Fabryka bezkresnych snów

Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
The Unlimited Dream Company
J.G. Ballard
Pistacia

Fabryka bezkresnych snów to najlepsza powieść Ballarda; jedna z niewielu naprawdę kultowych książek. To bajeczna przypowieść o znaczeniu i potrzebie marzeń, magii i fantazji w naszym życiu. Przygody Blakea - bohatera książki- mogą być tylko urojeniami chorej wyobraźni, ale też mogły zdarzyć się naprawdę. To nasze życie to przecież mieszanina snów, jawy, fantazji i rzeczywistości. Marzenia są piękne. Sny bywają okrutne. Fantazja jest potrzebna każdemu z nas.

Cava | 2012-12-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Przepraszam za to, że krytykuję "kultową książkę", ale na mój gust, pan Ballard musiał być na niezłym haju, pisząc ją, albo chociaż mieć jakieś poważne problemy natury psychicznej. Tekst jest nudny, czytając go miałam wrażenie, że nic się nie dzieje, wciąż podobne opisy, których nawiasem było stanowczo za dużo, przez co stawały się męczące. Pomysł na historię niezły, ale te wstawki z pedofilią, nekrofilią, zoofilią i inną filią jak dla mnie były niesmaczne i co najważniejsze nudne. Może jestem zbyt płytka, nie rozumiem metafory i nie rozumiem co autor miał na myśli, ale mam wielką nadzieję, że nigdy więcej nie trafię na podobne dzieła. Strata czasu

Helen Remington | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Mi się bardzo podobała. Owszem chore jazdy mogą nieco psuć obraz książki, ale powieść składa się nie tylko ze zboczonych fragmentów. "Fabryka..." to piękna opowieść o wyobraźni, marzeniach, wolności, o tym jak sen staje się rzeczywistością i nawet pozornym potępieniu które okazuję się prawdziwym zbawieniem. A ostatnie rozdziały szczerze i dogłębnie mnie poruszyły. Rzeczywiście, jedna z najlepszych książek Ballarda (jakie miałam okazję przeczytać), a na pewno najpiękniejsza. Warto jest odkryć dla siebie tę historię. Polecam.

adamvp | 2014-12-05
Przeczytana: 2014 rok

Chyba nie zrozumiałem dlatego neutralna 5.

majka660 | 2015-08-26
marrtenss | 2014-12-07