Zgubne kłamstwa

Tłumaczenie: Beata Hrycak-Domke
Cykl: Zapiski Liebermanna (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Fatal Lies
Wiedeń, wojsko, morderstwo, kryminał
Pistacia

Wiedeń, rok 1903. W laboratorium chemicznym szkoły wojskowej znaleziono zwłoki jednego z kadetów. Autopsja wykazuje śmierć naturalną, ale prowadzący dochodzenie inspektor Rheinhardt zwraca uwagę na rany zadane brzytwą. Podejrzenie pada na grupę kadetów oddających się sadystycznym zabawom. Gdy okazuje się, że zmarły chłopiec był częstym gościem żony wicedyrektora szkoły, nasuwają się również inne motywy. Policja zwraca się o pomoc do dr. Maksa Liebermanna. Lekarzowi psychiatrze, zwolennikowi słynnego Zygmunta Freuda, udaje się rozwikłać nici intrygi splątanej przez kłamstwo, seks i żądzę władzy.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie,

"Zgubne kłamstwa" to ciekawy kryminał rozgrywający się na początku XX wieku we Wiedniu.W szkole kadetów umiera młody 15-letni uczeń.Początkowo jego śmierć traktuje się jako naturalny zgon.Później okazuje się , że było to morderstwo. A wszystkiemu są winne tytułowe zgubne kłamstwa ;).

Warto przeczytać !

Olinka | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Najciekawszym elementem tego kryminału zdecydowanie jest tło historyczne oraz relacje społeczne, gdyż akcja dzieje się na początku XX wieku w Wiedniu. Smaczku dodaje krótki opis rozcieńczania absyntu- "zielonej wróżki" oraz spotkanie młodego lekarza z Freudem i początki psychoanalizy nieśmiało stosowanej w prowadzonym śledztwie.
Jak to mówią moje córki - źle nie jest, ale szału też nie ma. :)

Sanna | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Wiedeń z czasów Franciszka Józefa – no i czego chcieć więcej?! Mnie się podobało bez zastrzeżeń, choć jako wiedniomaniaczka mogę być nieobiektywna ;) Tallisa cenię przede wszystkim za koloryt epoki, ale intryga kryminalno-sensacyjna też mnie nie zawiodła. Zdecydowanie moje klimaty!

PS. Zalecam czytanie powieści Tallisa w kolejności chronologicznej ze względu na wątki obyczajowe. Zgubne kłamstwa to III część cyklu.

panopos | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Czytałam wcześniej ""Nadciąga mrok" . Zgubne kłamstwa są nawet lepsze. Dobra książka do czytania: policjant i lekarz, stary Wiedeń, obserwacje społeczne. Może i krymianał nie najlepszy, jak napisał jeden z czytelników, ale warto przeczytać dla opisów Wiednia na początku XX wieku i relacji społecznych w tamtym okresie. Co się zmieniło, a co przetrwało: natura ludzka.
A przecież to najbardziej cenimy w kryminałach -opis ludzkiej natury.
Szukam kolejnych części tej serii Tallisa.

Agni | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Końcówka może nieco rozmyta i zbędna, ale duży plus za pracę nad odtworzeniem historyczno-kulturalnej atmosfery początku XX wieku. Książka bardziej dla poszukiwaczy smaczków epoki niż kryminalnej intrygi.

nellanna | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

Sporo obietnic,oryginalne czasy, fascynacja Freudem.Można przeczytać, ale ja daruję sobie inne części cyklu z Liebermannem w secesyjnym Wiedniu.

Majgonia | 2013-01-04
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Prosta fabuła,akcja ciekawie się rozkręca i jest przyjemna. Szybko i przyjemnie czyta się, mimo że nie jest najlepszym kriminałem. Polecam :)

jerusalem | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Można przeczytać, ale niekoniecznie należy kontynuować serię. Ja odpuszczam, chociaż książka nie była zła.

radziu21 | 2013-04-17

ma kilka ciekawych wątków, ale z drugiej strony nie porywa. Coś jakbym oglądał kolejny odcinek CSI

Introwertyczka | 2013-10-14
Przeczytana: 2012 rok

Dobra książka :) Choć momentami mnie trochę nużyła .