Dziennik diabła. Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera

Okładka książki Dziennik diabła. Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera David Kinney, Robert Wittman
David KinneyRobert Wittman Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
The Devil's Diary: Alfred Rosenberg and the Stolen Secrets of the Third Reich
Znak Horyzont
2018-03-12
2018-03-12
Grzegorz Siwek
Historia II wojna światowa Nazizm Alfred Rosenberg Robert Kempner Historia Niemiec Holokaust Rasizm Nazizm

Pretekstem do napisania tej książki było odnalezienie zaginionego dziennika Alfreda Rosenberga (1893-1946),głównego ideologa niemieckiej partii nazistowskiej. Dziennik ten był jednym z dowodów przeciwko niemieckim zbrodniarzom w trakcie procesu norymberskiego, by potem w tajemniczych okolicznościach zniknąć z pola widzenia badaczy. Autorzy w pierwszej części książki skupiają się na opisaniu okoliczności jego odnalezienia. Relacja ta prezentuje typowo amerykańskie podejście do zagadnienia. Otóż w samym fakcie odnalezienia dziennika raczej nie ma nic sensacyjnego, ale ponieważ książkę napisał laureat nagrody Pulitzera, zdawałoby się proste dochodzenie (ktoś coś usłyszał, że inny ktoś coś posiada) rozrasta się do skomplikowanego i bardzo ważnego śledztwa, w którym nie może oczywiście zabraknąć służb i (byłych) agentów FBI. W sumie można było się tego spodziewać, jeśli recenzowana książka miała zaistnieć na amerykańskim rynku wydawniczym.

Ale wracając do tematu. Kluczową postacią w zagadce zaginionego dziennika jest osoba Roberta Kempnera, niemieckiego dysydenta, który we wrześniu 1939 roku przybył do Stanów Zjednoczonych. Był on potem jednym z amerykańskich oskarżycieli (a więc miał dostęp do zgromadzonego materiału dowodowego) podczas procesów zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. W drugiej części książki autorzy postanowili połączyć te dwie sylwetki i napisać biografie równoległe Kempnera oraz Rosenberga. Oczywiście z racji roli, jaką Rosenberg pełnił w ramach funkcjonowania III Rzeszy, rozdziały jemu poświęcone są obszerniejsze i posiłkują się zapiskami z odnalezionego dziennika, w którym to jeden z najważniejszych funkcjonariuszy niemieckiego reżimu notował swoje przemyślenia i refleksje. Tytułowy dziennik Rosenberga jest zatem kolejnym ze źródeł naświetlających kulisy funkcjonowania bandyckiego państwa, jakie w Niemczech stworzyli naziści pod wodzą Hitlera. Zasadniczo sam dziennik nie wnosi do historii niemieckiego totalitaryzmu nowej wiedzy. Wiele książek historycznych i socjologicznych poświęconych temu zagadnieniu (z genialną, choć arcytrudną pracą Hannah Arendt pt. „Korzenie totalitaryzmu”) dobrze odtworzyły już zakulisowe funkcjonowanie reżimu Adolfa Hitlera, który, przydzielając różnym funkcjonariuszom partyjnym i ministerstwom wzajemnie nakładające się kompetencje, pełnił rolę najwyższej instytucji odwoławczej oraz bezapelacyjnego autorytetu (w myśl starej zasady - dziel i rządź). Niezależnie czy sięgnęlibyśmy po biografię Himmlera, Goringa czy Goebbelsa, zaleźlibyśmy dokładnie ten sam opis wzajemnych niesnasek, sporów oraz skrywanej wrogości, którą odmalował w dzienniku coraz bardziej rozgoryczony swoją marginalizacją Rosenberg.

