Wykonawcy Bożego zamysłu

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
Izvršitelji nauma Gospodnjeg
Wykonawcy, Bożego, zamysłu

Jeśli prawdą jest, że jedna gwiazda świeci każdemu zmarłemu, to Wykonawcy Bożego zamysłu umieścili na niebie pomniejszą galaktykę. Wypełnili kroniki stalą i krwią, przez całe pokolenia bezlitośnie poświęcając siebie i innych w imię wiary. Od stuleci oczyszczali stado ze zbłąkanych owieczek, uparcie balansując na granicy światła i mroku, nigdy nie wątpiąc w słuszność swoich działań, dopóki czas nie przemienił ich w relikty przeszłości. Lecz kiedy iskra wzniecona ponad dwa tysiące lat temu zamieni się w pożogę, a nocy wyrosną kły i pazury, to oni zostaną ostatnią nadzieją ludzkości. Stronice Wykonawców Bożego zamysłu wypełniają legiony ciemności, których nie chciało nawet piekło: potwory stworzone do zabijania i niszczenia, ciągle spragnione krwi i zawsze chętne do polowania. Ta książka zabiera nas w makabryczną podróż poprzez wieki, od zgładzenia przez potężną rzymską armię małego, lecz odmawiającego poddania się królestwa, po czasy obecne i najbliższą przyszłość, w której chłodna stal i mroczna magia naznaczą schyłkowe dni ludzkości stojącej w obliczu ostatecznego zagrożenia a legionów dzieci nocy, pomiotów Szatana, brutalnych, złaknionych krwi, nieczułych wampirów. A wtedy... niech niebo się nad nami zlituje.

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2009

źródło okładki: http://runa.pl

Shadow | 2014-08-19
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Nigdy nie mogę powstrzymać się przed odwiedzeniem wystawy, nad którą widnieje napis „Tania książka”. Tak też było i tym razem. Wiedziona przeczuciem zakupiłam kilka książek w tym „Wykonawców Bożego Zamysłu”.
Przyznaję, w czasach, w których nastąpił wielki szał na książki o tematyce wampirycznej, ta pozycja wyróżnia się. Sam pomysł na fabułę jest bardzo oryginalny i ma w sobie niezwykły potencjał. Niestety, nie mogę stwierdzić, że został on w pełni wykorzystany, ponieważ niektóre z poszczególnych wątków miały w sobie moc, dzięki której nie potrafiłam odłożyć książki na bok, natomiast inne powodowały efekt wręcz odwrotny.
Co spowodowało, że przeczytałam te książkę do końca? Na pewno były to postacie, dzięki którym można spostrzec, że to, co wydaje się na początku dobre lub złe, nie zawsze takie pozostaje. Ukazane zostało jak zmienna jest natura ludzka, gdy w grę wchodzi przetrwanie, władza i pieniądze. Było to też uświadomienie nam ludziom, jak ważne są stałe przekonania, hart...

RabidBlackDog | 2016-09-23
Przeczytana: 22 września 2016

Czytało mi się tę książkę fantastycznie, wręcz ją pożerałem. Z pewnością duża w tym zasługa tłumacza. Straszliwie podobały mi się płynne przejścia pomiędzy bohaterami, budowanie historii przez wieki; dramaty i napięcia każdego z bohaterów.
Nie lubię jednak dwóch rzeczy: po pierwsze, gdy autorzy decydując się na pewną mocno określoną już w literaturze fantastycznej/horrorze konwencję starają się ją na siłę zmieniać żeby zaznaczyć swój indywidualizm albo mieszać z innymi konwencjami - wychodzi to w moim odczuciu zazwyczaj bardzo pokracznie. Tutaj książką grzeszy, ale da się przeżyć. Po drugie, i tutaj jest gorzej, nie lubię gdy autorzy decydują się na nadanie wydarzeniom zbyt dużej skali, obejmującej cały świat. Jakiekolwiek uproszczenia odbierają całą wiarygodność akcji. To jest cięższy grzech książki.
Ostatnim z zarzutów może być fkat, że mimo tak fajnego sposobu na kreację bohaterów, bohaterów całkiem fajnie zarysowanych i niezupełnie papierowych, całkowicie zbędne są kiczowate...

fibronektyna | 2011-08-27

Dziwna jest ta książka. Trudno mi ocenić czy jest dobra czy nie. Miejscami narracja powala, są takie słowa/zdania/fragmenty/momenty, po których przewracanie kartek maksymalnie przyspiesza...ale są i banalne, tandetne, jak z wypracowania szkolnego średnio zaawansowanego ucznia czy kioskowego romansidła.
Na szczęście tych pierwszych jest nieco [ale tylko nieco] więcej a i całość czyta się błyskawicznie, jednak wciąga a wspomniane kiczowate fragmenty tylko chwilami wywołują zgrzyt. W większości zas jest tak sobie, czyta się bo się czyta...
Jedno natomiast trzeba przyznać - jako opowieść o wampirach, na tle obecnie dostępnych do granic tandetnych wampirzych sag, seriali itp, książka wypada dość dobrze. W sumie to miłe czytadło. Ale bez rewelacji.

| 2011-03-12

nawet wciągnęła mnie ta książka,tylko szkoda ,że znowu te wampiry.Nie lubię tematów z wampirami,bo łatwo im wpaść w banalność.Ale całość jednakoż się nieźle czyta ,cały czas coś się dzieje,choć niektóre wątki są dziwnie porzucone i nie rozwinięte,tak jakby autor o nich zapomniał.Za ten wampiryzm odejmuję jedna gwiazdkę.

Krystian Ozon | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Intrygująca, choć miejscami mdła i nudnawa. Jednak motyw krzyża z białego proszku powala...

Baba_Jaga | 2014-10-29

Podobnie jak ktoś już tu napisał, również zakupiłam ją w sklepie z Tanią Książką i myślę, że była warta tych pieniędzy. Skonstruowana jest z osobnych, krótkich opowiadań, ułożonych chronologicznie, które na początku wyglądają na niepowiązane ze sobą. Dopiero potem czytelnik zauważa, że wszystkie te opowiadania łączą się w spójną całość. Również jak inni mam odczucie, że są momenty kiedy wieje nudą i takie od których nie można się oderwać.

| 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Zdecydowany plus za oryginalne podejście do powstania wampirów. Zmiany narracji również w porządku. Są momenty zdecydowanie wciągające. Niestety w książce są braki, niejasne kwestie, które sprawiają, że część fabuły wydaje się nie trzymać całości tak jak powinna. Dziury, które autor zostawia w historii może miały otoczyć opowieść aurą tajemniczości. Niestety efekt nie został osiągnięty.

Patrycja Budzyńska | 2017-04-07
Przeczytana: 2014 rok