rozwiń zwiń

Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego. Tom 1

Okładka książki Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego. Tom 1
Joanna Tokarska-Bakir Wydawnictwo: Czarna Owca historia
768 str. 12 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2018-02-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-28
Liczba stron:
768
Czas czytania
12 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375549362
Tagi:
Historia żydów literatura faktu pogrom kielecki zydzi
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Ocena 6,6
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
400
381

Na półkach: , , ,

Znakomita ważna, poruszająca.

Po latach niedomówień, zasłaniania się pojemnym pojęciem „prowokacja” wreszcie solidna analiza tego co wydarzyło się w Kielcach. Wreszcie spojrzenie w oczy ludziom którzy byli uczestnikami pogromu.
Już sam początek jest mocny i pozostawia mocne wrażenie. Suche beznamiętne nieomal opisy żydowskich świadków. Opisy rozpaczliwych krzyków ludzi którzy wiedzą że są mordowani, że są rozszarpywani przez tłum.

Dalej z kolei są stopniowe analizy różnych uczestników wydarzeń - Milicji, wojska, UB, pracowników fabryki, stróżów, podziemia i tak po kolei. Ta analiza jest znakomita – nie tylko dla zrozumienia samego pogromu, ale i zobaczenia jak kształtowały się struktury PRL. Wbrew pozorom nie byli to ideowi komuniści, wielu to zwykli ludzie, przedwojenni endecy, ludowcy lewicowcy, którzy po prostu uznali że Państwo trzeba budować. To jest znakomita analiza do dyskusji na temat tworzenia PRL.

W lipcu ’46 doszły jeszcze czynniki lokalne podlane antysemityzmem i owoce znamy. Nie wiemy co tak naprawdę się wydarzyło, tzn wiemy wiele ale nie wiemy wszystkiego. Dlatego spojrzenie na biogramy konkretnych ludzi, zaangażowanych tego dnia na ul Planty i w okolicy – pokazuje jakie były ich postawy. Pokazuje jak bardzo antysemityzm był zakorzeniony w doświadczeniach zwykłych ludzi. Jak łatwo mogło do pogromu dochodzić. I dochodziło, przecież Kielce nie były jedyne, choć stały się najbardziej znane.

Trudna książka, ale polecam, pomimo drobnych wpadek. Dobrze zostały opisane w recenzji w ”Więzi” – polecam zajrzeć. Tokarska-Bakir czasem zbyt łatwo polega na protokołach przesłuchań, a czasem przyjmuje jednowymiarową perspektywę (np. niechęć Kościoła do podpisania wspólnego oświadczenia z władzami PRL potępiające pogrom, wynikały z kilku czynników – więcej niż wskazuje Autorka). Uwagi te także należy odnotować.

Znakomita ważna, poruszająca.

Po latach niedomówień, zasłaniania się pojemnym pojęciem „prowokacja” wreszcie solidna analiza tego co wydarzyło się w Kielcach. Wreszcie spojrzenie w oczy ludziom którzy byli uczestnikami pogromu.
Już sam początek jest mocny i pozostawia mocne wrażenie. Suche beznamiętne nieomal opisy żydowskich świadków. Opisy rozpaczliwych krzyków ludzi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    152
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    10
  • 2018
    5
  • Historia
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • E-booki
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Nike 2019
    2
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne