Pajączek na rowerze

Wydawnictwo: Greg
Bożena

Wydanie Pajączka na rowerze - kompletne, bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.

Pajączek na rowerze dotyka problemów, z jakimi często spotykają się dzieci - rozpad rodziny, brak oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców, ale też pierwsza miłość, kłopoty w relacjach z rówieśnikami.

Ola i Łukasz - główni bohaterowie - to para dzieci, które mierzą się ze światem dorosłych, muszą też stawić czoła różnym sytuacjom w szkole i na podwórku. Jak sobie poradzą?

To ciepła i pouczająca powieść, która pokazuje, co w życiu jest najważniejsze.

Wydanie w twardej oprawie gwarantuje trwałość książki i sprawia, że publikacja doskonale prezentuje się na półce!

źródło opisu: Greg, 2017

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/9,947_Pajaczek-na-rowerze.html#fulldesc

FannyBrawne | 2018-10-26

Ewa Nowak jest znaną i lubianą autorką książek dla młodzieży opowiadających o uczniach w wieku gimnazjalno – licealnym. ,,Pajączek na rowerze” jest jednak opowieścią o uczniach podstawówki. Czy to sprawia, że książka jest dziecinna i zbyt prosta? Przeciwnie. To chyba najdojrzalsza powieść Ewy Nowak.

Ola uwielbia rower i ruch, nie cierpi za to szkoły, jest niegrzeczna, nieposłuszna i mówi, co myśli. Natomiast Łukasz to chłopiec grzeczny i spokojny, świetny uczeń, zafascynowany fotografią i… pająkami. Kiedy ta dwójka się spotyka, zaczyna pałać do siebie ogromną antypatią. Jednak mamy Łukasza i Oli okazują się być dawnymi przyjaciółkami, które chcą odnowić relacje, więc dzieci muszą spędzać ze sobą sporo czasu. Niespodziewanie ich niechęć zamienia się w sympatię, która nabiera coraz głębszego, bardziej romantycznego charakteru. Czy jednak czwarta klasa podstawówki to dobry czas na miłość?

Niedawno dowiedziałam się, że ta książka została uzupełniającą lekturą w szkole, i chociaż może...

lila | 2018-06-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Miałam przyjemność przeczytać lekturę dla klas czwartych, "przyjemność" w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Uważam, że takie książki, jak ta sprawiają, że jednak dzieci czytają, to co pani zada, a i może sięgną też po cos z własnej woli.
"Ciekawe, czy jest druga część?", to słowa córki na koniec, które chyba są najlepszą rekomendacją.
Ps
Może nie wszystkie kwestie są tu zrozumiałe dla dziesiciolatki, zwłaszcza problemy związane z rozpadem rodziny, ale przez to książka jest bardziej prawdziwa, wzrusza i pokazuje, że również w książkach świat nie jest idealny.

Wkp | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

PAJĄCZEK, ROWER, KŁOPOTY I… MIŁOŚĆ

Ola nie cierpi szkoły. Najchętniej zapomniałaby o jej istnieniu, wymazała z pamięci i dalej jeździła sobie na rowerze. Nienawidzi także pająków, a jak się szybko okazuje, na tej liście niechęci znajduje się także Łukasz, nowo poznany chłopak, który ma z nią chodzić do klasy.
Łukasz natomiast to jej przeciwieństwo; cichy, spokojny, świetny uczeń, fan pajęczaków i nieszczególny pasjonat jazdy rowerowej – wszystko przez fakt, że jednośladem jeździć nie potrafi. Zmuszeni do wspólnego przebywania, szczerze i jednomyślnie się nie znoszą. Miłość pojawia się sama, równie niespodziewanie jak wiele innych spraw. Ale czy ma szansę wytrwać?

Literatura dziecięca i młodzieżowa temat miłości porusza dość często, rzadziej jednak czyni z niego wątek przewodni. Dlaczego, trudno jest orzec. Na szczęście są takie powieści, jak „Pajączek…”, które nie tylko zapełniają tę lukę, ale robią to w sposób brawurowy i iście rewelacyjny.

