Książka Roku 2018

Życie mrówek

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
7,09 (53 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
5
8
9
7
22
6
10
5
5
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
La vie de fourmis
data wydania
ISBN
9788377794692
liczba stron
280
kategoria
flora i fauna
język
polski
dodała
Ag2S

Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzecząpospolitą matek. Aczkolwiek bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem...

Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzecząpospolitą matek. Aczkolwiek bezpłciowe, są z obowiązku ożywione głębszym i gorętszym poczuciem macierzyństwa, niż właściwe rodzicielki. Nigdzie w przyrodzie nie znajdziecie równie płomiennego uczucia macierzyństwa. Kwoka broni swych kurcząt przed każdym niebezpieczeństwem, ale nie zdradza miłości ku jajom, które znosi. Urwij odwłok mrówce-robotnicy, która stara się uratować kokon, odetnij — jeśli będziesz miał wstrętną odwagę to uczynić — dwie tylne nogi, na czterech nogach, które jej pozostały — robotnica, nie wypuszczając swego drogiego ciężaru i wlokąc swe wnętrzności — gdyż zdolność zachowania życia jest u niej równie niesłychana jak miłość — pójdzie dalej i zginie dopiero wówczas, gdy lar¬wa lub poczwarka, reprezentująca przyszły owad, znajdzie się w schronieniu. W tym heroicznym matriarchacie każdy osobnik z całym oddaniem spełnia swój obowiązek ku pożytkowi wszystkich, jak gdyby społeczeństwo składało się z niego jednego.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/zycie-mrowek/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (181)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1004
Mollinka_90 | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Trzecia opowieść Maurice'a Maeterlincka z przyrodniczej serii, z którą miałam przyjemność zapoznać się w pięknej formie wydawniczej dzięki oficynie MG, traktuje o mrówkach. Te niezwykłe, choć niepozorne owady, żyją w społeczeństwach, o których funkcjonowaniu wciąż wiemy niewiele. Belgijski filozof opowiada o mrówkach zamieszkujących wszystkie zakątki ziemi, używając jak zwykle barwnego, lirycznego języka, pełnego porównań, metafor i sentencjonalnych refleksji.

Mrówka - niepozorna, nieurodziwa, niewyróżniająca się niczym szczególnym w skupisku składającym się z milionów podobnych sobie braci i sióstr, jest niedocenianym stworzeniem boskim. Pełna miłosierdzia, którego brakuje innym owadom społecznym, a nawet niektórym ludziom, daje się dzięki temu traktatowi poznać z zupełnie innej, altruistycznej strony. Przekonujemy się, do jakich poświęceń jest zdolna jednostka w celu obrony kolonii. A także jak zmyślne są sposoby jej działania. Poznamy grupy mrówek ogrodniczek, grzybiarek,...

książek: 1320
Izabela Pycio | 2018-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

"Mrówka jest niezaprzeczalnie jednym z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie."

Po rewelacyjnej i oczarowującej "Inteligencji kwiatów", wybornym i fascynującym "Życiu pszczół", nadszedł czas na "Życie mrówek". Kolejny raz jestem pod ogromnym wrażeniem uroczej i dbającej o najmniejszy szczegół szaty graficznej książki, w tym pięknych ilustracji idealnie korespondujących z omawianymi zagadnieniami. Jeden z rysunków mrówek jest dziełem szkicowników żyjących w siedemnastym wieku, przyglądając się mu, jak i pozostałym, czujemy dreszcz emocji związany z wielowiekową nienasyconą ciekawością człowieka odnoście otaczającego go środowiska. "Życie mrówek" to świadectwo zainteresowań i zdobyczy wiedzy z zakresu myrmekologii, zebranej do lat trzydziestych dwudziestego wieku, gałęzi entomologii badającej, obserwującej i poznającej mrówki w naturalnym i sztucznym środowisku.

Maurice...

książek: 1736
Renax | 2018-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Autor dramatu 'Ślepcy', Maurice Maeterlinck odnalazł w mrówkach zbiorowość, która żyje bardziej humanitarnie niż ludzie. W sumie nie dziwię się sceptycyzmowi autora wobec ludzi. Już przecież inny mądry tego świata powiedział, że im więcej ogląda ludzi, tym bardziej lubi zwierzęta. Laik wskazałby psy jako idealne zwierzęta, ale nie Maeterlinck. On wskazuje na mrówki i w książce opowiada o nich co nieco, jak sam mówi, zaledwie mały ułamek wiedzy o mrówkach.

książek: 1991
AnnaSikorska | 2018-04-23
Na półkach: Przeczytane

Każdy z nas choć raz w życiu na chwilę przystanął nad mrowiskiem i z zainteresowaniem przyglądał się uwijającym się mrówkę, które pędziły gdzieś tylko sobie znanym celu, dźwigającym zaskakujące ciężary i atakujących ofiary dużo większe od siebie, przez co nie tylko je podglądaliśmy, ale i doświadczaliśmy ich ugryzień. Małe, niepozorne zwierzęta tworzące zaskakującą społeczność przypominającą organizm reagujący na wszelkie niedogodności jego komórek oraz doskonale radzący sobie z różnymi trudnościami.
Wielu badaczy z zafascynowaniem podglądało ich pełne energii działania. Liczne prace, kolejne obserwacje pozwalają nam na coraz lepsze poznanie, ale ciągle pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. W zadziwiający świat tych małych stworzeń zabiera nas Maurice Maeterlinck, dramaturg, poeta, eseista, piszący w języku francuskim i w 1911 wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Działalność literacka oraz zainteresowania światem przyrody stała się punktem wyjścia do napisania czterech...

książek: 2478
jeke | 2018-04-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Po rewelacyjnych książkach ,,Życie pszczół" oraz ,,Inteligencja kwiatów" sięgnęłam po kolejną publikację Maurice Maeterlincka ,,Życie mrówek."

