Nocna zamieć

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Nattfåk
Westin, literatura szwedzka
mart1tta

Druga, po "Zmierzchu", książka z cyklu "Kwartet olandzki" Johana Theorina. Joakim i Katrine Westin postanawiają przeprowadzić się ze Sztokholmu na północną Olandię, wyspę u wybrzeży Szwecji. Uciekając przed pośpiechem i kłopotami życia w dużym mieście postanawiają kupić i wyremontować duży dom, niegdyś siedzibę latarników. Ich marzeniem jest osiedlenie się tam na stałe i wychowanie dwójki...

Druga, po "Zmierzchu", książka z cyklu "Kwartet olandzki" Johana Theorina.
Joakim i Katrine Westin postanawiają przeprowadzić się ze Sztokholmu na północną Olandię, wyspę u wybrzeży Szwecji. Uciekając przed pośpiechem i kłopotami życia w dużym mieście postanawiają kupić i wyremontować duży dom, niegdyś siedzibę latarników. Ich marzeniem jest osiedlenie się tam na stałe i wychowanie dwójki dzieciw otoczeniu przyrody. Okazuje się jednak, że stary dom kryje w sobie wiele ponurych tajemnic, dawnych historii, które pragną zostać opowiedziane. Gdy na rodzinę Joakima spada nieszczęście musi on stawić czoło zarówno duchom tego miejsca, jak i własnym demonom.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2010

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl

książek: 2019
jamczyk | 2018-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 19 marca 2018

Olandzkich opowieści ciąg dalszy. Bardzo surowa, jesienno-zimowa, niespiesznie podążająca do przodu, opowieść o próbie przetrwania po tragedii. Mroczne wierzenia, ulotne tchnienie z zaświatów i minimalistyczny wątek kryminalny. Dla wielbicieli skandynawskich klimatów, warta przeczytania

EwaB | 2017-11-27
Na półkach: Dobra rozrywka, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2017

Mroczny thriller skandynawski. Interesująca zagadka kryminalna, wierzenia ludowe i tajemnice rodzinne.
Bardzo dobrze czyta się jesienią i zimą, gdy wieczory są długie i mroźne.
Polecam.

Joakim i Kathrine Westinowie przeprowadzają się ze Sztokholmu do Północnej Olandii.Małżeństwo bardzo już
zmęczone swym życiem chcą osiąść tam kupują stary drewniany dom,niegdysiejszą siedzibę latarników nie wiedząc jakie ukrywa historia i ponure tajemnice z przeszłości.
Zawiła,intrygująca fabuła,wartka mocna akcja,trzyma w świetnym napięciu.
Czytając książkę czułam ciarki na plecach,nie zabrakło dreszczyku grozy,dużych emocji.
Zdecydowanie lubię skandynawskie kryminały takie jak ten,który jest zaskakujący,naprawdę zaskoczył mnie i zainteresował.
Oderwać się nie dało od tej książki,wciąga całkowicie przeraża ma specyficzny,mroczny klimat mroźnej Szwecji,napisana doskonale książka oddaje wszystko co powinna mieć sam autor genialny,spisał się wyśmienicie,a kryminał jest rewelacyjny,doskonały.

Mocna rzecz, która wciąga jak bagno.
Trochę się obawiałam wątku dotyczącego duchów, gdyż nie przepadam za parapsychologią, jednak autor zgrabnie wprowadził je w fabułę powieści i było naprawdę niesamowicie.
Polecam szczególnie zimową porą i gdy jest ciemno za oknem. Spory kawałek książki przeczytałam w ostatnią bezsenną noc. I były wypieki na twarzy i rzeczywiście ktoś stał za drzwiami…

Wicca | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

Johan Theorin jest pisarzem i dziennikarzem, autorem serii kryminałów, których akcja rozgrywa się na bałtyckiej wyspie Olandi. Za "Nocną zamieć" - otrzymał w 2009 roku Szklany Klucz, nagrodę literacką przyznawaną corocznie przez członków Stowarzyszenia Twórców Kryminałów pisarzom z krajów nordyckich. Książka otrzymała również nominację do tytułu Najlepszy Szwedzki Kryminał 2008 roku oraz nagrodę Brytyjskiego Stowarzyszenia Twórców Kryminału. Czy słusznie? zapewniam że tak. Dlaczego? Jaka historia zasłużyła na takie zaszczyty? Jaką toż historię maluje przed nami tak sugestywnie pisarz?