Dwójka głównych bohaterów...

Bożena | 2018-02-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 lutego 2018

Znakomita książka dla dzieci i młodzieży, ale jak wiele wybitnych książek kierowanych do młodszych czytelników, powinni przeczytać ją wszyscy dorośli. Większość książek p. Ewy Nowak jest godna uwagi, ale myślę, że ta jest jedną z lepszych w jej twórczości. Świetnie przedstawione problemy dzieci i dorosłych, którzy z wieloma sprawami radzą sobie zdecydowanie gorzej niż ich pociechy.
Niestety książka stała się lekturą języka polskiego, co prawda jedynie uzupełniającą, ale zawsze. "Niestety" głównie z tego powodu, że została wydana z opracowaniem. Na marginesach pojawiają się uwagi: "Ola-o mamach", "Łukasz-brak oparcia w rodzicach", "Ola-wygląd zewnętrzny". Myślę, że nie trzeba tego komentować. Oczywiście cały pozostały "aparat naukowy" w postaci charakterystyk, planu wydarzeń itd. również tutaj znajdziemy. Dziwi mnie tylko, że autorka zgodziła się na takie wydanie.

Zaczynając recenzję zazwyczaj staram się przybliżyć ją czytelnikom pod kątem innej twórczości autora, pierwszego wrażenia, krótkiemu zapoznaniu z treścią czy też analizą dziwnego ślimaka na okładce. Ale w przypadku Pajączka na rowerze, niedawnego wznowienia wydawnictwa Egmont znakomitej powieści Ewy Nowak to wszystko wydaje się być niepotrzebne. Bo cóż mogę powiedzieć? Że na okładce jest chłopczyk i dziewczynka? Że została napisana przez jedną z moich ulubionych autorek? Że opowiada o dziewczynce, która nie rozumiała, co to znaczy być cichą, grzeczną i ułożoną oraz o chłopcu, który lepiej radził sobie z dzieleniem pisemnym niż jeżdżeniem na rowerze? Wydaje mi się bardziej kuszące opowiedzenie Wam, dlaczego wartą sięgnąć po tę książek. Bez bawienia się w ładną szatę graficzną, nazwisko Nowak na okładce i to, czy podzielenie narracji na tę ze strony Oli i Łukasza było dobrym pomysłem.

Warto przeczytać Pajączka na rowerze, bo choć z początku wydaje się być książką dla dzieci,...

MałaPisareczka | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Są na tym wspaniałym świecie pisarki, po których książki sięgam w ciemno. W tym wąskim - bądź co bądź - kręgu znajduje się Ewa Nowak, której "Bransoletkę" wspominam mile do dziś! Nic zatem dziwnego, że gdy ujrzałam nowe wydanie "Pajączka na rowerze" - musiałam przeczytać!

Oleńka jest najmłodsza z dwójki córek. Jako "ta młodsza" zawsze musi przypominać o swym istnieniu. Niestety, delikatnie rzecz ujmując, ma dość trudny charakter. Nauka i szkoła nie są jej ulubionymi słowami, osobiście woli rower i przygodę. Jej całkowitym przeciwieństwem jest Łukasz - nowy chłopiec w sąsiedztwie oraz - na nieszczęście głównej bohaterki - syn starej przyjaciółki jej mamy. Ze względu na ten "drobiazg" Oleńka jest zmuszana spędzać z nim dużo czasu, co w końcu przeistacza się w niezwykłe uczucie, które ich młodzieńcze serduszka nie mogą pojąć. Ale cóż zrobić? Dzieci z podstawówki też kochają - nawet mocniej!

Ostatnio wydany "Pajączek na rowerze" to - jak już wspomniałam - reedycja starszego...

