W mocy wichru

Cykl: Teatr węży (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
W mocy wichru
MomentForBook

WKRACZACIE W ŚWIAT ZMROCZY - PRZESYCONY MAGIĄ, POSĘPNY I FASCYNUJĄCY. Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim. Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy...

WKRACZACIE W ŚWIAT ZMROCZY - PRZESYCONY MAGIĄ, POSĘPNY I FASCYNUJĄCY.

W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy ,,Teatr węży" - mrocznego, intrygującego, pełnego plastycznych szczegółów, z pełnokrwistymi postaciami i przemawiającą do wyobraźni społecznością.

W świecie, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym, każda maska i nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas.

Marshia Lavalle przez lata służyła Otchłani, a teraz musi zapłacić za to wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca.

Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana?

źródło opisu: https://www.granice.pl/ksiazka/teatr-wezy-3-w-mocy-wichru/6021499

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Krzyczący w Ciemności - między pamięcią a szaleństwem

Podczas gdy straż wyławia z rzeki już czwarte zwłoki okaleczonej kobiety, a Doliny demonów walczą o dominację, Krzyczący w Ciemności wciąż szuka utraconych wspomnień. Kim był w przeszłości? Skąd wzięły się blizny, szpecące jego policzek? Jakby nie dość było ukrywania się przed srebrnymi magami, zaczynają się nim też interesować kolejne demony, a uwaga demonów nigdy nie wróży niczego dobrego. Morderca w stroju błazna, magiczne pojedynki i klątwy, zaraza, szkolenie ka-ira, enklawy i sfery – ostatnia część „Teatru węży” Agnieszki Hałas odkrywa przed czytelnikiem pełen potencjał świata Zmroczy.

„W mocy wichru”, w odróżnieniu od poprzednich cieńszych części, liczy ponad 600 stron, co daje autorce szansę stworzenia bardziej złożonej fabuły i rozwiązania wątków stopniowo rozbudowywanych w pierwszych dwóch tomach. Seria nadal opowiada przede wszystkim o Krzyczącym w Ciemności i jego poszukiwaniach prawdy o przeszłości, ale równocześnie ukazuje dalsze losy Marshii, Anavri i Lorraine. Duże urozmaicenie stanowi makabryczny wątek kryminalny oraz lekcje magii, podczas których Brune ma okazję sprawdzić się w roli nauczyciela. W tej części o wiele większą rolę odgrywa Anavri, zmagająca się z mocą, której wcale nie chce. Na dynamikę powieści korzystnie wpływają też częste zmiany miejsca akcji, gdy bohaterowie podróżują przez enklawy i sfery, Doliny demonów i odległe zakątki świata Zmroczy. Dzięki temu świat wykreowany przez autorkę staje się bardziej złożony i różnorodny, a akcja wciąga i pochłania aż do końca.

Agnieszka Hałas posiada dar odmalowywania w kilku słowach najbardziej niesamowitych i mrocznych stworzeń rodem z pogranicza słowiańskich wierzeń i najgorszych koszmarów. Nie brak jej też pomysłów na różnorodne czary, klątwy, magiczne przedmioty i portale. Przy czym magia nie przychodzi ka-ira bez wysiłku, każde zaklęcie trzeba najpierw opanować, a potem opłacić skrajnym wyczerpaniem.

Jedyne, co można zarzucić stylowi, to że w drugiej połowie irytująco często pojawia się wzmianka o „badaniu otoczenia zmysłami maga”. Jeśli chodzi o kompozycję, trochę zdziwiło mnie, że to, co wydawało się najistotniejszym wątkiem, zostało rozwiązane na długo przed zakończeniem powieści, podobnie jak miało to miejsce w „Dwóch kartach”. Poza tym tej znakomitej serii można zarzucić chyba tylko to, że dobiegła końca. Chociaż do tych bohaterów i niesamowitego świata mrocznej magii z pewnością warto wracać i odkrywać na nowo.

Agnieszka Kruk