Biblia: Biografia

The Bible: A Biography
religia, Biblia
religia
Pistacia

Karen Armstrong rozpoczyna swoją analizę od okoliczności powstania najstarszych ksiąg Biblii żydowskiej. Opowiada, jak powstawała żydowska Biblia i Nowy Testament, ukazuje różnorodne wpływy, kształtujące teksty, które stały się Pismem Świętym żydów i chrześcijan. Przechodząc w kolejnych rozdziałach od żydowskiego Midraszu i chrześcijańskiego kultu Jezusa do wpływu, jaki listy Pawła wywarły na reformację i do manipulacji, jakich chrześcijańscy fundamentaliści dopuszczają się wobec tekstu Apokalipsy, Karen Armstrong przedstawia konteksty, w których księgi biblijne były odczytywane.

[opis wydawcy]

zoso | 2016-09-06
Przeczytana: 05 września 2016

Ciężka lektura,napisana ciężkim,bogatym w naukowe i fachowe słownictwo językiem.Skoro biografia,to liczyłem na informacje jak powstawały teksty tworzące Biblię,kiedy i w jakich warunkach historyczno-społecznych i kto był ich autorem.Te informacje otrzymałem tylko pobieżnie.Natomiast książka pokazuje przede wszystkim,i to stanowi głównie jej treść,sposoby interpretacji tekstów biblijnych na przestrzeni dziejów.Dużo tutaj nazwisk i szczegółowych wyrażeń dotyczących w znacznym stopniu judaizmu.Dużo filozofii.A wszystko to,jak już wcześniej wspomniałem,podane w sposób złożony,toporny,niezrozumiały wręcz dla przeciętnego czytelnika.Daję ocenę dobrą,bo jednak jakąś wiedzę,szczególnie osobom zainteresowanym sposobami odczytywania Biblii i nieco już wtajemniczonym,książka przekazuje.Ja liczyłem na coś bardziej popularnonaukowego,lżejszego.No cóż,pomyłka.Nie pierwsza i nie ostatnia.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Korzystałam z niej podczas pisania pracy licencjackiej, była bardzo przydatna. Polecam szukającym motywów w temacie biblijnym.

| 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane, Religia