Natomiast to, co w tym dzienniku jest w jakiś stopniu przerażające, to fakt, że Rosenberg, mimo iż był fanatycznym i pełnym nienawiści twórcą szowinistycznej ideologii rasy panów, zachował zdrowy rozsądek w kwestii wschodniej, optując za stworzeniem jakiegoś - mniej lub bardziej, ale jednak - racjonalnego planu w stosunku do narodów zamieszkujących Związek Radziecki. Być może dlatego, że sam urodził się i wychował w estońskim Tallinie, a więc dobrze czuł odrębność narodów ówczesnej carskiej Rosji. Tym samym wyraźnie różnił się od reszty ścisłego kierownictwa III Rzeszy, w tym samego Fuhrera, których jedynym „programem” był projekt unicestwienia tamtejszych narodów, a tych, których pozostawiono by przy życiu, sprowadzono by do roli niewolników pracujących dla swoich nowych panów. Jest w tym jakiś chichot historii, że jeden z twórców przepełnionej nienawiścią ideologii przejawiał typ myślenia, który mógł zapewnić Niemcom zwycięstwo w wojnie ze Związkiem Radzieckim. Na całe szczęście wojna na froncie wschodnim została przegrana przez III Rzeszę właśnie na poziomie ideologicznym, a dopiero później militarnym. I paradoksalnie Rosenberg, tworząc i propagując kult niepokonanej rasy panów, sam się ku temu mocno przyczynił. Stworzył mit, w który naziści uwierzyli tak mocno, że potem nie byli już w stanie się od niego uwolnić. Dopiero wielkie klęski na wschodzie przyniosły stopniowe otrzeźwienie, ale wtedy było już za późno. Zbrodnicza ideologia musiała upaść, a razem z nią jej twórcy, w tym Alfred Rosenberg.

Jest jeszcze jeden ciekawy temat, który odsłaniają w swojej książce autorzy. Warto bowiem zwrócić uwagę na losy Roberta Kempnera. Mają one w sobie interesującą dwuznaczność. Otóż jeden z nazistów, który zetknął się z nim jeszcze przed jego ucieczką do Stanów, określił go następująco: „typowy gestapowiec. Po prostu tak się złożyło, że miał nieodpowiednie pochodzenie rasowe”. I rzeczywiście, losy i decyzje tej postaci, odtworzone przez autorów na potrzeby książki, ukazują pewne przesłanki, które skłaniają czytelnika do zastanowienia się nad prawdziwości powyższego sądu. To ciekawe, jak nieraz tego typu „detale” decydują o tym, po której stronie odwiecznej wojny dobra ze złem stanie dany człowiek. Kluczowe jest tutaj pytanie: czy gdyby Kempner miał „czystą kartę” pod względem rasowym, to czy nie znalazłby się przypadkiem po drugiej stronie norymberskiego procesu? Czyli zamiast być oskarżycielem, czy mógł stać się oskarżonym? Chodzi mi oczywiście oskarżenie bardziej w wymiarze ideowy niż faktyczny, gdyż w Norymberdze sądzono ścisłe kierownictwo III Rzeszy. Uważne prześledzenie losów Kempnera, którego dokonali autorzy, pokazuje, że postać ta nie była do końca tak jednoznaczna, jakby mogło się to wydawać, choć ostatecznie historia umieściła ją po właściwej stronie konfliktu.

Reasumując, sądzę, że mamy do czynienia z kolejną przyzwoitą i sprawnie napisaną książką poświęconą historii III Rzeszy. „Dziennik diabła” zawiera sporo historycznych informacji, choć nie są to bynajmniej informacje wyczerpujące. Raczej minimum tego, co czytelnik powinien wiedzieć o III Rzeszy, aby móc zrozumieć zapiski Alfreda Rosenberga oraz jego wpływ na Adolfa Hitlera, a także życiową drogę Roberta Kempnera. Znajdziemy w niej także wybór kilkunastu zdjęć. Jest dodatek z przydatnym kalendarium (tutaj błąd roczny w ostatniej dacie) oraz krótkimi notami biograficznymi najważniejszych postaci, które pojawiają się w książce. Jej największa zaletą jest oczywiście ukazanie istotnego wpływu Rosenberga na kształtowanie się ideologii nazistów, szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania partii, oraz naświetlenie ciekawego przypadku Roberta Kempnera. To dobra lektura dla miłośników historii XX wieku i II wojny światowej.

