Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą

Cykl: Uśmiech losu (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

W kamieniczce na krakowskich Dębnikach mieszkają różni lokatorzy: zadzierający nosa posiadacz sieci restauracji, emerytowana artystka, młoda matka z dwójką uroczych dzieci, para nadętych pracowników korporacji i wreszcie rodzina, w której wszystkie kobiety noszą imiona zaczerpnięte z dramatów Szekspira. Stary dom kryje niejeden sekret. Jego tajemniczy właściciel proponuje mieszkańcom udział w...

Stary dom kryje niejeden sekret. Jego tajemniczy właściciel proponuje mieszkańcom udział w pewnym zaskakującym wyzwaniu. Czy zagadkowe zadanie okaże się dla sąsiadów uśmiechem losu, czy trudnym do pokonania problemem?

Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą to piękna i ciepła opowieść o domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że nie czujemy się samotni.
To również historia przyjaźni na dobre i złe oraz miłości przychodzącej w najbardziej niespodziewanych momentach.

Poddajcie się urokowi tej klimatycznej opowieści o sile uczuć i potrzebie bycia razem, by wraz z bohaterami uwierzyć, że uśmiech losu zależy w dużej mierze od nas.

Pierwszy tom sagi „Uśmiech losu”, opisującej perypetie lokatorów Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/272

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wioleta Sadowska | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

"Ja jednak wierzę we wspólnotę. Pomimo wszystko".

Jeśli uda mi się odwiedzić w październiku Kraków, z pewnością pojawię się na krakowskich Dębnikach. Będę tam próbowała odnaleźć tytułową kamienicę przy ulicy Gwiaździstej, gdyż to miejsce niezwykle barwne, które oczarowało mnie swoją nierozwikłaną dotychczas tajemnicą i jej nietuzinkowymi mieszkańcami.

Agnieszka Krawczyk to absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, która po studiach pracowała jako dziennikarka w krakowskich gazetach codziennych. Była także redaktorką w kilku wydawnictwach. Lubi kawę, kolekcjonuje powieści o piratach oraz stare, ilustrowane wydania książek dla dzieci. Autorka kryminałów i powieści obyczajowych.

Zuzanna Lorenc wprowadza się z dwójką małych dzieci do kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Gwiaździstej na krakowskich Dębnikach, gdzie zajmuje mansardę, której właścicielem jest jej ojczym. Bohaterka bardzo szybko odkrywa, że kamienicę zamieszkują bardzo barwni ludzie – emerytowana...

smallangel | 2018-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Lektura łatwa, prosta i przyjemna w odbiorze. Zdecydowanie polecam jako antidotum na małe smuteczki. Jeśli ktoś szuka książek do swojej domowej biblioteczki, to jednak nie jest to najlepszy wybór, ponieważ nie jest to lektura, która na długo pozostaje w pamięci i skłania do jakiejkolwiek głębszej refleksji. Sądzę zresztą, że autorka nie miała takich ambicji i nie do takiego celu zmierza swoją opowieścią. Chce raczej przekazać odrobinę słońca, wiarę w drugiego człowieka. Podsumowując-polecam na jesienne wieczorki.

Madi | 2018-05-16
Przeczytana: 15 maja 2018

Ach...Jak ta Pani Krawczyk pięknie pisze.
Kolejny raz dałam się uwieść jej powieści i kolejny raz jestem zachwycona.
Jest to typowa obyczajówka( nie jakiś tam ckliwy romansik),gdzie bohaterkami są praktycznie same kobiety-kobiety silne,mądre,mocno stąpające po ziemi,do tego mamy różnorodnych i charakternych lokatorów, nierozwikłane tajemnice sprzed lat,sięgające nawet II wojny światowej, tajemniczego właściciela i jego oryginalny pomysł na wykup mieszkań.
Tak,tutaj nie ma czasu na nudę,niektóre tajemnice autorka odkryła już w tym tomie,ale Kamienica na Gwiaździstej i jej bohaterowie skrywają jeszcze wiele sekretów,a żeby się przekonać jakie, trzeba koniecznie sięgnąć po dalsze tomy.Ja już nie mogę się doczekać.

nieperfekcyjnie | 2018-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Uwielbiam powieści obyczajowe, a po literaturę polską sięgam najczęściej, dlatego z ogromnym entuzjazmem zabrałam się za "Kamienicę pod Szczęśliwą Gwiazdą". Ponadto nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości Agnieszki Krawczyk, dlatego tym bardziej pragnęłam nadrobić zaległości.

Kamienicę na krakowskich Dębnikach zamieszkują bardzo odmienne osobowości. Każda z nich ma zupełnie inne podejście do życia, różne problemy, a także głęboko skrywane tajemnice. Wraz z listem od tajemniczego właściciela kamienicy, mieszkańcy muszą zjednoczyć siły, otwierając swoje serca na potrzeby reszty.

"(...) wszystko w życiu zależy od przypadkowo wybranej ścieżki. Często w ogóle nie wiesz, dlaczego podążasz w tym kierunku, a nie innym, wybierasz intuicyjnie, kierujesz się emocjami, a to decyduje o całym twoim dalszym życiu. (...) Nasze małe wybory kształtują nasze wielkie życie."

