Zanikająca tradycja Ise-katagami i kimono

Wydawnictwo: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
japonia, kimono, moda,
albumy

Publikacja dzięki przystępnej i urozmaiconej formie językowej oraz atrakcyjnej szacie graficznej (autorstwa Ryszarda Otręby) odchodzi od tradycyjnej formuły katalogu wystawy. Jest pierwszym w Polsce opracowaniem ise-katagami (szablonów stosowanych do farbowania tkanin w Japonii) i ich oddziaływanie na sztukę secesji. Eseje: M. Dutki Zanikającą tradycja – Ise-katagami i kimono; D....

Eseje: M. Dutki Zanikającą tradycja – Ise-katagami i kimono; D. Róż-Mieleckiej, Katagami i świat artystyczny Europy i Ameryki: oraz M. Martini Szablony farbiarskie katagami w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Słownik terminów w sposób jasny objaśniają tę tak intrygująca i nieznaną sztukę.

źródło opisu: http://mangghashop.pl/product.php?id_product=20

źródło okładki: http://mangghashop.pl/product.php?id_product=20

Dociekliwy_Kotek | 2018-02-24
Przeczytana: luty 2018

Przyznaję, że tytuł nic mi nie mówił - co to niby jest Ise-katagami? Nie spodziewałam się rewelacji, a prawdopodobnie jest to najpiękniejsza książka o sztuce japońskiej, jaką widziałam. Nie chodzi o wydanie, bo jest niemal broszurowe, edytorsko też nie powala, ale zawartość...

Wzór na kimonie można wyhaftować, namalować lub... zafarbować po uprzednim naniesieniu na tkaninę wzoru. Brzmi banalnie, ale Japończycy w charakterystyczny dla siebie sposób zamienili coś, co brzmi mało efektownie w prawdziwie zapierające dech w piersiach przykłady nieludzkiej wręcz precyzji, wyrafinowanego smaku, cudownego wzornictwa.
O tym właśnie traktuje ta książka: o sztuce tworzenia wzorów i szablonów, które pokryte skrobią przyjmowały mniej barwnika podczas farbowania, tworząc cudowne, drobne wzory. Dziedzina jest tak niszowa, że podejrzewam, że mało który pasjonat Japonii o niej słyszał, staje się też powoli sztuką zanikającą. Tymczasem olśniewa na równi z drzeworytami czy ceramiką.

Do tego...