Nie jest to dziennik Rosenberga tylko dwa równoległe życiorysy głównego ideologa III Rzeszy Alfreda Rosenberga oraz prokuratora z procesów norymberskich a jednocześnie ofiarę systemu nazistowskiego Roberta Kempnera. Przytaczane fragmenty rzeczonego dziennika pozwalają zrozumieć funkcjonowanie tego systemu w praktyce. Ciekawym wątkiem jest grabież dzieł sztuki przez prominentów nazistowskich.

Początkowo byłem bardzo zawiedziony lekturą, liczyłem na prawdziwe dzienniki Rosenberga czy też biografię, miast tego otrzymałem historię Roberta Kempnera i tego jak kradł namiętnie różne dokumenty. Później kradli inni i kłócili się o spadek i ktoś coś przewoził, ktoś gdzieś wywoził, był jakiś pastor i agenci rządowi. Wśród tego wszystkiego przebrzmiewał w tle tytułowy dziennik. I tak przez wiele, ale to wiele stron. Zacząłem powątpiewać. Z czasem jednak pojawił się i Rosenberg. Mało go jednak było. Za to ciekawie opisywano w sposób wielce uproszczony wydarzenia z III Rzeszy, dla których tłem właśnie były jakieś informacje o Rosenbergu i Kempnerze. Właściwie więcej tutaj o Kempnerze niż o Rosenbergu. I to chyba jest najlepsze podsumowanie.

„Dziennik diabła. Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera” to książka napisana przez byłego agenta FBI Roberta K. Wittmana i zdobywcę Nagrody Pulitzera Davida Kinneya.

Pierwsza część książki opisuje poszukiwania przez autorów dzienników Alfreda
Rosenberga w Stanach Zjednoczonych i jest to najmniej interesująca część, ale rozumiem autorów, że chcieli pokazać, jak było to skomplikowane oraz trudne i, że wszystko musiało się odbywać zgodnie z amerykańskim prawem. Dzienniki zostały odnalezione i przedstawione publiczności w 2013 roku.

Rosenberg urodził się w Estonii, w rodzinie Niemców bałtyckich i do Niemiec wyemigrował dopiero w 1918 roku. W 1919 roku poznał Adolfa Hitlera i od tej pory ich drogi stały się nierozłączne, a on został głównym ideologiem nazistów. Hitler nie miał najlepszego zdania o Rosenbergu, uważał go a człowieka o słabym charakterze i pozbawionego ambicji, co jednocześnie powodowało, że nie był dla niego bezpośrednim zagrożeniem. Nienajlepsze zdanie mieli o nim również ludzie z otoczenia Hitlera cyt.:”Sam Rosenberg uznawał się za intelektualistę wysokich lotów, ale otoczenie postrzegało go jako człowieka zimnego, aroganckiego, zobojętniałego i niezmiennie sardonicznego ”Bryła lodu”, pisał dalej Lüdecke. „Wyniosłość i chłodna ironia Rosenberga odstręczały ludzi, powodując, że czuli się mali i skrępowani w jego obecności.”

Kariera Rosenberga skończyła się podobnie, jak kilku wielkich zbrodniarzy nazistowskich. Został osądzony w czasie procesu w Norymberdze, skazany na śmierć przez powieszenie, wyrok wykonano w październiku 1945 roku, jego prochy rozsypano.