Chciałabym napisać, że akcja...

smolkosia | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

Pierwsza część historii mieszkańców Kamienicy pod szczęśliwą gwiazdą porusza emocje i pozwala zatrzymać się w pędzie codzienności. Każdy z bohaterów ma swoją historię i swoje problemy, ale wszystkie się że sobą łączą tak jak powiązane jest życie bohaterów w otrzymaniu własności na mieszkanie i zatrzymanie kamienicy w rękach dotychczasowych mieszkańców. Sama kamienica to też dom z duszą i wojenną tajemnicą, na której rozwiązanie poczekajmy chyba do ostatniej części trylogii. Myślę że każdy z czytelników znajdzie swojego bohatera, który ma podobny charakter i podobne do niego problemy. Ta powieść pozwala też spojrzeć na każdego człowieka z innej perspektywy i uczy szybkiej i często niesprawiedliwej oceny innych ludzi. Każdy z nas nosi swoje brzemię, które zmienia nasz odbiór przez drugiego człowieka. Całość pełna ciepła, humoru, relacji międzyludzkich i pewnej nostalgii, do której chcemy wracać.

DUSIA | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Kolejny raz dałam się uwieść historii pani Krawczyk. Kto zna to pióro ten się raczej nie ździwi...
Po seriach: "Dolina mgieł i róż" oraz "Czary codzienności" czas zagłębić się w karty "Uśmiecbu losu". Tym razem autorka umieściła swoich bohaterów w jednej z krakowskich kamienic. Zarówno sama kamienica jak i jej nietuzinkowi lokatorzy skrywają niejedną tajemnicę. Jak łatwo ocenić ludzi po pozorach. Zdziwaczała staruszka w ubraniach z innej epoki. Cztery spokrewnione panie o imionach zaczerpniętych wprost ze sztuk Szekspira. Zachłanny biznesmen. Smutne małżeństwo. Młoda matka, której artystyczna kariera załamała się gwałtownie. Były działacz podziemia. Nie należy zapomnieć o tajemniczym właścicielu i jego nietuzinkowym pomyśle na ... O nie, o tym przeczytajcie już sami.
Pani Agnieszko, dziękuję za Kraków, przywracanie wiary w ludzką dobroć i coś szalenie cennego - naukę wzajemnego szacunku.
Gorąco polecam!

SłonecznaStronaŻycia | 2018-04-09
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Świetna książka typowo obyczajowa. Nie ma jednej głównej bohaterki, przedstawionych zostało kilka postaci i sporo wątków. Czyta się świetnie, porusza wiele ważnych społecznych kwestii jak profilaktyczne badania,działania w ramach lokalnej społeczności. Wspominane są też czasy wojny i komunizmu, a na horyzoncie rysuje się co najmniej jedna tajemnica z przeszłości do odkrycia. Jedynym minusem jak dla mnie jest, że akcja urywa się bez żadnych rozwiązanych wątków i teraz trzeba czekać na drugi tom...

Andżelika | 2018-07-08
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 08 lipca 2018

(...)A tak naprawdę to historia mieszkańców kamienicy przy ul. Gwiaździstej w Krakowie mnie urzekła. Każdy z lokatorów to indywidualność, która dba tylko o własny interes. A wiadomo, że jeżeli grupa ludzi ma się dogadać i znaleźć zloty środek w osiągnięciu celu, a przy tym nie krzywdząc drugiego człowieka będzie to bardzo trudne, aczkolwiek do zrobienia, jeżeli każdy wykaże się dobrą wolą.
Autorka w mistrzowski sposób nakreśliła wątek toksycznego związku powiędzy Zuzanną Lorenc a jej matką Łucją. Pokazała, że nie zawsze relacje matki i córki są różowe, często obarczone są wzajemnymi pretensjami i odrzuceniem.

Ciekawym wątkiem jest inicjatywa "banku czasu" polegająca na wymianie umiejętności pomiędzy mieszkańcami Dębnik. Zasady owego banku są proste:
" Pamiętasz, wspomniałaś mi o wymianie sąsiedzkiej. (...) Widziałam, jak to działa za granicą. W każdej społeczności są osoby, które...

WorkingGirl | 2018-04-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Ależ się to świetnie czyta! Książka obyczajowa, a czyta się jak najlepszy kryminał: z wypiekami na twarzy i tupie z niecierpliwości nogami co to będzie dalej. Czekam na kolejną część. Oby prędko nadeszła!

PrzeCzytajka | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

„Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” rozpoczyna najnowszy cykl książek Agnieszki Krawczyk. Seria nosi bardzo optymistyczną nazwę „Uśmiech losu”. Nie wiem ile będzie części, ale na tę powieść czekałam bardzo niecierpliwie. Poprzednia seria autorki tj. „Czary Codzienności”, bardzo mi się podobała, dlatego odkąd usłyszałam zapowiedzi nowego cyklu, towarzyszyło mi przeczucie, że będzie to znów coś wyjątkowego. Czy tym razem moja intuicja okazała się niezawodna? Czy może wręcz przeciwnie powiodła mnie na manowce wyobrażeń?

„Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą” to początek wspaniałej krakowskiej przygody, na który serdecznie Was zapraszam wraz z wszystkimi bohaterami powieści. Agnieszka Krawczyk jak zawsze starannie przyłożyła się do wykreowania wielowymiarowych postaci. Jest zatem Zuza – pianistka i samotna matka bliźniaków, jest starsza pani Klara, bardzo wycofana i tajemnicza, jest rodzina pełna kobiet o imionach z powieści Szekspira, a przy tym każda różna jak cztery żywioły, jest...