Nocna zamieć

Wydawnictwo: Czarne
Nattfåk
Westin, literatura szwedzka
mart1tta

Druga, po "Zmierzchu", książka z cyklu "Kwartet olandzki" Johana Theorina. Joakim i Katrine Westin postanawiają przeprowadzić się ze Sztokholmu na północną Olandię, wyspę u wybrzeży Szwecji. Uciekając przed pośpiechem i kłopotami życia w dużym mieście postanawiają kupić i wyremontować duży dom, niegdyś siedzibę latarników. Ich marzeniem jest osiedlenie się tam na stałe i wychowanie dwójki...

Druga, po "Zmierzchu", książka z cyklu "Kwartet olandzki" Johana Theorina.
Joakim i Katrine Westin postanawiają przeprowadzić się ze Sztokholmu na północną Olandię, wyspę u wybrzeży Szwecji. Uciekając przed pośpiechem i kłopotami życia w dużym mieście postanawiają kupić i wyremontować duży dom, niegdyś siedzibę latarników. Ich marzeniem jest osiedlenie się tam na stałe i wychowanie dwójki dzieciw otoczeniu przyrody. Okazuje się jednak, że stary dom kryje w sobie wiele ponurych tajemnic, dawnych historii, które pragną zostać opowiedziane. Gdy na rodzinę Joakima spada nieszczęście musi on stawić czoło zarówno duchom tego miejsca, jak i własnym demonom.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2010

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl

Ag2S | 2011-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Mocna rzecz, która wciąga jak bagno.
Trochę się obawiałam wątku dotyczącego duchów, gdyż nie przepadam za parapsychologią, jednak autor zgrabnie wprowadził je w fabułę powieści i było naprawdę niesamowicie.
Polecam szczególnie zimową porą i gdy jest ciemno za oknem. Spory kawałek książki przeczytałam w ostatnią bezsenną noc. I były wypieki na twarzy i rzeczywiście ktoś stał za drzwiami…

Wicca | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

Johan Theorin jest pisarzem i dziennikarzem, autorem serii kryminałów, których akcja rozgrywa się na bałtyckiej wyspie Olandi. Za "Nocną zamieć" - otrzymał w 2009 roku Szklany Klucz, nagrodę literacką przyznawaną corocznie przez członków Stowarzyszenia Twórców Kryminałów pisarzom z krajów nordyckich. Książka otrzymała również nominację do tytułu Najlepszy Szwedzki Kryminał 2008 roku oraz nagrodę Brytyjskiego Stowarzyszenia Twórców Kryminału. Czy słusznie? zapewniam że tak. Dlaczego? Jaka historia zasłużyła na takie zaszczyty? Jaką toż historię maluje przed nami tak sugestywnie pisarz?

Bohaterowie książki, Joakim i Katrine Westinowie, przeprowadzają się ze Sztokholmu na północną Olandię. Zmęczeni życiem w mieście, kupują stary drewniany dom, dawną siedzibę latarników, nieświadomi, że kryje on wiele ponurych tajemnic – historii z przeszłości, które pragną, by je usłyszano.

W powieści pojawia się również postać Gerlofa, który służy za informatora o dziejach farmy dla jej nowych...

molik | 2012-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Bardzo mroczna książka."Nocna zamieć" to nie jest typowy kryminał, nie ma tutaj konkretnego śledztwa a wszystkie tajemnice rozwiązywane są jakby mimochodem.Akcja powieści dzieje się w starym gospodarstwie Aludden na Olandii. Dom jest pełny duchów i ponurych tajemnic. Autor stworzył ponury klimat i atmosferę grozy, która trzyma w napięciu.

Anna | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

To nie jest klasyczny kryminał. Theorin "mąci wodę", wprowadza wiele wątków, które sprawiają wrażenie chaosu. Czytelnik czuje się na początku zagubiony, nie bardzo wie, o czym jest ta książka.

Akcja jest interesująca, wciąga od pierwszych stron, jednak miłośnicy kryminałów, przyzwyczajeni, że na początku jest trup, a potem następuje śledztwo, spotykają się tutaj z zupełnie innym prowadzeniem akcji. Wszystko się oczywiście na końcu łączy w spójną całość.

