W imię Boga: Fundamentalizm w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie

Tłumaczenie: Joanna Kolczyńska
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
The battle for god. fundamentalism in judaism, christianity and islam
judaizm, chrześcijaństwo, islam
religia
Pistacia

Dlaczego panicznie boimy się fundamentalizmu? Z całą pewnością dlatego, że go nie rozumiemy i postrzegamy tylko przez pryzmat zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Okazuje się, że zaproponowana przez liberalizm definicja, którą zwykle się posługujemy, jest z gruntu fałszywa, chociażby dlatego, że nie bierze pod uwagę grzechów popełnianych przez nasz świecki, przesycony racjonalizmem świat. Karen Armstrong, odrzucając emocje, wprowadza nas w historię ruchów fundamentalistycznych i pokazuje różne ich oblicza. Źródła tego, co zachodnia cywilizacja nazywa od niedawna "oszołomstwem", sięgają daleko poza rok 1492, kiedy to Kolumb odkrył Amerykę, padła Grenada, a edykt królewski wygnał z Hiszpanii tamtejszych Żydów. Po tej lekturze trudniej będzie nam ignorować podstawowy dylemat zachodniej cywilizacji: co i w jaki sposób zapełni pustkę po Bogu? Fundamentalizmy próbują to robić...

[opis wydawcy]

macieklew | 2012-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Ciężko się czyta (szczególnie w oryginale), ale warto. Ciekawie przedstawione zależności i wzajemne powiązania pomiędzy mitologią, religią i sferą świecką. Sporo nowych wiadomości na temat wewnętrznych walk Izraelitów i różnych, ścierających się, koncepcji powstania i funkcjonowania państwa Izrael. O fanatykach islamskich (Iran i Egipt) też ciekawie, najmniej przekonujący dla mnie wątek o amerykańskich protestantach.

przygodka | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Doskonale przygotowana książka, pozwalająca zrozumieć jakie są źródła fundamentalizmu, oraz że nie sprowadza się on do jednej religii a wręcz przeciwnie, że każda religia może być nim dotknięta,. Autorka wykonała ogrom pracy ukazując uwarunkowania historyczne, społeczne i ekonomiczne źródeł pewnych kontrowersyjnych postaw religijnych, które pojawić się mogą w każdych czasach.

Nesihonsu | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Bardzo solidna, obfitująca w fakty pozycja, szczegółowo opisująca rozwój i przemiany ruchów fundamentalistycznych w wybranych religiach. Jak dla mnie to nawet odrobinę za szczegółowo w efekcie czego szybko znudziłam się lekturą. Mimo wszystko warto jednak poznać swojego wroga i jego motywy.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: kwiecień 2010

Książka dość rozwlekle napisana, ale kilka elementów jest ciekawych, choćby ewolucja religii judaistycznej (kto wie, że do VI w. p.n.e. Żydzi wyznawali więcej niż jednego Boga?). Polecam.

oniegow | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017