Mózg. Opowieść o nas

Zysk i S-ka
2018-03-12
2018-03-12
Aleksander Wojciechowski
Nauki ścisłe medycyna mózg egzystencja

Definitywnie książka do wrócenia dla mnie. Dawno lektura nie rozbudziła mojej ciekawości w taki sposób. Co któryś rozdział, lub czasem nawet akapit, przestawałem czytać i googlowałem intrygujące mnie pytania, które książka przede mną stawiała, pytania, które pobudzały moją wyobraźnię o możliwościach.
W skrócie, jest to opowieść o mózgu i przedstawienie tego, co o nim wiemy oraz zestawienie tego z tym, czego jeszcze możemy nie wiedzieć, a co na ten moment wydaje się prawdopodobne.
W książce mózg potraktowano bardziej technicznie, nie skupiając się na emocjonalnej części nas, a na przedstawieniu go jako hardware, który działa co jest zaskakujące samo w sobie.

W skrócie, jest to opowieść o mózgu i przedstawienie tego, co o nim wiemy...

Mózg - organ niezbadany, nieprzewidywalny, fascynujący - zarówno dla neurochirurgów jak i psychiatrów.
Davidowi Eagelmanowi udało się zaprezentować sedno jego funcjonowania w sposób na tyle dostępny i przyjazny, że każdy niezorientowany w temacie czytelnik - zrozumie wszystko.
Lekki, przyjemny język, ciekawe przypadki przedstawione w niezwykle obrazowy sposób.
Jeden z rozdziałów poświęcony został uzależnieniom i sposobom wyjścia z nich -"Uzależnienie zaczyna się w głowie i tam powinna rozpocząć się terapia".
Mądra, pouczająca lektura - dla każdego.

Jeden z...

Dla mnie trochę powtórka faktów z innych publikacji, ale bardzo przystępna, o tym co każdy zainteresowany o mózgu wiedzieć powinien. Jest to niezbyt obszerna publikacja, siłą rzeczy wybrane są tylko najistotniejsze kwestie.

Nie można samych kryminałów czytać, bo... mózg tego nie wytrzyma :-) Bardzo wciągająca pozycja, daje do myślenia. Duży plus za to, że nie trzeba być naukowcem, by coś z niej wyciągnąć.

Książkę przeczytałem z polecenia, mimo iż orłem z biologii nigdy nie byłem i z początku byłem sceptycznie do niej nastawiony moje zdanie diametralnie się zmieniło po zaledwie 50 stronach. Bardzo ciekawie opowiada o mózgu, jego sposobie działania, sztuczkach a co najważniejsze w sposób tak lekki i zrozumiały, że powinna przypaść do gustu każdemu, niezależnie od stanu wiedzy z zakresu biologii.

Świetna książka naukowa, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Dostarcza ogrom wiedzy na temat funkcjonowanie ludzkiego mózgu i nie tylko.
Polecam dla osób zainteresowanych nauką, neurobiologią.

Polecam dla osób zainteresowanych nauką, neurobiologią.

Nie przegadana, taka w sam raz do zrozumienia podstawowych pojęć związanych z funkcjonowaniem mózgu. Bardzo ciekawa część dotycząca rozważań nad sztuczną inteligencją. Polecam.
PS: Na podstawie książki nakręcony został również kilkuodcinkowy serial pt. 'Tajemnice ludzkiego mózgu'.

Zręczny i zwięzły pop-nauk. Kompendium wiedzy o mózgu dla laików, choć oczytani już wcześniej będą znali 80% treści książki. Największą jej wartością są przypadki kliniczne. Spoko na weekend.

Wyśmienita przygoda otwierająca oczy na wiele. Warto.

Wyśmienita przygoda otwierająca oczy na wiele. Warto.

Książka ciekawa, ale dla kogoś nowego w temacie neurobiologii. Przedstawia przypadki i zagadnienia na tyle podstawowe że nawet laik, który interesuje się tematem od dłuższego czasu prawdopodobnie będzie zaznajomiony z większością z nich.

Czyli dla kogoś nowego w temacie - super pozycja, na pewno wiele rozjaśni i wzbudzi apetyt na więcej. Dla tych co się neurobiologią już interesują polecałbym soę rozejrzeć za czymś trudniejszym. Tu się mogą nudzić.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia