Każdy umiera sam

Tłumaczenie: Justyna Ostrowicka
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 11)
Wydawnictwo: Bellona
Du går inte ensam
Marczewek

Pewnego dnia z salonu fryzjerskiego w Visby znika bez śladu trzyletnia dziewczynka, córka pracującej tam Evy Eliasson. Rozpoczyna się śledztwo policyjne, na którego czele stoi Karin Jacobsson. W trakcie śledztwa mała Vilma pojawia się niespodziewanie przed salonem cała i zdrowa. Policja niestety nie może uzyskać od dziewczynki, która zdaje się być w szoku, żadnych informacji. W niedługim...

W niedługim czasie z targu w Hemse znika kolejna dziewczynka, Heidi Forss. Pomiędzy jej rodzicami stosunki od jakiegoś czasu źle się układają, co spowodowane jest tajemnicą, którą skrywała Anna Forss przed swoim mężem. Rozpoczyna się kolejne śledztwo.
Sytuacja przybiera tragiczny obrót w momencie, gdy w opustoszałej okolicy spacerujące małżeństwo znajduje w jeziorze ciało Anny Forss. Podejrzenia padają na jej męża, który zostaje tymczasowo aresztowany. Wychodzi też na jaw tajemnica skrywana przez Annę Forss, a na komisariacie w Visby zostaje przesłuchana organistka, będąca zaufaną słuchaczką Davida Forssa.
Po długim śledztwie, serii fałszywych tropów i przesłuchaniu wielu świadków zagadka zabójstwa Anny Forss oraz zaginięcia Vilmy Eliasson i Heidi Forss zostaje rozwikłana.
Książka kończy się, gdy komisarz Anders Knutas wraz z Karin Jacobsson wybiera się na Gran Canarię, aby powrócić do miejsca śmierci Very Petrov. Śmierć ta tak bardzo go zestresowała, że aż spowodowała depresję. Rankiem, czekając na taksówkę, Knutas zauważa nieznajomego mężczyznę siedzącego w samochodzie nieopodal jego domu. Po kilku tajemniczych sytuacjach postanawia się upewnić, czy za wszystkimi przypadkami stoi mąż Very Petrov, Steffan Norrström.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Typowe ''czytadło''. Jedna z najgorszych książek tego roku. Nie było tutaj nic co by przykuło moją uwagę, ale nie lubię porzucać książek więc trochę się umęczyłam. Fabuła ciągnęła się jak flaki z olejem, bezbarwni bohaterowie nie do odróżnienia. Niby pod koniec pojawiły się elementy napięcia ale i tak przez większość książki potwornie się nudziłam. Jak na pierwsze spotkanie z autorką, bardzo słabo.

Beata | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Wciągająca powieś kryminalna. Lubię ten cykl. Intryga kryminalna poprowadzona pozornie prosto, ale do końca nie odkryłam sprawcy. Emocjonująca, ale nie epatująca brutalnością. A wątki obyczajowe są kontynuacją kolejnych tomów serii. Cieszę się z powrotu na Gotlandię. Te powieści mają swoisty klimat: spokojny, ale w tle odczuwalne jest niepokojące zło.

beasia | 2019-02-12
Przeczytana: luty 2019

Seria o inspektorze Knutasie to jak dla mnie na pewno nie światowy bestseller (jak informują okładki książek). Jeśli ktoś oczekuje kryminału jak u Mankella, to się rozczaruje. Czytałam po kolei i widziałam błędy, nie wiem czy wynikające z tłumaczenia, czy może z zapomnienia autorki (inny wzrost, wiek itp.). Niemniej jednak jeśli ktoś oczekuje lekkiej, niezobowiązującej lektury, to polecam całą serię.

Beata | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Bardzo przyjemna lektura na niedzielne popołudnie.

