Płodny jest świat w występki. Antologia polskiej libertyńskiej poezji erotycznej XVIII wieku.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wydziału Zamiejscowego kieleckiej WSP
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
libertynizm
poezja
octus

Latami cenzurowano literaturę w systemach totalitarnych, nie osłabiając chęci do jej tworzenia i czytania. Nie warto tych praktyk powtarzać. Czy zresztą mozliwe jest niebo bez piekła, a ortodoksja bez kacerstwa i czy świat, w którym wszyscy będą myśleć i czuć jednakowo będzie rzeczywiście spełnioną utopią. Witold Nawrocki

źródło opisu: https://tezeusz.pl/nawrocki-witold-opr-plodny-jest...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

octus | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Jedno z nielicznych wydań krytycznych poezji libertyńskiej XVIII wieku, choć w tej książce właściwie jest tylko zarys. Z erotykami wciąż jest problem i nie ma jak dotąd jakiegoś solidnego wydania. Ponadto książka zawiera trochę błędów - literówki w nazwiskach czy przyporządkowania wierszy do autorów są inne niż w publikacjach późniejszych, ale jestem w stanie to zrozumieć ze względu na datę wydania. Poza tym jest to pozycja trudno dostępna, co czyni ją cenną i zawiera właśnie obscena oświeceniowe, stąd gwiazdki. Gdyby ktoś dysponował tą książką i/lub chciał się jej pozbyć - proszę o kontakt:-)