Umwelt

Wydawnictwo: Akurat
dreszczowiec, umwelt, żarski, thriller

Policja znajduje w parku ciało nauczycielki. Jedynym śladem, jaki zabójca pozostawia na miejscu zbrodni, jest motyl, wciśnięty do kieszeni płaszcza ofiary. Sprawą kieruje doświadczony śledczy Adam Berger. Zaczyna się wyścig z czasem, w którym ceną za błędy i nadmiernie rozrośnięte ambicje jest ludzkie życie. Miastem wstrząsają kolejne zabójstwa, które odciskają silne piętno na życiu młodego...

Miastem wstrząsają kolejne zabójstwa, które odciskają silne piętno na życiu młodego lekarza Tomasza Witkowskiego. Wprowadzają chaos w jego uporządkowany świat i sprawiają, że Witkowski obsesyjnie dąży do poznania prawdy. Nieuchwytny morderca wciela w życie plan, którego realizacja wymaga ofiar, w którym rzeczywistość przeplata się z retrospekcjami i trudno odróżnić jawę od snu. Giną kolejne osoby, a elementy układanki wciąż do siebie nie pasują. Komisarz Adam Berger musi się zmierzyć z niezwykle przebiegłym i budzącym grozę psychopatą. Czas ucieka. Kto pierwszy zdoła dotrzeć do prawdy?

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Roman Dłużniewski | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Świetnie napisana książka! Z jednej strony to typowy wydawałoby się kryminał, ale autor przygotował dla nas sporą niespodziankę.
Zastosowanie kursywy dla przedstawiania projekcji umysłu chorego psychicznie człowieka to doskonały zabieg. Nie tylko jego myśli, ale także właśnie krój pisma powoduje, że podświadomie oczekiwałem na spotkanie z osoba chorą i niebezpieczną.
Chociaż to debiut, Żarski świetnie operuje językiem podczas przesłuchań czy rozmów pomiędzy policjantami.
Książka wymaga uwagi, skupienia, bo inaczej można się pogubić.
Co prawda mam już lekki przesyt policjantów z problemami, ale w przypadku debiutu to dopuszczalne i fakt ten nie psuje przyjemności z lektury.
Polecam z czystym sumieniem!!

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Tytułowy Umwelt to, według teorii Jakoba Johanna von Uexkülla świat przypisany do konkretnego podmiotu, może mieć wpływ na nasze sny i podświadomość. To taka informacja na początek, bo wyjaśnienie terminu znajdziecie w książce, ale dopiero na jakieś dwusetnej stronie.

W parku zostaje zamordowana nauczycielka Olga Adamczuk. Sprawę prowadzi komisarz Adam Berger, który ma duże doświadczenie jako śledczy. I jak na oficera z długim stażem w „zabójcach” całkowicie spaprane życie osobiste. Spowodował pod wpływem alkoholu wypadek, w którym zginęła jego żona. W związku z pracą ma kontakty nieformalne z różnymi, często nieciekawymi typami, ale dzięki wzajemnie wymienianym „przysługom” potrafi skutecznie znajdować sprawców morderstw. Zamordowanie Olgi Adamczuk nie ma żadnego racjonalnego motywu – ani rabunkowego, bo nic nie skradziono, ani seksualnego, bo nie ma żadnych śladów, które na to by wskazywały. Jedynym śladem jest podrzucony przy ciele ofiary motyl.

Jednocześnie w książce pojawia...

zaczytanapatka | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

"W jego głowie działo się coś niepokojącego; krwawe wizje zajmowały myśli i kierowały uwagę w nieznane rewiry. Były wyraziste, obfite w detale."

Komisarz Adam Berger to doświadczony śledczy, który kieruje sprawą zbrodni. W Parku Sieleckim znaleziono ciało trzydziestojednoletniej kobiety, nauczycielki. Jedynym śladem, który pozostawił po sobie morderca jest motyl, rusałka pokrzywnik, znaleziony w kieszeni płaszcza ofiary. Motyl utożsamiany jest z ludzką duszą, jej przemianą. Ten trop stanowi wielką zagadkę dla Bergera. Komisarz dwa lata temu stracił żonę w wypadku, który sam spowodował. Praca jest jego azylem i bez reszty poświęca się prowadzonej sprawie. Ciężko odkryć motyw oraz co morderca chciał przez to osiągnąć. Motyl jest ważnym elementem układanki chorego umysłu mordercy. Ofiar wciąż przybywa i w mieście narasta chaos. Zabójstwa wstrząsają życiem lekarza Tomasza Witkowskiego. Tomasz nie wie czy obrazy, które cały czas go dręczą są tylko wytworem jego wyobraźni. W głowach...

Izabela Pycio | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

"Całą drogę towarzyszyło mu niepokojące uczucie. Wydawało mu się, że słyszy kroki, czuje mrowienie na ciele, jakby ktoś oplótł go siecią i wlókł za sobą niczym trofeum. Ktoś nierzeczywisty - utkany z wyobrażeń i strachu."

