Pentagram

źródło okładki: https://kiosk.ruch.com.pl/products/kryminaly-z-kla...»

Paco | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Żeby nie zabrzmiało banalnie.....
Ta książka to KRYMINALNA UCZTA !!!
Daleki jestem od zachwytów, na co dzień...ale ręce same składają się do oklasków. Właśnie przeczytałem - przeżyłem - kawał dobrej literatury.
W trakcie odnosiłem wrażenie, że w poprzednich częściach "Trylogii z Oslo", byłem urabiany jak ciasto, by przygotować mnie na to co niosła ze sobą część trzecia.
Odnosiłem też inne wrażenie, czy to na pewno tylko Harry pił ?
Czy Nesbo tak przypadkiem nie dotrzymywał mu kroku, podczas pisania?
Ale choćby nawet, to w końcu tak pięknie wszystko spiął i wyjaśnił, że niech im idzie na zdrowie :)
Nie będę opisywał fabuły, bo nie to ma na celu opinia .
Lecz zauważyłem u autora kompleks, kompleks narodu, który nie może do dnia dzisiejszego poradzić sobie z tym, że był częścią nazistowskiej machiny.
Kompleks człowieka, który nie do końca jest szczęśliwy, że jest Norwegiem.
W końcu kompleks Norwega, którego gryzie sumienie...
Niby kryminał, a ile w nim głębszych i ukrytych prawd,...

W Oslo zaczyna grasować groźny typ, który lubi uciąć ofiarom to i owo, a w tle tej ohydnej historii przewija się tajemniczy znak, pentagram. Nasz zapijaczony znajomy z poprzednich części tym razem doigrał się i otrzymał wypowiedzenie. Niestety, nie dane mu było wpaść w upragniony, błogi ciąg alkoholowy, w związku z brakami kadrowymi Harry zostaje zobowiązany do pomocy w śledztwie. Nie ma jak praca w grupie z jego ulubionym kolegą Tomem Waalerem.

"Pentagram" jest bardzo dobrym thrillerem, w którym wszystko jest na swoim miejscu, a pomysł i wykonanie nie dają zbytniego pola do narzekań. Dałam się wyprowadzić w pole i nie domyśliłam się kto jest sprawcą, a końcowy zwrot akcji był dla mnie zaskakujący. Doczekałam się również, w pewnym stopniu, rozwiązania sprawy Toma Waalera.

Chociaż jestem mało wrażliwym czytelnikiem i mam za sobą wiele kryminałów i thrillerów pełnych okrucieństwa i dewiacji, to muszę przyznać, że pewne... detale, mające kluczowe znaczenie dla wskazania mordercy,...

chrispu | 2016-01-06

Muszę przyznać, że ten kryminał "nie potargał mi wnętrzności".
Tak mniej więcej do setnej strony czytanie szło mi opornie. Co rozdział to nowy temat, nowe postacie wprowadzane do powieści. I jeszcze wątek osobisty głównego bohatera - jak dla mnie niespecjalnie interesujący. Akcja nabrała dopiero rozpędu, zaciekawiła i nabrała jakiego takiego sensu po naradzie z udziałem psychologa. Od tego momentu czytało mi się już lżej i szybciej. Kilka zaskakujących rozwiązań akcji na końcu powieści też mogę uznać na plus. A nie mogło być tak od początku?
Podsumowując - interesująca zagadka kryminalna (w zasadzie to są tu dwie zagadki), zaskakujące zwroty akcji,trochę poplątania (wprowadzającego czytelnika na manowce) i niezłe tempo w końcowej części. Jednak mimo wszystko to trochę za długa ta cała historia. Kilka fragmentów było dla mnie nudnawych.

Jo Nesbø znów mnie zachwycił, tym razem stało się to za sprawą "Pentagramu".
Autor opisuje wszystkie sceny dokładnie, bardzo wiarygodnie, każdy detal jest na swoim miejscu.
Mam wrażenie że pisarz wzoruje się na dobrych klasykach literatury.
Jego pióro wciąga i trzyma w napięciu.
Bohaterowie są całkiem autentyczni, ich problemy są takie jak zwyczajnych ludzi.
Najciekawszy był dla mnie Harry Hole, czterdziestoletni, bardzo wysoki śledczy, którego jednym z długiej listy problemów był alkohol.
Ale alkoholizm jest z tych problemów największy.
Przez niego może stracić pracę, zostawia go partnerka.
Nie mówiąc o tym że alkohol niszczy zdrowie i zabiera wątłą, ale dobrą reputację.
Straszą go koszmary, potwory z przeszłości, uratować go może praca, jeśli tylko znów nie sięgnie po płynny środek znieczulający.

Jo Nesbø w swoich powieściach, tak samo i w tej przemyca nam wiedzę z różnych dziedzin, najwięcej dotyczy kryminalistyki i kryminologii.
Akcja toczy się w Norwegii, współcześnie....