Bohaterowie książki, Joakim i Katrine Westinowie, przeprowadzają się ze Sztokholmu na północną Olandię. Zmęczeni życiem w mieście, kupują stary drewniany dom, dawną siedzibę latarników, nieświadomi, że kryje on wiele ponurych tajemnic – historii z przeszłości, które pragną, by je usłyszano.

W powieści pojawia się również postać Gerlofa, który służy za informatora o dziejach farmy dla jej nowych...

molik | 2012-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Bardzo mroczna książka."Nocna zamieć" to nie jest typowy kryminał, nie ma tutaj konkretnego śledztwa a wszystkie tajemnice rozwiązywane są jakby mimochodem.Akcja powieści dzieje się w starym gospodarstwie Aludden na Olandii. Dom jest pełny duchów i ponurych tajemnic. Autor stworzył ponury klimat i atmosferę grozy, która trzyma w napięciu.

Anna | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

To nie jest klasyczny kryminał. Theorin "mąci wodę", wprowadza wiele wątków, które sprawiają wrażenie chaosu. Czytelnik czuje się na początku zagubiony, nie bardzo wie, o czym jest ta książka.

Akcja jest interesująca, wciąga od pierwszych stron, jednak miłośnicy kryminałów, przyzwyczajeni, że na początku jest trup, a potem następuje śledztwo, spotykają się tutaj z zupełnie innym prowadzeniem akcji. Wszystko się oczywiście na końcu łączy w spójną całość.

Mnie się podobało, ja się wkręciłam, ale żeby polubić tę książkę, trzeba odrzucić oczekiwanie, że zrobi się z tego klasyczny kryminał.
Nie zrobi się. I to jest jedna z zalet tej książki.

A zakończenie i tak zaskakujące :)

atram_78 | 2010-03-11
Przeczytana: luty 2010

Rewelacyjna książka! Czytając miałam ciarki na plecach. Polecam, zwłaszcza wieczorową porą, gdy wszyscy domownicy już śpią... Mocne wrażenia gwarantowane!

emindflow | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Po bardzo dobrym "Zmierzchu" spodziewałem się kolejnej mocnej powieści, tymczasem spotkało mnie spore rozczarowanie. Zupełnie nie wciągnęła mnie fabuła, nie dałem się przestraszyć, powiem więcej - wynudziłem się setnie. Niewątpliwie Theorin potrafi pisać, ale tym razem do mnie zupełnie nie trafił. Szkoda.

Jagvet | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Hmmm ciężko się ocenia wspaniałą książkę, która jednak zupełnie nie trafia we własny gust. Książka jest niezwykła, faktycznie mrozi krew i wprowadza w świat niezwykle mroczny, dla mnie aż zbyt mroczny i przejmująco dołujący.

Osobiście wolę kryminały, "Nocna zamieć" nim w zasadzie nie jest - sprawa morderstw jest na uboczu, akcja koncentruje się natomiast na bólu jaki człowiek przeżywa po stracie najbliższej osoby. Powieść Theorina to przede wszystkim powieść psychologiczna i obyczajowa, która na dodatek mocno zahacza o sprawy paranormalne.

"Zmierzch" Theorina mnie urzekł i trafił w mój gust. "Nocna zamieć" jest książką wielką, wręcz wybitną, ale zdecydowanie nie dla mnie. I co ja mam zrobić? Jak ją ocenić? Dziesiątka za styl, pomysł, klimat i ogólne walory literackie. Niesprawiedliwie odejmę jednak jeden punkt, w końcu ta ocena jest subiektywna, a ja za taką literaturą nie przepadam.