Mnie się podobało, ja się wkręciłam, ale żeby polubić tę książkę, trzeba odrzucić oczekiwanie, że zrobi się z tego klasyczny kryminał.
Nie zrobi się. I to jest jedna z zalet tej książki.

A zakończenie i tak zaskakujące :)

emindflow | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Po bardzo dobrym "Zmierzchu" spodziewałem się kolejnej mocnej powieści, tymczasem spotkało mnie spore rozczarowanie. Zupełnie nie wciągnęła mnie fabuła, nie dałem się przestraszyć, powiem więcej - wynudziłem się setnie. Niewątpliwie Theorin potrafi pisać, ale tym razem do mnie zupełnie nie trafił. Szkoda.

atram_78 | 2010-03-11
Przeczytana: luty 2010

Rewelacyjna książka! Czytając miałam ciarki na plecach. Polecam, zwłaszcza wieczorową porą, gdy wszyscy domownicy już śpią... Mocne wrażenia gwarantowane!

Jagvet | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Hmmm ciężko się ocenia wspaniałą książkę, która jednak zupełnie nie trafia we własny gust. Książka jest niezwykła, faktycznie mrozi krew i wprowadza w świat niezwykle mroczny, dla mnie aż zbyt mroczny i przejmująco dołujący.

Osobiście wolę kryminały, "Nocna zamieć" nim w zasadzie nie jest - sprawa morderstw jest na uboczu, akcja koncentruje się natomiast na bólu jaki człowiek przeżywa po stracie najbliższej osoby. Powieść Theorina to przede wszystkim powieść psychologiczna i obyczajowa, która na dodatek mocno zahacza o sprawy paranormalne.

"Zmierzch" Theorina mnie urzekł i trafił w mój gust. "Nocna zamieć" jest książką wielką, wręcz wybitną, ale zdecydowanie nie dla mnie. I co ja mam zrobić? Jak ją ocenić? Dziesiątka za styl, pomysł, klimat i ogólne walory literackie. Niesprawiedliwie odejmę jednak jeden punkt, w końcu ta ocena jest subiektywna, a ja za taką literaturą nie przepadam.

Kaka | 2013-01-10

Ta książka jest jak Shrek, koszmarna wizualnie a w środku fascynująca ;) Klimat mroźnej Szwecji, potężna dawka mroku, zjawiska nie do końca mające wytłumaczenie w naszej rzeczywistości....super, naprawdę jestem pod wrażeniem Pana Theorina i już zaczynam szukać następnych Jego pozycji.

ekruda | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 czerwca 2013

"Nocna zamieć" opowiada o rodzinie Westinów, którzy opuszczają Sztokholm, żeby zamieszkać na znanej już ze "Zmierzchu" Olandii. Kupują tam stare gospodarstwo- Åludden, które było kiedyś siedzibą latarników i z zapałem odnawiają zaniedbany dom. Poznają jego historię i mroczne opowieści, krążące wśród starych mieszkańców wyspy. Jedna z legend mówi, że ilekroć w Åludden zapala się północna latarnia, która zwykle jest wygaszona, oznacza to czyjąś śmierć. Westinowie zdają się nie dawać wiary ludowym przesądom, wkrótce jednak spada na nich nieszczęście, które sprawi, że zapragną by choć część tych opowieści była prawdą.

Czy zatem "Nocna zamieć" to opowieść o duchach? Trochę tak, bo przesądni mieszkańcy Olandii nazwaliby to duchami. Jednak duchy Theorina to pamięć o tych, którzy minęli i przeszłość, której ślady odnajdujemy w starych murach. Wszystko to przywodzi na myśl realizm magiczny, przypominający ten, który znamy z książek Olgi Tokarczuk. Ale duchy w "Nocnej zamieci" to...

Emilia | 2011-02-18
Przeczytana: 24 maja 2011

Nocna zamieć spodobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza część Kwartetu Olandzkiego. Znów poczułam chłód Olandii i znów nauczyłam się nowego słowa. Poprzednia książka namalowana była alvaretem - czyli skandynawskimi bezkresnymi łąkami. Nocna zamieć to nic innego jak fak, czyli burza śnieżna która nawiedza szwedzkie wybrzeże zimą. Nocna zamieć to również opowieść o duchach, które głęboko siedzą chyba w każdym z nas...