Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie. Tom II

Wydawnictwo: 3DOM
Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie Tom II
historyczna
zakapior1987

Druga odsłona kultowego już podręcznika do historii ma szansę stać się co najmniej takim samym hitem jak jego pierwsza część. Tym razem autor, Radosław Patlewicz, opisuje czasy od trzeciego zaboru Polski aż do współczesności - wymiany rządu Szydło-Morawiecki. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce wyjść z Matrixa stworzonego przez Komisję Edukacji Narodowej i stalinizm. Wstęp do...

Wstęp do książki napisał prof. Jan Żaryn. Oto fragment:

"Zachęcam do czytania książki pana Radosława Patlewicza. Po pierwsze dlatego, że jego podręcznik nie przypomina żadnego z dotychczas wydanych, i nie dlatego, by autor kompromitował się nieznajomością faktów. Należy on do zupełnie innego środowiska ludzi niż metodycy szkolni, pracownicy ministerialni, nauczyciele, edukatorzy np. IPN czy autorzy podręczników. Jest propozycją zewnętrzną w stosunku do świata dydaktyki, który od dziesięcioleci narzuca cele kształcenia i wychowania młodzieży. Szkoła polska składa się oczywiście z wielu wybitnych nauczycieli historii, ale jakże wielu z nich – z racji gonitwy za programem – nie jest w stanie poruszyć szarych komórek swoich podopiecznych, by wykazały się jakimkolwiek „aktem strzelistym” czy odchyleniem od normy interpretacyjnej. Ten podręcznik jest skierowany do uczniów, którzy – po jego lekturze – będą mogli wzbogacić lekcje historii swoim intelektualnym sprzeciwem, swoją porcją pytań, wątpliwości i niestandardowym widzeniem przeszłości Polski. I o to chodzi!"

źródło opisu: https://www.3dom.pro/Radoslaw-Patlewicz-Historia-p...(?)

źródło okładki: https://www.3dom.pro/Radoslaw-Patlewicz-Historia-p...»

Koval | 2018-05-22
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 22 maja 2018

Drugi tom „Historii politycznej Polski” zaczyna się w momencie, w którym zakończył się pierwszy. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, otrzymujemy pobieżną analizę polskiej historii z naciskiem położonym na wybrane aspekty oraz zastrzeżeniem, że nie zawsze są to najbardziej doniosłe wydarzenia. Druga książka Radosława Patlewicza posiada wszystkie zalety i wady pierwszego tomu, choć część ta wypada nieco słabiej ze względu na analizę czasów najbardziej współczesnych.

Autor zabiera nas w podróż po okresie od czasów napoleońskich do lat dwutysięcznych, skupiając się na problemach jego zdaniem interesujących i ważnych. Z tego powodu nie jest to stricte podręcznik do historii, a bardziej uzupełniająca publikacja historyczna mająca na celu zwrócenie uwagi na mniej znane epizody lub interpretacje. Z całą pewnością poprzez swoje nietypowe podejście do tematu, powoływanie się na mało popularne (czy niekiedy wręcz nieznane) źródła oraz wyraziste poglądy autora, jest to pozycja...

Antagonista Esklaważu | 2018-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie jest napisana przez historyka i nie jest żadnym nowym spojrzeniem. Jak ktoś wagaruje całą szkołę, a potem raptem coś przeczyta (i to niekoniecznie dobrego), to zaczyna się to smutne bajdurzenie "tego ci nie powiedzą w szkole". Zazwyczaj informacja opatrzona takim komentarzem była mi mówiona w szkole.

Magnat | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Oczekiwana - oczekiwania spelnione w 50%
Na 300 stronach autor wciska co najwazniejsze,ciekawe wätki - bardzo dobra dla uczniöw i nie tylko.
By sie zglebic w tematy,niestety na 300 stronach nie da sie poruszyc i poglebic tresci.
Jednak zdecydowanie polecam zamiast podrczniköw szkolnych - lub przynajmniej uzupelnienie

Sigillum_Authenticum | 2018-07-02

Zindoktrynowany autor. Jego książki nie mają nic wspólnego z historią.

Łukasz Kuć | 2018-07-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, historia
Przeczytana: 12 lipca 2018

Niestety, książka ma chyba tyle samo zalet co wad.

Do pierwszych należy z pewnością zaakcentowanie szerokiego (czasem bardzo szerokiego) tła międzynarodowego dla wydarzeń w Polsce, również dotknięcie wątków, których zazwyczaj w podręcznikach szkolnych nie ma.

Wśród wad trzeba wymienić niechlujność wydania. W tekście co rusz natykamy się na literówki, błędy interpunkcyjne czy szereg niedociągnięć edytorskich. Oprócz tego, co chyba najgorsze w przypadku podręcznika, są tam także błędy faktograficzne. Przykładowo - jako premier z roku 1923 w książce podany jest Stanisław Grabski. Rażą też częste skróty myślowe i powierzchowne potraktowanie niektórych tematów.

zakapior1987 | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Perfekcyjna książka, która powinna znaleźć się na półce każdej osoby poszukującej prawdy. Dziś, w czasach rządu, który kreuje się na grupę rekonstrukcji historycznej sanacji, mamy do czynienia z dalszym utwierdzaniem szkodliwych mitów historycznych. Z jednej strony cieszy, że następuje rehabilitacja antykomunistycznych tzw. żołnierzy wyklętych oraz częściowe odkłamanie fikcji Okrągłego Stołu. Z drugiej jednak, nadal brnie się w mity insurekcyjne, podkreśla rzekome zasługi międzywojennych socjalistów i ściga wszechobecnych "faszystów", czyli po prostu patriotów, którzy nie podzielają linii politycznej oficjalnych władz. Mamy też do czynienia z próbami wybielenia działań lóż masońskich, mniejszości żydowskiej oraz kontrowersyjnych postaci, takich jak Antoni Chruściel, Jan Rzepecki, Sławomir Petelicki, Lech Kaczyński czy wreszcie naczelny patron PiS – Józef Piłsudski. Wynika to zwykle ze złej woli lub ignorancji i nieznajomości prawdziwej historii. Według autora, pewne zasady są...

Natalie | 2018-05-22

Dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka. Nie jako tzw. "prawda objawiona w kazdym calu" ale jako starter dla własnych poszukiwań. Wszystko co ważne, o czym powinniśmy wiedzieć, zebrane w formie prostej i skrótowej do poznania w kilka lub kilkanaście wieczorów. I to jest największy atut tej książki. Dla mnie osobiście (a nie jestem ani wytrawnym czytelnikiem ani posiadaczem wiekszej wiedzy, ot zwykłą śmiertelnikiczką zabieganą między pracą a rodziną) jest to najważniejsza ksiazka ostatnich wielu lat. Właśnie kupiłam 3 komplety do rozdania rodzinie z różnych okazji :) (zamiast kolejnego niepotrzebnego gadżetu na święta czy urodzony). Serdecznie z całego serca polecam po to abyśmy sami sie edukowali, sami rozumieli i mogli uchronić nasz kraj, nasze dzieci przed błędami.

Blazanialdo | 2018-09-21
Wojtek | 2018-08-01