Doktor Twardowski t. I

Okładka książki Doktor Twardowski t. I Jerzy Broszkiewicz
Okładka książki Doktor Twardowski t. I
Jerzy Broszkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Doktor Twardowski literatura piękna
Doktor Twardowski
Czytelnik
1977-02-01
1977-02-01

Zdecydowanie jedna z najbardziej irytujących książek, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Dobrnięcie do końca wynurzeń J.B. wymagało ode mnie nieziemskiej cierpliwości i samozaparcia. Może to wina bohaterów, z którymi nie sposób się utożsamić, może to wina ślamazarnej akcji, wreszcie, może to wina dziwacznego stylu pisania!
Broszkiewicz pisze z perspektywy głównego bohatera, safandułowatego, zarozumiałego, choć niezbyt docenianego historyka, którego po prostu nie da się lubić. Oczyma tegoż obserwuje innego historyka, dla odmiany utracjusza, hedonistę i nad wyraz chwiejnego moralnie Grzegorza, młodzika z manią wielkości. Autor pisze w sposób dziwaczny, okraszając tekst iście bizantyjskimi metaforami, hurtową ilością wykrzykników (w co drugim zdaniu),sypie jak z rękawa trudnymi do zrozumienia dziś aluzjami (być może w czasach wydania było inaczej). Odradzam szczerze, oczekiwałem zapomnianego klasyka, a dostałem rozwlekłą opowieść o niczym.

Broszkiewicz pisze z perspektywy głównego bohatera,...

Niezwykle intrygująca książka. Zainteresuje środowisko naukowe, psychologów a nawet psychiatrów. Tragikomiczne perypetie dwóch naukowców dotkniętych schorzeniami o których tak naprawdę dowiemy się pod koniec, finał niespodziewany. Książka jest nietypowa, autor mało znany ale czyta się w narastającym napięciu. Polecam lekarzom i naukowcom. Więcej pisać się nie da bo zdradziłbym frapującą fabułę. Przeczytałem 2 razy.

• Beletrystyka
  • Jerzy Broszkiewicz