Fuzja | 2019-01-22

Mari Jungstedt to światowej klasy szwedzka pisarka kryminałów. Tłem dla większości jej powieści są klimatyczne i sielskie plenery Gotlandii. Dziś można już zwiedzać wyspę szlakiem zbrodni z powieści autorki. Głównym bohaterem utworów Mari Jungstedt jest inspektor Anders Knutas, a Każdy umiera sam to już jedenasty tom tej serii. Powieść wygląda niepozornie, a fabuła mieści się na 304 stronach, co wskazuje na to, że czytelnik nie może liczyć na zbyt wiele wątków. Tak też zresztą jest...

Pewnego dnia z przed wejścia do salonu fryzjerskiego w Visby znika trzyletnia dziewczynka. Sprawą zajmuje się Karin Jacobsson, która usilnie próbuje odnaleźć jakikolwiek ślad zaginionej. Niespodziewanie po kilku dniach dziewczynka odnajduje się w tym samym miejscu z którego zniknęła. Jakiś czas później z targu w Hemse znika kolejna dziewczynka. Sytuacja staje się jednak dramatyczna, kiedy w jeziorze zostaje znalezione ciało matki dziewczynki. Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice skrywane przez...

alokazja | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Najsłabsza książka tej autorki. Nowi bohaterowie mało sympatyczni, ci znani z poprzednich powieści też jakby bez życia. Sprawa rozwiązuje się sama, policjanci są tylko pretekstem do opowiedzenia nam historii. No i wątek Andersa Knutasa - jakby z zupełnie innej bajki i na dodatek urwany w połowie.

BasiaK | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Akcja: znika jedna dziewczynka - po paru dniach wraca. Znika druga, wkrótce znajduje się ciało jej mamy. Śledczy szukają rozwiązania, wolno i w odbiorze czytelnika dość nieporadnie (te same informacje w tekście przewijają się po kilka razy). Generalnie kryminał przeciętny, na korzyść można zaliczyć spójność, niewielką (jak na Skandynawów) dawkę psychologii i fakt, że dał się przeczytać jednym ciągiem.

Litera-Tour | 2018-07-18
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia

Powieść przeczytana i wraca na półkę. Sprawa kryminalna, trzeba przyznać, dość przewidywalna, zarówno ta główna, dotycząca zniknięcia dziewczynek, jak i ta w tle, skupiona wokół komisarza Andersa Knutasa, a jednak książka czyta się dobrze. Do tego dochodzi osobliwy klimat Gotlandii, na której rozgrywa się akcja.

Proza Mari Jungstedt wciąga. Językiem, spokojną narracją, sylwetkami bohaterów. Za to ją lubię.

nulla | 2018-06-26
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Mari Jungstedt nie jest, moim zdaniem, świetną pisarką. Jej powieści kryminalne nie powalają na kolana, ale mimo to lubię je, zwłaszcza serię kryminalną z Gotlandii. Podobają mi się główni bohaterowie i ich poplątane losy. Nie mam też zwykle zastrzeżeń do intrygi, atmosfery, a niektóre fragmenty książek na długo zapadają w moją pamięć.
Ale "Każdy umiera sam" bardzo mnie rozczarowała. Tajemniczymi zaginięciami dzieci oraz najwyraźniej powiązanym z nim morderstwem zajmuje się tym razem Karin, bo Knutas dochodzi do siebie po rozwodzie i traumie wywołanej wcześniejszymi wydarzeniami. Intryga jest nawet ciekawa, portret psychologiczny sprawcy ok, ale akcja toczy się niesamowicie niemrawo, a większość narracji to zdania pozbawione treści. Książkę przeczytałam szybko, ale głównie dlatego, że przeskakiwałam całe fragmenty tekstu, sprawdzając tylko, co się dzieje.
Również wątek gróźb skierowanych w stronę Knutasa jest niedopracowany i złożony z klisz, no i w ogóle nie trzyma w napięciu....

vixen39 | 2018-06-24

Wciągająca i intrygująca fabuła. Skrywane mroczne tajemnice "zwykłych" ludzi, a w tle dziwne porwania dzieci. Krótka lektura na 1 emocjonujący wieczór.