Autor zaczyna od zapoznania Czytelnika z najbardziej ogólnymi informacjami o mrówkach, by w kolejnych rozdziałach przejść do bardziej szczegółowych dotyczących mrowiska, zakładania gniazda, prowadzenia wojen, porozumiewania się i orientacji oraz opisuje bliżej mrówki pasterki, mrówki grzybiarki, mrówki rolniczki, mrówki prządki, mrówki miodonośne, a także pasożyty w mrowisku.

Przyznam, że Maurice Maeterlinck w niezwykle ciekawy i entuzjastyczny sposób prezentuje życie mrówek, które rozprzestrzeniły się prawie we wszystkich częściach świata, z wyjątkiem krajów wysokogórskich i polarnych. Mrówczych społeczeństw jest tyle, ile gatunków tych owadów, odmiennych rodzajów i sposobów życia. Mrowisko zamieszkują królowe, masy mrówek robotnic bez określonej płci, kilkuset samców, a także pasożyty. Wszyscy członkowie tego społeczeństwa współpracują...

książek: 182
Jadwiga | 2018-06-28
Na półkach: Przeczytane

Pasja autora przemawia do mnie najbardziej.
Wiedzę gruntowną w temacie widać,że posiada.
W epilogu wiele rozważań filozoficznych niekoniecznie pasujących do moich poglądów ale wolność autora i moją szanuję.
Jestem zauroczona życiem wewnętrznym mrowiska!

książek: 483
Kamil | 2018-04-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Maurice Maeterlinck, dzięki wydawnictwu MG, zwrócił w ostatnim czasie naszą uwagę na świat roślin i pszczół. Teraz przyszła pora na mrówki. Pojawiła się bowiem na rynku kolejna książka cenionego autora, „Życie mrówek”, tym razem opisująca życie tytułowych stworzeń – wciąż nie tylko w sensie biologicznym, ale również filozoficznym. Autor podejmuje bowiem refleksję nad mrówkami – podobnie jak przy „Życiu pszczół” – podkreślając nie tylko ich pracowitość oraz wyjątkowość, ale również równość w stosunku do świata ludzkiego.

„Życie mrówek”, podobnie jak poprzednie książki – „Życie pszczół” oraz „Inteligencja roślin” – łączy w sobie dwa podejścia: biologiczne, związane z dokładnym naukowym opisem, wynikającym z obserwacji i szczegółowej wiedzy, oraz filozoficzne, powiązane z refleksją nad istotą i relacją z człowiekiem lub otoczeniem. Dzięki takiej perspektywie – ani do końca naukowej, ani w pełni humanistycznej – przed czytelnikiem ukazywany jest obraz życia – na pozór mniej złożony –...

książek: 275
mpw | 2018-04-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

”Życie mrówek” by Maurice Maeterlinck. Staranne wydanie. Nostalgiczne ryciny. Wklejka w mrówy. 🐜 Złoty tłoczony tytuł. Czułość dla maleńkich bohaterek. Niezwykłości naukowych mrówczych moc. Analogie żywotów człowieczych i mrówczych. Sens takiej złożoności w maleńkości. Filozoficzne inklinacje. Organizacja życia, zrzucanie skrzydeł w tańcu godowym, zakładanie kolonii, mrówcze militarne techniki, skomplikowane i gigantyczne budowle. Maeterlinck rozsiewa mrówczy czar. Uśmiecham się czule, bo tu „mrówki biorą się za bary”, „są prawdziwymi maniaczkami porządku” a ich życie to nie tylko praca, ale: „zabawy, przyjacielskie harce, zapasy sportowe i żartobliwe karesy” Bomba!Dla mnie zaskoczenie i możliwość bycia w innym wymiarze i odmiennej, eleganckiej bajeczce językowej.

książek: 1155
Izoldka | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Mrówki to bardzo ciekawe zwierzęta i okazuje się, że przeciętny człowiek tak naprawdę zbyt wiele o nich i ich życiu nie wie. Książka "Życie mrówek" ma potencjał, ale jak dla mnie jest za bardzo okrojona. Ilość treści w tej niewielkiej książce spokojnie można byłoby powiększyć 3-4 razy, bez szkody dla kogokolwiek i czegokolwiek. Uważam również, że należy wywalić zbędne filozofowanie, np. ostatni rozdział, który chyba miał być podsumowaniem... Lepszy efekt autor osiągnąłby również umieszczając więcej aktualnych zdjęć, a nie jakichś kopii rysunków sprzed 100 lub więcej lat. Kolejny minus - brak jakiejkolwiek bibliografii. Ogólnie książka jest ciekawa, ale są wady, które mocno zaniżają jej poziom.

książek: 476
Hubert | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Szczerze mówiąc, bardziej mnie wynudziło niż zafascynowało. Autor, posiadający w niezaprzeczalny sposób pasję nie potrafi jednak tą pasją zafascynować czytelnika, bombardując go jedynie mnóstwem bezwartościowych (i, o zgrozo, nie zawsze ciekawych ciekawostek.

zobacz kolejne z 171 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd