Książka Roku 2018

Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie

Cykl: Dwór w Czartorowiczach (tom 2)
Wydawnictwo: Szara Godzina
dwór, Polska
Eliot

Ewa Sasicka po przeprowadzce do Olechowicz wiedzie szczęśliwe życie u boku Marcina. Szybko przejmuje obowiązki żony dziedzica i przyzwyczaja się do warunków oraz zasad panujących we dworze. Nie zapomina o rodzicach i ukochanych Czartorowiczach. Tymczasem jej kuzynka Iga przeżywa osobiste dramaty, których nie jest w stanie przesłonić udany związek z Leonem. Obie kobiety – jako mężatki i matki –...

Obie kobiety – jako mężatki i matki – muszą wziąć losy swych rodzin we własne ręce. Dorasta bowiem kolejne pokolenie, krystalizują się jego marzenia i rozczarowania, plany i nadzieje, miłości oraz zdrady.
Życie na dalekim Podolu toczy się swoim rytmem, z dala od miejskiego zgiełku, w oczekiwaniu na wielkie wydarzenia…

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/ksiazki/zapowiedzi/ksiazka/71.html

źródło okładki: https://www.granice.pl/ksiazka/dwor-w-czartorowicz...»

Jolanta | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

To druga część sagi - "Dwór w Czartorowiczach". Nieskomplikowana opowieść o zwykłym życiu dwóch pokoleń szlacheckich rodzin w drugiej połowie XIX wieku na Podolu, już po Powstaniu Styczniowym. Można powiedzieć "sielanka". Ale autorka pokazuje też życie od "kuchni". Spotykamy wiele barwnych postaci, obyczaje i tradycje staropolskiej epoki, ich wpływ na codzienne życie na dworach. Miłość, rozstania, romanse, narodziny dzieci.
Nieskomplikowane historie. Lekko, spokojnie i trochę z nostalgią się czyta.
Przy okazji naszły mnie wspomnienia o wakacjach spędzanych u mojej Babci, w latach sześćdziesiątych. Będąc wtedy nastolatką zaczytywałam się w romansach, sagach i podobnych tego typu powieściach, które znajdowały się w biblioteczce Babci. To były cudowne czasy.

Nina | 2018-12-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Zauroczona poprzednią sagą Pani Moniki, z przyjemnością zabrałam się za kolejną jej autorstwa. Bardzo polubiłam pióro autorki, jej łatwość opisywania zdarzeń sprzed wieków. Jej książki czyta się, jak książki naszych najlepszych klasyków. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, będzie bardzo zadowolony. Ja byłam. Ida w swojej recenzji dotyczącej pierwszej części sagi wspomniała o swoim wrażeniu, że autorka musiała być zafascynowana Elizą Orzeszkową i jej powieścią "Nad Niemnem". Przyznaję, że takie uczucie towarzyszyło mi od początku przygody z tą sagą. I nie jest to broń Boże zarzut.Pani Monika świetnie poradziła sobie z tematem. Przyznać muszę, że część pierwsza była, w mojej ocenie, ciekawsza. Druga część troszkę przewidywalna ale wciąż bardzo dobra.
Bardzo nostalgiczna historia, w sam raz na tę porę roku.
Polecam wielbicielom dobrych sag historycznych.

Gosia | 2018-06-02
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Nasze bohaterki z Czartorowicz - Iga i Ewa każda szczęśliwie wychodzi za mąż. Ewa osiada w majątku tuż obok - Olechowiczach wraz z ukochanym Marcinem a Iga z Leonem wyprowadza się do miasta. Rodzą się następne pokolenia, inni bohaterowie umierają, przemijają pory roku, obchodzimy święta i uroczystości. Tak mija czas opisany w książce, którą szybko się czyta. Kto lubi sagi temu polecam.

Agnieszka | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Zapewne nie raz zadano Wam pytanie, czym jest dla Ciebie książka? Oczywiste jest, że w odpowiedzi na to pytanie może paść wiele różnych odpowiedzi. Dla mnie książka to swego rodzaju wehikuł czasu. Dzięki niej mogę wybierać się w podróże w czasie, kiedy chcę i dokądkolwiek tylko chcę. Dziś mam przyjemność zaprosić również Was w jedną z takich wyjątkowych podróży do dziewiętnastowiecznej Polski. A wszystko to dzięki książce Pani Moniki Rzepieli „Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie”.
Jakże miło mi było ponownie móc gościć w czartorowickim dworze. Ponownie, ponieważ jest to drugi i chyba niestety ostatni tom cyklu Saga Polska. Jeśli jeszcze nie czytaliście mojej recenzji pierwszego tomu, zapraszam serdecznie (KLIK).

Zgodnie z podtytułem książki na dworze zaczynają się duże zmiany. Ewa i Iga, główne bohaterki sagi, są już dorosłymi kobietami. Mają własne rodziny i teraz każda z nich musi zadbać o to, co dla nich najdroższe. Ewa jest wymagającą, ale sprawiedliwą panią na dworze w...

Madi | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Dalsze losy rodziny Ewy ciekawe,tak jak i I część,ale tak jak pisałam przy I tomie, autorka wszystko uprościła,nadała zbyt szybkie tępo.
Książki czyta się szybko, praktycznie bez żadnej emocji i choć życie kładzie naszym bohaterom czasem kłody pod nogi,to jakoś dziwnie szybko z tego wychodzą, Uważam,że autorka nie do końca wykorzystała swój potencjał.
Gdyby każdy tom zwiększyć jeszcze raz taką samą ilość stron myślę,że byłaby to saga z prawdziwego zdarzenia.

Ida | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

GodzinaZksiazka.blogspot.com
(...)
Jeśli trzymać się nazewnictwa "podróż w czasie", to pierwszą część sagi o Czartorowiczach przemierzaliśmy spokojnie - bryczką, podziwiając okolicę. Teraz, w drugiej części, czujemy się, jakby bryczkę zamieniono nam na znacznie szybszy pociąg i zatrzymując na kolejnych stacjach, dostrzegamy, jak szybko mknie czas w tej podróży. Każda stacja, jakby kolejny miniony rok, bowiem w tej części dwadzieścia lat minie, jak z bicza strzelił.
Nasi, znani bohaterowie Emilia, Antoni, Ignacy, Blanka stają się już dziadkami, Ewa oraz Iga są matkami, żonami. Każda z nich inaczej rozpoczyna swoje dorosłe życie.
Ewa, spokojna, rozważna, wychowuje swoje dzieci na wiejskim dworze, ale nie odcina ich od dobrodziejstw większych aglomeracji. Iga, którą małżeńskie niepowodzenia z pierwszej części wiodą do życia w mieście, tam rozpoczyna nowy etap i nowy związek. Pojawiają się dzieci, nowe wyzwania, kłopoty i zmartwienia, ot codzienność...
I tak w wieku dziesięciu lat,...

Katula | 2018-06-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Zbyt skrótowo i lakonicznie.
Zmarnowany temat jak dla mnie na co najmniej dwa solidne tomy, a już epilog to porażka, wypunktowane losy głównych bohaterów niczym lista obecności.
Wygląda to tak jakby autorce po genialnym pomyśle na książkę znudziło się jej pisanie, a że obiecała tom drugi, być może go zakontraktowała to i go napisała.
Szkoda....
Strata czasu

WielkiBuk | 2018-12-15
Przeczytana: grudzień 2018

„Dwór w Czartorowiczach” ma w sobie coś magicznego, coś, co przyciąga czytelnika urokiem i nie pozwala się od siebie oderwać. Monika Rzepiela stworzyła rodzinną obyczajową sagę, w której każdy element pasuje do siebie w każdym calu, każdy najmniejszy szczegół jest dopieszczony i dopracowany. Nie ma w tej opowieści niczego na wyrost, jedynie życie – diametralnie odmienne od tego, które znamy dzisiaj, a jednocześnie zaskakująco bliskie i znajome, jak wyjęte spod pióra klasyków historii sprzed lat, jak Eliza Orzeszkowa czy Maria Dąbrowska. Całość jednak jest współcześnie podrasowana, nieco uproszczona i przystępna, miejscami uromantyczniona tak, że pozwala zanurzyć się w tym dawnym świecie i pozwolić sobie na chwile urokliwego zapomnienia pachnące świeżymi polnymi kwiatami, słodkie od miodu prosto z przydomowej pasieki.

Najnowsza publikacja Moniki Rzepieli „Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” to drugi tom z cyklu Saga Polska. Tym razem, jak wskazuje podtytuł czytelnik ma możliwość poznać dalsze losy rodziny aż po jej kolejne pokolenie.

Ewa Sasicka, główna bohaterka sagi, po przeprowadzce do Olechowicz, przejmuje obowiązki pani dworu. Szybko odnajduje się w tej roli, i daje się poznać, jako wymagająca, ale sprawiedliwa pani. Kobieta wiedzie szczęśliwe życie u boku ukochanego męża, sprawuje opiekę nad domem, oddaje się pracy we dworze oraz życiu rodzinnemu i towarzyskiemu.
Iga, niestety nie ma tyle szczęścia. Mimo udanego związku, przeżywa osobiste dramaty. Musi czekać na koniec okresu żałoby by ponownie wyjść za mąż za umiłowanego Leona. Pewnego dnia spotyka na ulicy kilkuletnią dziewczynkę. Okazuje się, że Helcia jest bezdomna i nie ma gdzie się podziać. Kobieta postanawia zabrać dziewczynkę do siebie i wychować ją jak własną córkę. Niestety los szykuje dla nich inny scenariusz.

„Dwór w...

Pokrecona | 2018-04-16
Przeczytana: 24 marca 2018

Nasi bohaterowie - Emilia, Blanka, Ewa oraz Iga rozpoczynają kolejne ścieżki życia. Jedne stają się babciami, inne żonami i matkami. Kobiety biorą losy swoich bliskich we własne ręce. Jak to w życiu bywa, nie zawsze jest pięknie. Osobiste dramaty, rozczarowania oraz spełnienie marzeń z czasem zmieniają naszych bohaterów.
Powikłane, pasjonujące, splatające się ze sobą losy kilku rodzin na przestrzeni wieków.
Natomiast nowe pokolenia zabierają nas w nowe, lepsze czasy.

Tak samo jak w pierwszej części również zapoznajemy się z tamtejszymi staropolskimi obyczajami. Mamy Wielkanoc, Andrzejki czy Boże Narodzenie. Bardzo wyczuwalna jest również muzyka, której słowa mamy pomiędzy stronami. Są to pieśni ludowe, jak i patriotyczne.
Życie na dalekim Podolu toczy się z dala od miejskiego zgiełku, lecz również w ogromnym oczekiwaniu na nadchodzące wydarzenie.
Muszę przyznać, że czekałam na kolejne części przygód naszych bohaterów. Każdy, kto przeczytał pierwszą część, na pewno związał się...