Oskarżony

Okładka książki Oskarżony John Grisham
Okładka książki Oskarżony
John Grisham Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska Cykl: Theodore Boone (tom 3) Seria: W świetle prawa powieść przygodowa
powieść przygodowa
Theodore Boone (tom 3)
W świetle prawa
The Accused
Albatros, Ringier Axel Springer Polska
2018-02-22
2018-02-22
Krzysztof Obłucki

Okładka książki Framed: Astonishing True Stories of Wrongful Convictions John Grisham, Jim Jim McCloskey
Framed: Astoni... John Grisham, Jim J...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...

Młody prawnik wrabiany w przestępstwo, którego nie popełnił wprawia jego samego w konsternacje oraz szarga mu opinie. To jedno zdarzenie przewraca jego świat do góry nogami, nigdy nie myślał, że może mu sie przytrafić coś takiego, że ktoś może go aż tak nie lubić. To jedno wydarzenie może zawarzyć na reszcie jego życia, rozpoczyna się więc walka o niewinność, a śledztwo policji obiera zły kierunek dla Theo. Reszta to kawał dobrej zabawy oraz prawniczego świata i jak na Grishama przystało bawiłam się przednio. Dobre zwroty akcji, ciekawe dialogi oraz wartka fabuła. Polecam.

Grisham w odsłonie dla młodszych czytelników. Ciekawy i wciągajacy jak to Grisham, ale czegoś mi jednak zabrakło

Nie jest to typowy Grisham, ale cały czas jest to Grisham. :) Uwielbiam jego styl. Książka nie jest z gatunku tych poważnych i grubych. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Sprawia, że można przy niej odpocząć i zagłębić się w historię dziecka, który marzy o karierze prawniczej i w niektórych sytuacjach tym prawnikiem jest. Jednak jest to dobrze skonstruowana fabuła niezależnie od wiarygodności tej historii. :)

Wstęp bardzo mnie zaintrygował, jednak przedstawiona sprawa okazała się tylko epizodem robiącym za tło właściwego wątku o nastolatku wrobionym w kradzież. Słucha się dobrze, Grisham – mimo tego, że wcale nie przedstawia porywająco ciekawej historii – umie świetnie prowadzić narrację. W akcję wpleciony został świetny epizodzik o lamie plującej w twarz stróża porządku – bardzo mnie rozbawił. Mimo że nie daję Grishamowi najwyższych ocen, wcale się do niego nie zniechęcam, bo podoba mi się jego sposób narracji – nie jest nużący w żadnym razie.

Po książki Grishama sięgam zawsze z przyjemnością. Był taki czas, że każdą nowość Jego autorstwa musiałam kupić i przeczytać. Coś z tego musu pozostało mi do dziś, więc po prostu kupiłam, przeczytałam no i GIT.
Spodobał mi się sposób w jaki JG zaprezentował bohaterów, w tym ograniczonych w myśleniu i poszerzaniu horyzontów - policjantów, którzy napadli na trzynastolatka bo się wpisał w ich wyobrażenie o sprawcy kradzieży z włamaniem. Pięknie są pokazani rodzice, którzy znają swoje dziecko, ufają mu i wspierają. I cóż, że książka dla młodych - przyjemność z czytania to coś innego niż kategoryzacja: to dla starszyzny, a to dla reszty społeczności.

Książka Johna Grishama "Oskarżony" to trzecia z kolei, opowiadająca historie młodego syna prawników Theodora Boone. Niedoświadczony chłopiec zostaje wplątany w mściwą intrygę, dotyczącą kradzieży. Jego sielskie życie zamienia się w serie upadków i niepowodzeń. Theo za wszelką cenę stara się udowodnić policji, że jest niewinny. Czy jego walka się opłaci? Czy marzenia chłopaka nie zostaną zaprzepaszczone? Co jeśli zostanie uznany za winnego? Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiedź znajdziemy w książce.
Prawniczy besteller, który potrafi zaintrygować swoimi wyrafinowanymi obrazami bez potoków lejącej się krwi, jawnej, brutalnej przemocy i niehumanitarności.

Całkiem przyjemnie się tego słuchało (audiobook),ale zakończenie mocno mnie rozczarowało. Trafiłem na "Oskarżonego" przypadkiem, szukając czegoś Grishama, którego lubię, nie wiedząc, że to literatura dla młodzieży. Sam po kolejne tytuły z serii już nie sięgnę, ale polecę to dla mojego syna.

Taka typowa lekka książka z banalnym zakończeniem. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

1977

Ugładzony Grisham dla młodzieży. Na pewno im się spodoba. Mi też się podobało, ale jednak jest to prosta historia, nieco za prosta dla starszych czytelników.

Książka o tematyce "prawniczo-procesowej", jak nas już przyzwyczaił Pan Grisham. Ale tym razem chyba bardziej dla nastoletniego czytelnika. Czyta się szybko i przyjemnie.

• John Grisham