Catilina's Riddle

Okładka książki Catilina's Riddle Steven Saylor
Okładka książki Catilina's Riddle
Steven Saylor Wydawnictwo: Minotaur Books Cykl: Roma sub rosa (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 5)
Catilina's Riddle
Minotaur Books
2008-11-11
2008-11-11
gordianus rzym antyk zagadka śledztwo katylina cyceron

Gordianus przeniósł się z rodziną w sielskie okolice Etrurii. Miał uciec od rzymskiego rozpolitykowania, zmienić tempo życia, cieszyć się sielskim klimatem. Niestety, polityka dopada go również poza głównym nurtem wydarzeń, a i spokojne życie na wsi okazuje się nie takie znów spokojne.

Gordianus Poszukiwacz rolikiem! Dzieje się! Są pozbawione głów zwłoki, problem zebrania plonów z pól w odpowiednim czasie, zatruta studnia, nieczynna i niebezpieczna kopalnia, podejrzany niewolnik-kucharz, nieprzychylni sąsiedzi, no i Katylina ze swoim spiskiem... Dzieje się. Polecam!

To jedna z moich ulubionych opowieści o Gordianusie Poszukiwaczu. Gordianus to starożytny detektyw, który współpracuje z najbardziej wpływowymi ludźmi swoich czasów. Świetnie się czyta kryminały z tej serii, są one wyraźnie osadzone i w wydarzeniach politycznych, i w starożytnych obyczajach.

Akcja tego tomu rozgrywa się w czasach schyłku republiki i dotyczy sporu pomiędzy podzielonymi na dwie grupy rzymianami na których czele stanęli Katylina i Cyceron. Gordianus mimo, że przeprowadza się na wieś nadal jest w centrum rzymskich wydarzeń i uczestniczy czynnie i w działaniach Katyliny, i Cycerona. Zwłaszcza ten pierwszy do dziś jest bardzo skrajnie oceniany przez historyków. Niewątpliwie Katylina jest postacią faszynującą i ciekawe jak potoczyłyby się jego dalsze losy gdyby uciekł do Marsylii nie walcząc z armią "przysłaną" przez Cycerona.

Lubię czytać książki, które są osadzone w realiach danej epoki, bez nadmiernego popisywania się autora wiedzą z danego okresu, a jednocześnie pozbawione błędów w podstawowych przywołaniach do danych czasów. Ten tom to bardzo przyjemna i fascynującą lektura, z jednej strony świat wielkiej polityki,a z drugiej sąsiedzkie spory i relacje ojca z dorastającym synem. Dla mnie to jest interesująca książka, która jest czystym relaksem - polecam i to bardzo!

Najlepsza z dotychczasowych książek serii. Trochę w niej za dużo przemówień, jednak poza tym czyta się doskonale.

Polecam. Według mnie znacznie odbiega od poprzednich książek. Gordianus opowiada o swoim życiu na wsi, o problemach z jakimi trzeba się zmagać, a także z radością jaką mu daje pobyt. Spodobało się mi to i jest to najlepsza jak dotąd książka z tej serii. Czytamy dalej :)

Sprzysiężenie Kataliny

Więc od początku....Roma sub Rosa poza wątkiem kryminalnym prowadzi nas przez wielką historię wielkiego Rzymu. Od czasu pierwszej rozprawy Marka Tuliusza Cycerona w sprawie o morderstwo Sekstusa Roscjusza ( Rzymska Krew) minęło 17 lat. Dyktator Sulla złożył władzę, a nawet umarł .
Rzym ponownie jest Republiką z corocznie wybieranym Konsulem.
Przez Rzym przetoczyło się największe powstanie niewolników pod wodzą Spartakusa ( Ramiona Nemezis) ....zmienił się więc układ sił w państwie - Cycero jest Konsulem, Najbogatszy człowiek w Rzymie - Marek  Krassus który wzbogacił się na proskrypcjach za Sulli nadal odgrywa ważną , choć drugoplanową rolę w państwie, Pompejusz pozostaje mitycznym wodzem, który pokonał i zbuntowaną prowincję Hiszpanię i ostatecznie rozgromił Spartakusa, a na arenie politycznej coraz częściej słychać nazwisko Juliusza Cezara.........
Tu zaczyna się kolejna powieść Saylora.... Kryminał historyczny o próbie przejęcia władzy przez patrycjusza  Katylinę znanego jako Sprzysiężenie Katyliny.

Sprzysiężenie Kataliny

Rzym ponownie jest Republiką z corocznie wybieranym Konsulem.
Przez...

Książkę dostałam od wujka w ramach jego sprzątania na strychu. Długo leżała u mnie na półce, jednak kiedy wyjeżdżałam do Anglii musiałam mieć jakiś umilacz czasu, więc zabrałam właśnie "Zagadkę" Starożytność? Ok, lubię antyk :) Gordianus okazał się ciekawym przewodnikiem po Rzymie, a detektywi w czasach konsulatu Cycerona mieli naprawdę dużo do roboty. :D

Zagadka Katyliny to kryminalna powieść historyczna, której akcja rozgrywa się przed "Morderstwem na via Appia", od której zaczynałem przygodę z literaturą Stevena Saylora. Gordianus próbuje prowadzić gospodarstwo rolne w Etrurii. Jest to swoista ucieczka bohatera przez intrygami Rzymu. Chcę znaleźć tu spokój i wytchnienie. Niestety, nie będzie mu to dane. Życie na wsi ześle na niego wiele niespodzianek i niebezpieczeństw. Nie odnajdzie tu także odpoczynku od polityki. Na prośbę Cycerona, Gordianus zostaje wciągnięty w samo centrum walki politycznej Cycerona i Katyliny, która jest znana w historiografii jako Spisek Katyliny. Urzekająco przedstawiona zostało w książce postać Katyliny. Jego osobowość porywa bohaterów książki jak również samych czytelników. Nieprzeciętna osobowość, prekursor, postać tragiczna i budząca niezwykła sympatię. W tej części będziemy świadkami niezwykle skomplikowanych ale także głębokich relacji Gordianusa z synem Metonem, którego postać obok Katyliny najgłębiej zapadła mi w pamięci.

Każdy ma swoją miłość. Niektórzy kochają swoją druga polówkę, niektórzy jak święty Franciszek wszystkie boskie stworzenia,ja kocham Antyczny Rzym. Trudno w tej materii mnie zadowolić(wzorem jest boski Ja,Klaudiusz) ale muszę przyznać ze autor dał radę. Bardzo dobrze zarysowana intryga z genialnym tłem historycznym. Tylko rodzina głównego bohatera wydaje mi się jakoś nierzeczywista.

• Historyczne
  • Kryminał