Autorzy stworzyli trochę specyficzną konstrukcję książki. Przedstawiają równolegle w oddzielnych rozdziałach losy Alfreda Rosenberga i człowieka, który przywłaszczył sobie po zakończeniu wojny jego dzienniki – Roberta Kempnera. Był on prawnikiem, pochodził z rodziny niemieckich Żydów, udało mu się uciec z nazistowskich Niemiec w 1938 roku i wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny w czasie procesów nazistów w Norymberdze pełnił funkcję zastępcy amerykańskiego oskarżyciela głównego Roberta H. Jacksona. W jego ręce trafiło wiele ważnych dokumentów nazistowskich, w tym dzienniki Alfreda Rosenberga, które po zakończeniu procesu zabrał ze sobą do Stanów Zjednoczonych, ujrzały one światło dzienne dopiero w 2013 roku.

Książka jest obszerna, ale mimo to łatwo się ją czyta. Z pewnością jest do pozycja do przeczytania dla osób zainteresowanych historią tamtych czasów lub chcących poznać historię dzienników Alfreda Rosenberga - głównego ideologa nazistów.

Pierwsza część książki opisuje poszukiwania przez autorów dzienników Alfreda

Biograficzna opowieść o jednym z liderów nazistowskiej machiny śmierci. Poznajemy losy i światopogląd osoby, która była trochę z boku całej tej tragicznej historii czasów II Wojny Światowej. Wielu tak na prawdę nie wie za co odpowiedzialna była ta postać w szeregach partii spod znaku swastyki. Ta książka przybliża nam osobę Alferda Rosenberga i daje obraz tego jak wielki wpływ miał na ideologie partii Hitelera, a także na postać samego Fuhrera.
"Dziennik Diabła" pozwala poznać nam wiele szczegółów wzajemnych kontaktów z samego szczytu NSDAP. Ich konfliktów oraz sympatii, różnic poglądów i podejścia do różnych kwestii. Dodatkowo oprócz losów głównego bohatera równolegle na kartach książki czytamy o osobie Roberta Kempnera, czyli postaci, która odnalazła wspomniany dziennik i która mimo niemieckiego pochodzenia (był niemieckim Żydem) postanowiła zemścić się na nazistach m.in. za prześladowania jego i jego rodziny. Niestety w pewnych momentach właśnie opisy życiorysu tej osoby są największym minusem tej książki. Zwłaszcza kiedy czytamy o jego życiu osobistym i kobietach. Według mnie niekoniecznie o tym chcę czytać czytelnik, który spodziewał się poznać jak najwięcej faktów z życia Rosenberga. Zwłaszcza, że niewiele wprowadza to do fabuły tej pozycji.
Nie ulega wątpliwości, że jest to książka warta polecenia wszystkim pasjonatom II WŚ oraz historii Nazizmu i III Rzeszy. Fakty podane z pierwszej ręki stanowią zapewne niepodważalne i bardzo wartościowe źródło wiedzy.

Na półkach: , , , , , , , ,

Udana książka przedstawiająca osobę jednego z ważniejszych ludzi III Rzeszy: ideologa nazizmu, a potem szefa Ostministerium, Alfreda Rosenberga. Asumpt do napisania tej pracy dało odkrycie dzienników Rosenberga, które w jakiś tajemniczy sposób zniknęły, a w ostatnich latach równie tajemniczo się znalazły. Sporo miejsca poświęcili Autorzy właśnie losom tych dzienników oraz człowiekowi, w którego ręce wpadły po wojnie: Roberta Kempnera. Losy Rosenberga i Kempnera wielokrotnie się w tej książce splatają, tak że w niektórych partiach książkę czyta się niczym zapis żywotów równoległych. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie kompozycyjne jest zaletą książki, podobnie jak podjęcie wielu kontrowersyjnych tematów, takich jak proces norymberski, niemiecka grabież dzieł sztuki, czy rywalizacja między nazistowskimi przywódcami. Ciekawa i - rzekłbym - "inna" praca o nazizmie i jego dokonaniach.

Tomasz Babnis

• II wojna światowa
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Dziennik diabła. Alfred Rosenberg. Człowiek, który stworzył Hitlera