Dzwonnik z Notre Dame

Wydawnictwo: Siedmioróg
Notre - Dame de Paris
literatura piękna
Ewa

Dzwonnik z Notre Dame - wzruszająca historia legendarnego samotnika Quasimodo, którym owładnęła wielka i tragiczna miłość do prześladowanej przez ludzi Cyganki Esmeraldy - stała się jedną z najpopularniejszych w dziejach literatury powieści dla młodych czytelników. Ta wstrząsająca historia, której akcja rozgrywa się wokół tajemniczej paryskiej katedry Notre Dame, uczy jak rozpoznawać...

Ta wstrząsająca historia, której akcja rozgrywa się wokół tajemniczej paryskiej katedry Notre Dame, uczy jak rozpoznawać prawdziwe piękno i szlachetność, ukryte niekiedy pod maską brzydoty.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2073
Ewa | 2018-02-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2018

Moim skromnym zdaniem książka jest znacznie lepsza niż wersje filmowe, które dawno temu oglądałam. Znacznie głębiej ukazany jest tragizm postaci Archidiakona Klaudiusza Frollo, w wersji filmowej jego osoba jest przejaskrawiona lub niedoceniona.
A wbrew tytułowi, Frollo jest postacią pierwszoplanową, która przchodzi przemianę duchową pod wpływem chorobliwej i namietnej miłości do pięknej Cyganki.
Empatyczny kapłan, który opiekuje się braciszkiem i znalezionym kaleką Quasimodo, z wiekiem staje się surowym odludkiem, czytający dzieła alchemiczne. Jego ślepa żądza przemienia go w bezwzględnego okrutnika, doprowadzającego do tragicznych wypadków.
Quasimodo, garbaty, kulawy, głuchy i ślepy na jedno oko, pokochał tę samą dziewczynę, która jedyna okazała mu litość. Teraz on sam musi wybrać między lojalnością do ukochanego pana a miłością do prześladowanej przez Frollego dziewczyny.
W twórczości Wiktora Hugo dużą rolę odgrywa miejsce i czas akcji. A więc XV- wieczny Paryż i...

Hipoteza_Riemanna | 2019-01-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2019 rok

Wybitne dzieło, Victor Hugo to geniusz. Najlepsze portrety psychologiczne bohaterów, z jakimi się do tej pory spotkałem. Szczegółowe opisy architektury oraz obyczajów średniowiecznego Paryża są wisienką na torcie.

Doucee | 2019-01-04
Przeczytana: 20 września 2018

Zupełnie zgadzam się z poprzednikami, że książka pokazuję zdecydownaie lepiej emocje, okrucieństwo i tragizm postaci. Zdecydowanie polecam.

Łokieć_Pana_D | 2019-05-21
Na półkach: Hugo, Przeczytane