż
Inne

Nie dam rady jej docenić, bardzo nużąca fabuła, która mnie wymęczyła. Autor celowo jest oszczędny w słowie, ale nie byłem w stanie do tego przywyknąć i było dla mnie również męczące. Zakończenie także nie poprawiło mojego odbioru książki, szkoda.

Ta historia przenika do szpiku kości. Wzmaga lęk przed nieznanym i przed końcem, który kiedyś nadejdzie.

Co za przerażająca książka... Postapokaliptyczny świat, brak zwierząt i roślin, największym wrogiem jest... człowiek. Mężczyzna i jego synek są w ciągłej drodze. Ich relacja tak bardzo porusza...

Przebyłam te drogę z bohaterami. Dobra pozycja, uwaga, to nie ksiazka akcji ani sf. Wszystko zostało powiedziane wcześniej, zanim dołączamy do podróży, zostało wyczerpanie, strach, zimno. Rutyna zmagań przetrwanie."Taki pejzaż".

Jakże czuła historia o miłości, dobroci, przetrwaniu. Z początku idzie wręcz topornie, w połowie trochę czujesz, jaki będzie finał i chcesz, żeby ksiażka się skończyła prędzej, natomiast ostatnie strony wzruszają do łez - ja chciałem płakać i być lepszym człowiekiem, natychmiast...

Jakże mroczna i ciężka wizja świata postapo, jednakże absolutnie nie da się oderwać.

Długo nie mogłam się zdecydować na przeczytanie tej książki, bo myślałam sobie, że to musi być straszna nuda; ot ojciec z synem przemierzają postapokaliptyczny świat i pewnie ich dialogi są naszpikowane jakimiś filozofiami czy złotymi myślami. Oj nic bardziej mylnego. Ojciec i syn owszem są i owszem, przemierzają postapokaliptyczne Stany, ale do głowy nie przyszło by mi, że można to opisać w taki sposób, że z największym trudem odrywałam sie od lektury. Nie jest powiedziane co się wydarzyło, ale wydarzyć musiało się coś okropnego, skoro cała ziemia umarła. Nie ma zwierząt, nie ma ptaków, nie ma liści na drzewach, a w powietrzu unosi się pył. Jest późna jesień lub wczesna zima i jest lodowato. Bohaterowie zmierzają na południe, gdzie ma być cieplej. Ciągle pada deszcz. Dni upływają im na wędrówce i przeszukiwaniu napotkanych i ogołoconych już wcześniej do cna domów lub miasteczek. Szukają jedzenia, kocy, ubrań, czystej wody. Czegokolwiek. Są wygłodzeni, wychudzeni i potwornie zmęczeni. Do tego przez cały czas muszą być czujni, gdyż po całym kraju grasują bandy kanibali...
McCarthy idelnie opisał świat po kataklizmie, kiedy nie ma na nim już nic oprócz zapuszkowanej jeszcze gdzieniegdzie żywności. Jeśli ona sie skończy a pył nie opadnie... Ale to już tylko moje rozmyślania.
Zdecydowanie 10 punktów

Historia smutna, dewastująca i praktycznie beznadziejna, dla kontrastu może napisana niesamowicie urzekającym, poetyckim językiem. Kawał rewelacyjnej literatury, którą czyta się za jednym zamachem, a o której rozmyśla się potem tygodniami.

Jeszcze nigdy nie czytałem książki chociażby podobnej do tej.

Nie mówię tu nawet o treści, ale raczej o sposobie napisania jej. Brak rozdziałów, rozróżnienia dialogów, czy nawet imion bohaterów.

Szok był na tyle duży, że pierwsze strony szły dość topornie. Jednakże moment w którym mój mózg przestawił się na tę formę, sprawił, że mimo niewielu dialogów, akcji w której obiektywnie dużo się nie dzieję, miałem ochotę dowiedzieć się co będzie dalej.

Jak książka Cię złapię, to już nie wypuści.

Jeszcze nigdy nie czytałem książki chociażby podobnej do tej.

Cudowna i przepięknie napisana, choć smutna w swej brutalności. Ją się nie czyta, a przeżywa i pochłania.