W imię Boga: Fundamentalizm w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie

Tłumaczenie: Joanna Kolczyńska
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
The battle for god. fundamentalism in judaism, christianity and islam
judaizm, chrześcijaństwo, islam
religia
Pistacia

Dlaczego panicznie boimy się fundamentalizmu? Z całą pewnością dlatego, że go nie rozumiemy i postrzegamy tylko przez pryzmat zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Okazuje się, że zaproponowana przez liberalizm definicja, którą zwykle się posługujemy, jest z gruntu fałszywa, chociażby dlatego, że nie bierze pod uwagę grzechów popełnianych przez nasz świecki, przesycony racjonalizmem świat. Karen Armstrong, odrzucając emocje, wprowadza nas w historię ruchów fundamentalistycznych i pokazuje różne ich oblicza. Źródła tego, co zachodnia cywilizacja nazywa od niedawna "oszołomstwem", sięgają daleko poza rok 1492, kiedy to Kolumb odkrył Amerykę, padła Grenada, a edykt królewski wygnał z Hiszpanii tamtejszych Żydów. Po tej lekturze trudniej będzie nam ignorować podstawowy dylemat zachodniej cywilizacji: co i w jaki sposób zapełni pustkę po Bogu? Fundamentalizmy próbują to robić...

[opis wydawcy]

macieklew | 2012-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Ciężko się czyta (szczególnie w oryginale), ale warto. Ciekawie przedstawione zależności i wzajemne powiązania pomiędzy mitologią, religią i sferą świecką. Sporo nowych wiadomości na temat wewnętrznych walk Izraelitów i różnych, ścierających się, koncepcji powstania i funkcjonowania państwa Izrael. O fanatykach islamskich (Iran i Egipt) też ciekawie, najmniej przekonujący dla mnie wątek o amerykańskich protestantach.

przygodka | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Doskonale przygotowana książka, pozwalająca zrozumieć jakie są źródła fundamentalizmu, oraz że nie sprowadza się on do jednej religii a wręcz przeciwnie, że każda religia może być nim dotknięta,. Autorka wykonała ogrom pracy ukazując uwarunkowania historyczne, społeczne i ekonomiczne źródeł pewnych kontrowersyjnych postaw religijnych, które pojawić się mogą w każdych czasach.

Nesihonsu | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Bardzo solidna, obfitująca w fakty pozycja, szczegółowo opisująca rozwój i przemiany ruchów fundamentalistycznych w wybranych religiach. Jak dla mnie to nawet odrobinę za szczegółowo w efekcie czego szybko znudziłam się lekturą. Mimo wszystko warto jednak poznać swojego wroga i jego motywy.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: kwiecień 2010

Książka dość rozwlekle napisana, ale kilka elementów jest ciekawych, choćby ewolucja religii judaistycznej (kto wie, że do VI w. p.n.e. Żydzi wyznawali więcej niż jednego Boga?). Polecam.

Mirek Wołoszyn | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016