Trzeci Klucz

Okładka książki Trzeci Klucz Jo Nesbø
Okładka książki Trzeci Klucz
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 4) Seria: Kryminały z Klasą kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 4)
Kryminały z Klasą
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-11-19
2014-11-19

Kolejna część i chyba jestem troszkę zmęczona bohaterem wykreowanym przez autora. Wydaje mi się, że książki Jo Nesbo są źle przyporządkowane. To nie do końca są książki kryminalne, a już na pewno nie thriller. Ta powieść potwierdza moją tezę, że przede wszystkim jego książki są psychologiczne i z tego punktu widzenia są niesamowite, bo autor w bardzo klarowny sposób przedstawia nam problemy natury emocjonalnej. Natomiast wątki kryminalne są tutaj całkowitym dodatkiem. Jakbyśmy słuchali kogoś kto zajmuje się kryminalistyką, bo ma taką pracę, ale nie może nam zbyt wiele zdradzić. Za to chętnie się z nami dzieli swoimi uczuciami. Jeśli ktoś lubi takie podejście do kryminału to ze szczerego serca polecam.

Kolejny tom i coraz większy dylemat jeśli chodzi o końcowe odczucia po lekturze. Niby stylistycznie jest bardzo dobrze, czuć pracę autora, dokładność, a wielowymiarowość postaci oraz fabuły naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Niestety kompletnie nie mogę się wciągnąć w historie kryminalne kreowane przez pana Nesbo. Mnogość wątków pobocznych szybko mnie przytłacza i sprawia, że ta główna zagadka nie wzbudza mojego pełnego zaangażowania. Co więcej były momenty, które mnie po prostu nużyły. Harry Hole także nie wywołuje we mnie jednoznacznych emocji. Z jednej strony bardzo realistyczna to postać, z każdym tomem ewoluuje, ale nie jest to bohater, którego lubię, a wręcz mogłabym powiedzieć, że przez większą część książki mnie drażnił. Liczyłam na pełny zachwyt, ale znowu czegoś zabrakło. Po przeczytaniu już 4 tomów wiem, że z upływem czasu w mojej głowie pozostanie jedynie zarys fabuły danego tytułu, więc czy jest sens katowania czytelnika tyloma szczegółami w każdej części, gdy i tak na koniec autor serwuje najłatwiejsze rozwiązanie, które wydaje się niebanalne tylko dlatego, że uwaga była rozproszona pobocznymi wątkami. No cóż nie pozostaje nic innego jak za jakiś czas sięgnąć po kolejny tom i liczyć, że w końcu to będzie to.

"Trzeci klucz" to fascynująca powieść, w której splatają się dwa wątki - napady na banki oraz tajemnicza śmierć Anny - byłej kochanki Harrego.
Harry występuje w podwójnej roli - jako śledczy i jako rzekomy sprawca, który dostaje tajemnicze maile.
Pomaga mu policjantka Beate, która ma niezwykle umiejętności.
Akcja wartka, powieść wciąga od samego początku i zaskakuje na końcu. Jo Nesbo w szczycie swoich możliwości.
Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Pomaga mu policjantka Beate, która ma niezwykle umiejętności.
Akcja wartka, powieść wciąga od samego początku i zaskakuje na...

Zaraz po "Człowiek Nietoperz" i "Pierwszy Śnieg" moja ulubiona część z serii o Harrym. Mnogość wątków, fantastyczny finał, intryga z Tomem już zmierza do rychłego rozwiązania, wprowadzenie nowego przyjemnego bohatera - Beaty, rozwinięcie postaci wprowadzonych w poprzednich częściach, jak Halvorson i inni. Świetnie rozpisany Raskol. Polecam rozdzielić sobie w głowie wątek Anny i napadu, ja przez połowę książki myślałem, że to ta sama sprawa, a jednak gdybym wiedział od początku to lektura byłaby przyjemniejsza. Bardzo podobał mi się wątek gdy Harry został uwikłany w pewną sprawę (bez spoilerów).

Córa moja mi klika w klawiaturę, więc muszę już kończyć tę krótką opinię:)

W przeciwieństwie do innych seri kryminałów, czym dalej w las tym lepiej. Z każdą kolejną przygodą Harrego podoba mi się coraz bardziej. Ciekawa historia, jak zawsze niespodziewane zakończenie oraz wiele wątków pobocznych dzięki którym nie mogę się doczekać aż sięgnę po następna część.

Książka z dwiema intrygami kryminalnymi, przeplatającymi się nawzajem. Akcja całej powieści nieśpieszna, co jakiś czas wplatany wątek osobisty bohatera (niewiele wnoszący do samej powieści - raczej taka zapchaj dziura). Same intrygi ciekawie nakreślone, można się pobawić w znalezienie sprawcy. Tak mniej więcej od 3/4 książki akcja przyspiesza, główny bohater w końcu zaczyna łączyć fakty. Samo zakończenie interesujące.
Książka byłaby całkiem fajna, gdyby nie ślamazarność akcji, za dużo w niej opisów, przemyśleń itp. wstawek. Może to i pogłębia postacie tu opisane, tworzy jakiś tam klimat ale za wiele tego.

Początek końca daivda kurwa huselhofa wallera, wcześniej miałem okazję czytać puzniejszy tom jo nesbo, gdzie tom waller (jebany huselhof) .... No właśnie przeczytajcie wszystkie tomy po kolei, nie będziecie tak zszokowani jak jak czytając całą kolekcję od końca xd, miłego i pozdrawiam

Świetny 4 tom kryminału mistrza gatunku Jo Nesbo z legendarnym detektywem Harrym Hole z serii: Ślady zbrodni.

Książki Nesbo są świetne, a czytając je po kolei widzimy rozwój jego talentu Każda książka jest od poprzedniej lepsza. W Trzeci Klucz możemy się wciągnąć po paru stronach.

Kolejna powieść z komisarzem Harry Hole przeczytana. Odczucia - mieszane.

Niezmiennie pozytywny mój stosunek do Jo Nesbo nie zmienia wrażenia, że w porównaniu z poprzednią powieścią "Czerwone gardło" , ta - "Trzeci klucz", jest jednak regresem.

Jo Nesbo daje się ponosić grafomańskiej metodzie pisania (a może to rezultat takiego a nie innego tłumaczenia, nie wiem) i intryga jest dość nieskomplikowana. Czytając, miałem wrażenie, że już gdzieś taką fabułę spotykałem: napad na bank, napastnik zabijający kasjerkę, którą - okazuje się - zna doskonale... Prawda, że brzmi znajomo?

Kolejna powieść z komisarzem Harry Hole przeczytana. Odczucia - mieszane.

• Kryminał
  • Kryminały