ChicaDeAyer | 2014-10-19
Przeczytana: 18 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak się już raz poznało książki Nesbo, to ciężko się od nich oderwać. Przynajmniej w moim przypadku to nie jest do końca możliwe - dopóki nie zapoznam się z całą jego twórczością. Sięgnięcie po tytuł sygnowany jego nazwiskiem traktuję jako gwarancję dobrego kryminału.

Tak też się stało i tym razem, już piątym. Harry Hole znowu w akcji i tym razem obok spektakularnego śledztwa w sprawie Kuriera Śmierci, udaje mu się rozwikłać wcześniej zarysowane tajemnice - domknąć wątki z 'Czerwonego gardła' i 'Trzeciego klucza'. Wszystko zostało bardzo zgrabnie i w przemyślany sposób ujęte - i tu znów trzeba oddać honory autorowi, bo wykazał się nie lada precyzją i znowu udało się mu wyprowadzić czytelnika w pole. Za to w moim osobistym rankingu daję kolejne plusiki, bo już dawno nie czytałam kryminału który by mnie pod tym względem zaskoczył.

Choć dwie początkowe pozycje o przygodach komisarza Hole'a były co najwyżej poprawne, to potem Nesbo tak wywindował poziom, że zostawił swoich...

Stokrotka | 2017-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2017

„Pentagram” to piąta część cyklu z komisarzem Harrym Hole w roli głównej. Gdybym miała porównać do czegoś tę książkę, wybrałabym pociąg, który wolno rusza ze stacji, z każdym kilometrem nabierać prędkości, a w końcu rozpędza się tak, że człowiekowi skacze ciśnienie.
Tym razem norweska policja musi zmierzyć się z seryjnym zabójcą, nazwanym przez media Kurierem Śmierci. Ta sprawa ma być ostatnią w karierze Harry’ego, który walczy z alkoholizmem, depresją i sennymi koszmarami. Najgorsze jest jednak to, że zabójca Ellen (dawnej partnerki komisarza), choć znany z nazwiska i zajmowanego stanowiska, wciąż pozostaje bezkarny …

Roman Dłużniewski | 2017-03-23

Absolutna rewelacja !!! Doskonałe zakończenie Trylogii z Oslo. Nesbo podsuwa tropy, kluczy a czytelnicy za nim. Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Misternie skonstruowana intryga nie pozwala się oderwać. Rozpocząłem przygodę z Nesbo od tej trylogii. Teraz pora na zapoznanie się z początkiem przygód Harry'ego Hole. Zaczynam "Człowiek nietoperz"

Dziękuję UMD :))

książek: 1945

„Pentagram” autorstwa Jo Nesbo to prawdziwy majstersztyk. Czytanie tej książki sprawiło mi ogromną przyjemność, uwielbiam taki styl pisania. Kryminał wciąga czytelnika już od pierwszych stron, ciężko od tej książki się oderwać, kolejny raz jestem zauroczona twórczością Nesbo. Tempo akcji potęguje się z każdą stroną i czym dłużej czytamy tym bardziej nie wiemy, o co chodzi - kompletnie zakręcona historia. W pewnym momencie już wszyscy byli dla mnie podejrzani. Jo Nesbo wyprowadził mnie na manowce i kompletnie zaskoczył finałem.

Po przeczytaniu pięciu części serii z komisarzem Harrym Holle w roli głównej, bardzo polubiłam jego postać. Nie ma wyidealizowanego oblicza, z jakim wielokrotnie się spotykamy w powieściach. Harry ma swoje słabości, jest uzależniony od alkoholu, nikotyny do tego bywa niesympatyczny wręcz chamski, zgryźliwy, czasem nieprzewidywalny, często nie panuje nad emocjami - mówi, co myśli i nie liczy się z innymi. Jednak bywa również wrażliwy i skory do wyższych...

Karol | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Świetny kryminał. Nesbo robi to to wychodzi mu najlepiej, cały czas rzuca czytelnikowi fałszywe tropy, i gdy już wydaje się że dotarliśmy do sedna sprawy, nagle pojawia się kolejny fakt który zupełnie zmienia obraz sprawy. Wydaje mi się również że pomimo tego że znamy charakter Harry'ego dosyć dobrze to tak naprawdę dopiero teraz widzimy jak źle potrafi z nim być. Problemy osobiste odgrywają w tej książce naprawdę istotną rolę i nie są tylko tłem dla głównego wątku jak to bywało dotychczas. Interesujące zakończenie, po raz kolejny autor serwuje nam swego rodzaju cliffhanger który zmusza do sięgnięcia po kolejny tom. Świetna robota.

Kiwi_Agnik | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Kryminał dobrze przemyślany, bystry Hole, ciekawi bohaterowie, fabuła wielowarstwowa i mistyfikacyjna, ale za wiele w niej przeskakiwania i skracania wątków, akcja mało dynamiczna, ale na przyzwoitym poziomie, a samo zakończenie trochę przypomina mi scenariusz z tanich filmów kryminalno-sensacyjnych.

Ogółem może być, bo szybko się czyta, ale jest dobrze i tylko dobrze.

Najbardziej w tej części spodobał mi się mroczny klimat, jednakże reasumując "Trylogia z Oslo" nie za bardzo przypadła mi do gustu.