Koncepcja na fabułę dobra, pomysł na profil mordercy też na plus, jednak zabrakło przekonującego ich przedstawienia. Nie przywiązałam się do żadnego z bohaterów, miałam odczucie, że wymykają się z rąk, w jednym miejscu przyciągali uwagę, zaczynałam bliżej się im przypatrywać, ale za chwilę ginęli bez emocji w nurcie opowieści. Ta nierówność znalazła odzwierciedlenie także w formie prowadzenia akcji, niby coś się dzieje, pojawiają się zaskakujące elementy, a jednak napięcie nie wzrasta. Wszystko utrzymuje się na uśrednionym poziomie, a to za mało, aby mocno zaangażować czytelnika, pobudzić jego wyobraźnię, nakłonić do wciągającego relaksu w detektywistycznym klimacie. I jeszcze niepotrzebne wulgaryzmy, które z założenia miały najprawdopodobniej podkreślić męski...

joaśka | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Bardzo dobry debiut. Lepszy niż ksiażki tzw. uznanych autorów. Może debiutanci bardziej się starają? No dobra. Zły trop. Wszyscy debiutanci się pewnie starają, ale jednym wychodzi a drugim nie :) Przemysławowi Żarskiemu wyszło. Spodobało mi się to arcy-męskie towarzystwo policjantów; spodobało mi się tempo opowieści jak i wynurzenia chorego umysłu.
Polecam z czystym sumieniem.

Mankamentem z powodu którego nie dałam więcej gwiazdek był fakt, że nie mogłam jednak złapać wszystkich nitek w jednym ręku, czyli znaleźć spoiwo dokonywanych morderstw. Może Autor powinien pisać dwie wersje swoich powieści: dla Czytelników rozgarniętych i dla takich jak ja ;)

Sandra Jasona | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Nowy autor, który zaintrygował, zaskoczył, zaciekawił i sam się zapisał na liście – następną pozycję przeczytam.
Zaczyna się z przytupem, zagadkowa, brutalna śmierć z punktu widzenia mordercy. Następne morderstwa łączą się z pierwszym?, skąd motyle przy zwłokach?, czy jest jeden morderca? I kim on jest? – pisarz z każdym ukazaniem mordercy, który pisze o swoich działaniach, odkrywa rąbka tajemnicy, a ja co stronę podejrzewałam kogoś innego, na samym końcu nawet policjanta prowadzącego sprawę. Żarski z jednej strony opisuje działania policji, tutaj mamy Bergera, policjanta z przeszłością , który prowadzi śledztwo, trochę w skutek intuicji a mniej tropów dochodzi do poznania mordercy. Miałam wrażenie, że morderca sam się odkrył, musiała sprawa wyjść na jaw – zakończenie tego wymagało. Mimo, że w wielu kryminałach ostatnio mamy natłok zwierzeń morderców na kartach książki tutaj zabieg jest zupełnie inny, tutaj narracja służy zupełnie czemu innemu. Wyznania mordercy dodają smaczka...

Zapach_ksiazek | 2018-04-05

Sosnowiec - miasto, w którym zostają znalezione w parku zwłoki młodej nauczycielki angielskiego.  Śledztwo prowadzi Adam Berger - wyśmienity śledczy z Komendy Miejskiej. Z pozoru nic nie zapowiada tego, że ta sprawa będzie inna niż wszystkie jakie do tej pory prowadził. Tak jest do momentu odkrycia kolejnych zwłok. Następują kolejne morderstwa, które łączy ze sobą tylko jedna rzecz...motyl, którego sprawca zostawia przy zwłokach. Co to oznacza? Czy Berger rozwiąże łamigłówkę? I wreszcie czym lub kim jest tytułowy Umwelt?
"Umwelt " to debiutancki thriller psychologiczny Przemysława Żarskiego. I powiem szczerze, że już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta! Jest obłedna pod każdym jednym względem. Fabuła niby jest oczywista i wydaje się być lekko banalna, ale nic bardziej mylnego, jest ona tak misternie utkana, że z każdym kolejnym rozdziałem pochłania Nas coraz bardziej i na koniec okazuje się, że z tej banalności nic nie zostało. Kolejny mocny punkt...

Aniaczyanka | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Skoro to jest debiut, to ja już czekam z niecierpliwością na kolejne książki Autora! Świetny thriller psychologiczny, który zwodzi z każdą stroną. Trzyma w napięciu i nie pozwala o sobie zapomnieć. Dawno nie czułam się tak skołowana czytając (w pozytywnym sensie), fragmenty z pamiętnika mordercy przyprawialy o gęsią skórkę, opisy śledztwa dawały złudzenie, że wyjaśnienie jest tuż tuż na wyciągnięcie ręki, po czym okazywało się zupełnie coś innego. Polecam!

krystian | 2018-03-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2018

Mocny debiut!
Od pierwszych stron wciąga jak paluszki "Lajkonik", a czym dalej tym mroczniej. Rasowy, mocny thriller z nietuzinkowymi bohaterami, pogmatwaną i skomplikowaną akcją, która nie nudzi. Chociaż czytając kolejne rozdziały stwierdzasz, że nic do siebie nie pasuje, zakończenie Cię zaskoczy.
Panie Żarski brawo za język, fajnie się Pan bawi słowem, opisy nie nudzą, a dialogi... zajebiste. Dziękuję za powiew świeżości.

Justyna | 2018-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2018

Schizofrenia – zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają poważne upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet mogą nie być do niej zdolni… („Umwelt”P. Żarski)

Policja znajduje ciało młodej nauczycielki i motyla wciśniętego do kieszeni jej płaszcza. Nieuchwytny morderca metodycznie wprowadza swój makabryczny plan w życie, a miastem wstrząsają kolejne zabójstwa. Elementy układanki nijak do siebie nie pasują. Komisarz Adam Berg i lekarz Tomasz Witkowski obsesyjnie dążą do prawdy. Któremu uda się dotrzeć szybciej? Czy w ogóle się uda? (…)

„Umwetl, czyli świat przypisany do konkretnego podmiotu, może mieć wpływ na nasze sny i podświadomość. I odwrotnie. Co więcej, ten świat ewoluuje, rozszerza się i odciska piętno na naszym życiu.”( P. Żarski –...