Adopedia | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Kiedy sięgnęłam po tą książkę w bibliotece, pomyślałam:
-O! To coś dla mnie! W końcu trochę odpocznę. W sumie, może się odmłodzę?
Myślałam trochę w sposób ironiczny... Chyba każdy się tego domyśla. Ale takie myślenie podsunęła mi okładka, tytuł i obrazki, które zobaczyłam w książce (wydawały mi się wtedy takie dziecinne). Ale teraz nie mogę już tak stwierdzić. Bo książka nie była taka łatwa i prosta. Tak w zasadzie to nakłoniła mnie nawet do wielu przemyśleń, zapewne, dlatego, że była tak poruszająca i nawet... Głęboka. Nigdy w życiu przed przeczytaniem bym tak nie pomyślała, a jednak tak się stało. W związku z tym od razu muszę obalić tą opinię moich znajomych:
-Ale dziecinna książka. Jak możesz, w takim wieku coś takiego czytać? Przecież to czytają przedszkolaki!
Teraz uważam, że to ściema... I każdy, kto to przeczytał chyba by mnie poparł w tej sprawie.
Co się tyczy fabuły książki, to też muszę napisać o niej kilka słów. Wszystko toczy się wokół dwójki dzieci. Łukasza i Oli....

xVariax | 2015-03-16

Nazwisko Ewy Nowak, to dla mnie gwarant dobrej literatury dla dzieci i młodzieży. Nie tak dawno autorka zachwycała mnie Bransoletką, a dziś, dzięki wznowieniu wydawnictwa Egmont, Pajączek na rowerze ponownie zdobywa księgarniane półki.

Wakacje mają się ku końcowi, lecz Ola nawet nie chce o tym myśleć. Wypiera ze świadomości zbliżającą się szkołę, w czym skutecznie pomaga jej nowy kolega na osiedlu - Łukasz. Łukasz jest totalnym przeciwieństwem Oli, dlatego spokojny, małomówny chłopak nie przypada jej do gustu. Pech chciał, że ich matki jednak dobrze się znają, więc dziewczynka, jako jego nowa koleżanka, ma zaopiekować się nim gdy przyjdzie do szkoły.

Pajączek na rowerze, to jak na historię dla dzieci, bardzo dojrzała opowieść o przyjaźni i miłości. Uczy by nie sądzić ludzi po pozorach, bo ci co z początku wydawali się być wrogami, mogą na końcu stać się bratnią duszą.

Książka ma już swoje lata, ale jedyne co się zmieniło od dnia jej premiery, to chyba wyłącznie nasze podwórka....

Niby dla dzieci, ale moim zdaniem książka dużo dojrzalsza od książek pani Ewy Nowak "dla starszych czytelników". Jedna z najlepszych powieści autorki, a epilogu nie dało się napisać piękniejszego.

yllla | 2015-06-19
Przeczytana: 14 lutego 2015

"Pajączek na rowerze" choć tytuł tego nie sugeruje, to opowieść o pierwszej miłości, jaką przeżywa się w latach dziecięcych. To książka o miłości, która jest tak silna, że przetrwała przeciwności i próbę czasu. Piękna i mądra.
Życie stawia na swej drodze dwoje dzieci o zupełnie różnych charakterach. Pełną energii, rozbrykaną i niecierpiącą szkoły Olę oraz Łukasza, chłopca zdolnego i spokojnego. Tych dwoje gdyby miało wybór trzymałoby się od siebie najdalej jak można. Jednak zostali zmuszeni do wspólnego spędzania czasu po lekcjach, przez co mieli sposobność bliższego poznania się.
Ola i Łukasz stopniowo odkrywają swoje słabości, a uczucia im towarzyszące zmieniają się ze wzajemnej niechęci w przyjaźń, a z czasem w miłość.

"Miłość to jest coś takiego, że jak masz dwie rzeczy - lepszą i gorszą, to tę lepszą oddasz temu, kogo kochasz"

"Pajączek na rowerze" to bardzo wartościowa i dojrzała lektura. Jej głównym tematem jest miłość, która rozkwitła pomiędzy dwójką dzieci, ale przy...