Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki

Okładka książki Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki Łucja Fice
Okładka książki Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki
Łucja Fice Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki
Wydawnictwo:
Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania:
2017-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-30
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380110137
Tagi:
wspomnienia emigracja refleksje
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
117
100

Na półkach:

„Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki” to trzecia część trylogii opowiadającej o losach 60-letniej Gabrieli zarabiającej jako opiekunka osób starszych w zachodniej Europie. W poprzednich dwóch częściach - „Przeznaczenie” i „Wyspa starców” - pracowała w Wielkiej Brytanii, tym razem wybiera się zaś do Niemiec. W swych wspomnieniach dzieli się z czytelnikiem historiami rodzin, które odwiedza, swoimi doświadczeniami z pracy, a także iście filozoficznymi przemyśleniami.
Zwierzenia Gabrieli podzielić można na dwie grupy – pierwsze to opisy życia codziennego na saksach, druga zaś przemyślenia nad sensem życia. Ta pierwsza jest lekkostrawna i czytało mi się ją z dużą przyjemnością. Poznajemy w sumie 7 rodzi z niemieckiej klasy średniej i wyższej. Nie u wszystkich praca przebiega dla Gabrieli bezproblemowo. W rodzinie holenderskich emigrantów traktowana jest jak niewolnica, dochodzi tam do takich sytuacji, że jest zmuszona zawiadomić policję. Podobno źle dzieje się początkowo w domu państwa Schultz, jednak z czasem Gabrieli udaje się obłaskawić wredną panią domu, by na końcu otrzymać od niej dar przywracający wiarę w ludzi... Na szczęście nie wszędzie jest źle, kobieta trafia też do domów w których traktowana jest jak członek rodziny. Słuchając opowieści swoich podopiecznych poznaje także część historii Niemiec, zwłaszcza tę dotyczącą II wojny światowej, jakże bolesną dla Polaków. Poznaje m.in. byłego SS-mana, dziś zniedołężniałego staruszka, który uświadamia jej, jak wyglądała wojna z punktu widzenia Niemców; a także żonę żołnierza skazanego na śmierć za niesienie pomocy Polakom i Żydom. Rozmowy te sprawiają, że Polka zaczyna inaczej patrzeć na wpajane jej od dzieciństwa stereotypowe poglądy o złych Niemcach. Dochodzi również do smutnych refleksji na temat finansowej kondycji Polski i Polaków. Jej wspomnienia pochodzą z lat 2004-2012, kiedy Polska była już członkiem Unii Europejskiej. Przez mieszkańców innych krajów Wspólnoty jest jednak wciąż postrzegana jako uboga krewna i w pewnym sensie te oceny nie są bezpodstawne. Przecież Polacy, nie mogąc znaleźć satysfakcjonującej (albo nawet jakiejkolwiek w ogóle) w swoim kraju, emigrują do Anglii, Niemiec, Francji, i pracują często poniżej swoich kwalifikacji, ale za to zarabiają dużo więcej niż w Polsce nawet na prestiżowych stanowiskach. Oprócz Gabrieli poznajemy także losy innych Polek pracujących w Niemczech, zwykle również jako opiekunki. Nie wszystkie są tak dobrymi kobietami, jak Gabriela – niektóre nie ukrywają swojej pogardy wobec swych podopiecznych, pazerności czy też zawiści do innych opiekunek, które np. zdobyły sobie większą przychylność zatrudniającej rodziny.
Natomiast filozoficzne refleksje Gabrieli nie przypadły mi do gustu. Moim zdaniem jest ich zbyt wiele i są za bardzo mętne, zagmatwane. Czytanie ich męczyło do tego stopnia, że wielokrotnie miałam już ochotę odłożyć książkę albo chociaż pominąć te fragmenty. Nie zrobiłam tego bo mam zasadę, że recenzowaną książkę czytam od deski do deski, nie mniej jej ocena byłaby z pewnością wyższa gdyby nie była tak przefilozofowana. Rozumiem, że bohaterka chciała wyższy sens w bardzo prozaicznych i często upokarzających czynnościach, które musiała wykonywać, jednak przypisywanie każdego swego ruchu wyrokom przeznaczenia, sile wyższej czy też woli Boga jest zbyt egzaltowane, a w za dużej ilości po prostu męczące i nudne.
Czytanie utrudniała także bardzo niedokładna redakcja, czasami z tego powodu trudno było się domyśleć np. kto wypowiada daną kwestię.
„Za kryształowym lustrem” w interesujący i poruszający sposób ukazuje problem polskiej emigracji zarobkowej – zarówno jej cienie, jak i blaski. Czytając o ciężkim życiu Polek zarabiających na chleb za granicą żywiłam nadzieję, że Polacy zrozumieją także osoby z krajów biedniejszych niż Polska, które przyjeżdżają pracować do nas, i okażą im choć trochę życzliwości. W końcu „Obca ziemia serca skąpi, matki tobie nie zastąpi, a rodzinna, choć w żałobie, zawsze matką będzie tobie”.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

„Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki” to trzecia część trylogii opowiadającej o losach 60-letniej Gabrieli zarabiającej jako opiekunka osób starszych w zachodniej Europie. W poprzednich dwóch częściach - „Przeznaczenie” i „Wyspa starców” - pracowała w Wielkiej Brytanii, tym razem wybiera się zaś do Niemiec. W swych wspomnieniach dzieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik
    1
  • 📑📑200<400 stron
    1
  • Niemieckie klimaty
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Za kryształowym lustrem. Wspomnienia opiekunki


Podobne książki

Przeczytaj także