Ludzie millenium

Wydawnictwo: Amber
Millenium people
J.G. Ballard
Pistacia

Mała rewolucja jest tak skromna i grzeczna, że początkowo prawie nikt jej nie zauważa. Ale już wkrótce lekarze, inżynierowie, menedżerowie podpalają swoje domy, przewracają swoje volva i bmw, a w końcu podkładają bomby. Dlaczego stateczni obywatele postanowili zniszczyć swoje dotychczasowe życie? Dlaczego sięgnęli po terror? Odpowiedzi szukamy razem z narratorem, psychologiem Davidem Markhamem, w londyńskiej dzielnicy klasy średniej. Wraz z nim ulegamy stopniowo fascynacji anarchią, uwodzi nas charyzmatyczny pediatra, fanatyczny guru buntu, i z niedowierzaniem przyjmujemy jego wyjaśnienie: przyczyną przemocy może być brak przyczyny. Nie ma silniejszej motywacji od nudy, sugeruje Ballard, terror jako protest przeciwko przyszłości, w której nic się nie będzie działo. Ludzie millenium to wizja absurdalna, groteskowa, ale i niepokojąca. Czy wiemy, czego naprawdę chcemy? Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa czy tęsknimy za napięciem, stresem, niepewnością? Przepowiadany przez autora symboliczny scenariusz destrukcji wyrasta z wyobraźni pisarza zafascynowanego nieuchronnością katastrofy, ale jest też precyzyjną i beznamiętną analizą społeczeństwa u progu kryzysu, ludzkości u progu nowego tysiąclecia. Czy nasz bunt dla samego buntu jest rzeczywiście tylko kwestią czasu? Cóż, nie wszystkie przepowiednie się sprawdzają.

Bandziorno | 2016-10-18
Przeczytana: 17 października 2016

Choć narracja nie jest porywająca, to książka porusza ciekawą tematykę. Autor stara się opisać podstawy i naturę nowoczesnego terroryzmu. Zademonstrować w jaki sposób proste pytania o konieczność akceptacji świata "takim jakim jest" mogą wyprowadzić ludzi na ulice, a szaleńców popchnąć do drastycznych aktów przemocy.
Można poczuć zarówno klimat "Kraksy", jak i "Wieżowca", więc jeśli komuś podobały się te książki, to polecam.

Olsons | 2015-06-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Bardzo nierówna książka jak dla mnie. Początek bardzo obiecujący, środek taki średni, ale końcówka znowu ciekawa. Także taka swoista sinusoida. Jednak reasumując - podczas czytania bardzo się męczyłam. Porusza interesujący problem, ale jednak czegoś mi zabrakło.

adamvp | 2014-12-05
Przeczytana: 2014 rok

Genialne.. Mało co bym podpalił ratusz.. Ta książka jest tak prawdziwa.. Po prostu klucz do rzeczywistości..

Malalee | 2016-11-24
Achajka | 2016-08-14