Don Camillo i ludzkie kłopoty

Wydawnictwo: Palabra
Noi del Boscaccio
83-85482-73-3
jusola

"Don Camillo i ludzkie kłopoty" to kolejny tom opowiadań poświęconych miszkańcom doliny Padu. Zamieszczone tu historie obnażają ludzkie ułomności, drzemiącą w sercach przewrotność, która objawia się w najmniej oczekiwanych momentach. Bohaterowie Guareschiego, nawet w chwilach ciężkiej próby, potrafią ostatecznie wybrać dobro, dając dowód na to, iż mają niezawodnego Opiekuna...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Salicar | 2016-10-01
Na półkach: 2016, Do kupienia, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2016

Macie czasami takie uczucie że opowiedziano już wszystkie historie, wyczerpano do cna każdą fabułę? Jeżeli tak, to radzę przeczytać tę książkę. Przeniesie was ona do historii poruszających niby znane tematy (miłość, zazdrość, zawiść), a jednak napisane w taki sposób i z taką dozą kreatywności, że czytelnikowi nie pozostaje nic jak tylko się nimi zachwycać.
Jeżeli straciliście nadzieję w ludzkość to macie kolejny powód, by zanurzyć się w lekturze. Niektóre z opowiadań z początku charakteryzują się brutalnością (szczególnie wobec żon), czy okrutną żądzą pieniądza, która popycha niejednokrotnie postaci do morderstwa. Jednak prawie każdy zły z początku bohater uświadamia sobie w ten czy inny sposób wyrządzone zło i skrucha popycha go do dobra, nawet jeżeli całe życie popełniał błędy.
Jak dla mnie każda z historii trzyma w napięciu do samego końca i ma wyraźnie zarysowane postaci, co jest niebywałe, biorąc pod uwagę ilość opowiadań i prawie kompletną nieobecność Don Camilla.
Nie mam...

BetiFiore | 2013-01-09

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Troszkę bardziej naciągane niż pierwsza "część", ale opowiastki nadal przyjemne w odbiorze.
W sferze tematyki: mniejszy nacisk położony na postacie wójta i plebana, więcej o kłopotach mieszkańców miasteczka i okolicy.

Amara_Nomad | 2010-08-01
Przeczytana: 2008 rok

całą seria jest rewelacyjna, a stare filmy z jedynym odpowiednim do roli Don Camilla Fernandelem dalej rzucają na kolana... :)

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Bardzo dobre ciepłe pisanie.

DonCamillo | 2013-08-01
Przeczytana: 11 lipca 2011