Szpital przemienienia

Wydawnictwo: BiT Lem
literatura piękna
MuMin84

Od Szpitala Przemienienia zaczyna się droga pisarska Lema. Powieść to inna niż pozostałe, bo współczesna, a nawet "wojenna". A przecież udało się w niej autorowi — na małej przestrzeni odciętego od świata szpitala psychiatrycznego — zainscenizować dramat człowieka jako istoty rozdartej dziwacznie między umysł i ciało, a przy tym desperacko poszukującej sensu egzystencji i próbującej ocalić swój etyczny instynkt w obliczu nowego europejskiego nihilizmu, atakującego od zewnątrz i także od środka — pod postacią choroby duszy. Wbrew pozorom, najważniejsze książki fantastyczne Lema tu, w Szpitalu Przemienienia, mają swoje korzenie.

źródło opisu: https://audioteka.com/

źródło okładki: https://audioteka.com/

Rollnik | 2019-07-18
Przeczytana: 1984 rok

I nie musi być s-f.
Posiadając taki talent pisarski, uważam że Lem rostrwonił go na utwory, które tak łatwo zostały zaszufladkowane jako s-f. W efekcie wiele genialnych jego dzieł nie dotarło do szerszego kręgu odbiorców, których etykietka s-f zniechęcała. A przecież zasadniczo Lem używał s-f li tylko jako formy - dla przemycenia głębszych, filozoficznych treści.

peachymaryz | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

Podoba mi się, że ta książka nie jest o wojnie. Wojna tam się przytrafia, obnażając słabość uczonych, poety Sekułowskiego. Dobrze oddaje przypadkowość ludzkich działań, naszą nieznajomość samych siebie, nieumiejętność podjęcia decyzji. Skłania do głębokich refleksji (m.in. za sprawą niesamowitego bohatera, Sekułowskiego), a jednocześnie przekreśla znaczenie jakichkolwiek ontologicznych zagwostek. Bóg wydaje się śmieszny, nieobecny, nieznaczący.
To nie jest książka o wojnie, nie jest też o nudnym, aspirującym do "mądrości" w banalny sposób Stefku. To książka o ludzkiej ułomności i takie książki niezwyle cenię. Wydają mi się najszczersze.

Katemeika | 2019-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Nie wiem. Czyta się to tak jak czyta się czasem Lema. Toporność. Zdenerwowały mnie te niemieckie dialogi w ostatnim rozdziale. Trudno. Decyzja autora i wydawcy. Nie będę się uczył niemieckiego, dla jednej „średniej” książki. To dziwne, bo film oglądany przed laty podobał mi się.

Rogi | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Z punktu widzenia konstrukcji fabularnej "Szpital przemienienia" jest mniej bezpośredni i bardziej epizodyczny niż późniejsze powieści Lema; przez długi czas zwyczajnie nie wiadomo, do czego fabuła zmierza, choć jej humanistyczny przekaz wydaje się raczej klarowny. Portrety postaci wypadają różnie: czasem wielowymiarowe, a czasem nieciekawie uproszczone; na dookreślenie niektórych jakby zabrakło miejsca, lub może Lem rozmyślił się i wyciął tyczące się ich wątki. Wielki finał - likwidacja zakładu psychiatrycznego przez nazistów - odbywa się bez szczególnej podbudowy. Nieznających niemieckiego odrzuci raczej od sporego zagęszczenia nieprzetłumaczonych dialogów; wybór cokolwiek chybiony, bo nie służy chyba niczemu prócz postawienia muru między nami - lekarzami - i nimi - najeźdźcami. Książkę zbyłbym jako zbyt prostą i staroświecką, gdyby nie kilka pojedynczych, ale całkiem mocnych scen: jedna z nich wieńczy wątek Kautersa w rozdziale "Advocatus diaboli", a kilka innych trafia się...

Odzio | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Książka zupełnie inna od pozostałej twórczości Lema jaką do tej pory miałem okazję przeczytać. Klimatyczna, szczególna, filozoficzna i tragiczna w swoim przekazie.

Marcin Krukowski | 2018-10-28
Przeczytana: 05 października 2018

Książka, przy której musiałem sięgać po słownik wyrazów obcych. Piękna polszczyzna, której dziś już się nie używa.

Komaga | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, Projekt Lem
Przeczytana: 21 października 2018

To było bardzo dziwne spotkanie. Opowieść na początku wydaje się całkiem zwyczajna. Ot, taka sobie zwykła historia... A już po chwili lektury poczułam się tak, jakby ktoś na przemian to gładził mnie po głowie to bił łopatą. Taki efekt wywołuje piękny, poetycki miejscami język przetkany wręcz makabrycznymi scenami i rozważaniami metafizycznymi.

malseir_79 | 2018-10-15

Wyciszająca, niespieszna i nostalgiczna opowieść w formie niesłychanie przystępnego traktatu filozoficznego. Zamknięci w wiejskim szpitalu psychiatrycznym w trakcie II Wojny Światowej przeżywamy z głównym bohaterem,młodym lekarzem, rozterki natury morlano-egzystencjalnej. Jak się zachować w obliczu zagrożenia? czy postępować zgodnie z sumieniem i etyką lekarską? Co stanowi istotę człowieczeństwa?
Debiut prozatorski Autora,jeszcze bez całej gamy elementów s-f, za to pełen wspaniałych rozważań, przemyśleń, wiejskich obrzędów (opis pogrzebu-mistrzostwo świata <3 ) dających takie dziwne ciepło, ale finalnie na wskroś rozdzierających.
Bardzo mi się podobało.
Polecam
5/6
Małgorzata Sierocińska

Anna | 2018-10-02
Przeczytana: 2018 rok

Rewelacyjna! Traktat filozoficzno- moralny a jednocześnie po prostu powieść; historia pewnego szpitala psychiatrycznego odciętego od świata i wydarzeń;choć tylko pozornie, oraz pacjentów i ich lekarzy. Wszystko dzieje się w trakcie II Wojny Światowej. Prawdziwa uczta dla umysłu i zmysłu, bo Lem był rzemieślnikiem słowa. Jego opisy przyrody, pór roku wplecione w jakże filozoficzną, poważną treść są poetyckie, ale wytrawne, po prostu piękne.
Staje się on moim ulubionym, polskim autorem.

Heroinphrodyt | 2018-09-30

Ciekawie ujęty motyw szaleństwa. Nie wiem, w jakim stopniu mam rację, ale na swoje laickie oko dostrzegłem w lektrzurze pewne aluzje do prozy Shulza (styl języka przy opisach natury, relacja syna z ojcem opętanego pracą, w ferworze której wyalienował się i zaniedbał swe stosunki z pierworodnym) oraz "Czardzodziejskiej Góry" (może to naciągna interpretacja - ale odczyt Marglewskiego nastręczył mi myśl o Krokowskim i jego teorii o "miłości jako potędze chorobotwórczej"). Ponadto, wszystkie niniejsze tytuły łączy właśnie miejsce, w których dochodzi do wielu osobliwości. Obok dialogów Stefana z Sekułowskim nie da przejść się obojętnie. To zdecydowanie moje ulubione fragmenty ze "Szpitala Przemienienia". Zastanawiam się, ile z wynurzeń poety zazębia się z przekonaniami samego Lema. Niech zwieńczeniem mojej impresji będzie ten oto cytat, który mam nadzieję, urzekł nie tylko mnie:
- A więc czym jest dla pana literatura?
- Dla czytających zapomnieniem. A dla twórcy - próbą ratunku... jak...