Mistrzowska Gra Józefa Piłsudskiego

Biały Kruk
2018-02-06
2018-02-06
historia Józef Piłsudski

Jak na książkę o Piłsudskim i jego strategi, wybitnie mało tu Piłsudskiego i jego strategi. Jestem nieco rozczarowana tą pozycją. Choć nie wątpię, że wielu osobom przypadnie ona do gustu: pisana prosto, przejrzyście. Wydana na eleganckim papierze, ponadto z dużą ilością zdjęć.
Chyba mogę polecić tym, którzy swoją przygodę z Piłsudskim dopiero zaczynają.

Chyba mogę polecić tym, którzy swoją przygodę z Piłsudskim dopiero zaczynają.

Sięgnęłam po tę książkę z zamiarem poszerzenia swojej wiedzy na temat postaci Józefa Piłsudzskiego i kulisów odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zawiodłam się! Wydawnictwo Biały Kruk kolejny raz udowadnia, że historia Polski to fascynująca lektura. Polecam.

Książka jedynie dobra. Przede wszystkim czytając ją odnosiłem wrażenie, że czytam podręcznik do historii. Autor ślizgnął się solidnie. Duża czcionka i dużo zdjęć, a stron ledwie 200. Zgodzę się, co do oceny lat 1918-1919. Tutaj faktycznie trzeba było się umysłowo nagimnastykować. Marszałek był w tym dobry! Zgadzam się, co do tragicznego przewrotu majowego. Nie zgodzę się natomiast z autorem w dwóch kwestiach. Otóż traktat ryski wcale nie był czymś dla nas dobrym, a osoby decyzyjne nie zrobiły wcale niczego dobrego w końcówce lat 30. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że gdyby Marszałek żył, to inaczej by widział naszą sytuację w nachodzącej II wojnie. Jak to zwykł mawiać, biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania geopolityczne, "na któregoś konia trzeba będzie wsiąść". :)

Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla naszego kraju - wszak obchodziliśmy 100 lecie niepodległości naszego kraju. Niezaprzeczalnie ogromną rolę w tym wszystkim odebrał Józef Piłsudski, na którego barkach spoczęło odbudowanie zrujnowanego przez wojnę, a wcześniej osłabionego przez rozbiory państwa polskiego. O krokach, jakie wtedy podjął w dość dobry sposób opowiada książka autorstwa Wojciecha Roszkowskiego - "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego".
Przypadająca na 5 grudnia 150 rocznica urodzin wodza była doskonałą okazją do zapoznanie się z jej treścią. Szczerze powiedziawszy trochę się jej bałam, ponieważ na lekcjach historii nigdy specjalnie nie przepadałam za okresem formowania się II Rzeczpospolitej Polskiej. Tymczasem książka została napisana tak przystępnym językiem, że przeczytanie jej było czystą przyjemnością.
Cała jej treść została podzielona na wprowadzenie obejmujące skróconą historię naszego kraju, pięć tematycznych rozdziałów poruszających takie tematy jak dzieje I wojny światowej, dojście Piłsudskiego do władzy, politykę Rządu Jędrzeja Moraczewskiego, przełomowe decyzje i wybory parlamentarne oraz Sejm Ustawodawczy oraz epilog opowiadający o tym, jak strategiczne decyzje podejmowane przez Józefa Piłsudskiego okazały się sukcesem. Osobiście bardzo poruszyła mnie hipoteza, czy gdyby w 1939 roku Piłsudski jeszcze żył(przypominam, że umarł w maju 1935 r.) to doszłoby do wybuchu II wojny światowej. Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.
Oprócz znakomicie napisanego tekstu w pozycji zachwyciły mnie też piękne, komputerowo odnowione fotografie. Dzięki nim możemy jeszcze raz spojrzeć w oczy tym, którzy budowali niepodległy kraj czy też np. zobaczyć zniszczenia spowodowane I wojną światową. Czytanie książki nie nudzi, nie przytłacza też nadmiar zawartych w niej faktów, ponieważ są one ciekawie wplecione w jej treść.
Pozycję tą mogę polecić nie tylko miłośnikom postaci i polityki Józefa Piłsudskiego, ale nawet uczniom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę na temat II Rzeczpospolitej Polskiej.

Dla przeciwników Marszałka nie ma wprawdzie znaczenia, co pozytywnego o Nim piszą... Dla zwolenników? Może nie dość chwalby? Pewnie nie raz się powtórzę... Piłsudski zalicza się wprawdzie oficjalnie do grona największych polskich bohaterów, ale pozostaje postacią - z tych, czy innych względów - kontrowersyjną. Wydawnictwo Biały Kruk proponuje nam książkę z gatunku rozjaśniających wszystkie wątpliwości. Dla przeciwników Komendanta, Naczelnika i Marszałka będzie niewiarygodna. No, ale oni już tak mają... Ciekawi świata i ludzi mogą wiele się dowiedzieć. Głównie tego, dlaczego Piłsudskiemu stawiamy wciąż pomniki. Mało było w naszych dziejach wizjonerów takiego kalibru. Przecież „Ziuk” przeszedł nieprawdopodobną wręcz ewolucję - od socjalisty i terrorysty po przywódcę państwa w czasie wojny i pokoju. A wcześniej tego państwa najważniejszego twórcę...
Wojciech Roszkowski jest historykiem nie związanym z żadną opcją polityczną. Nie założył z góry tezy, ale w praktyce wystawił Piłsudskiemu laurkę. Książka ta, to przede wszystkim opis kunsztu politycznego twórcy Legionów, który swoją "szarą piechotę" poprowadził do największego z możliwych zwycięstw. Gambit, który rozegrał z zaborcami, był główna przyczyną odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie jedyną. Główną.
Bo to była zaiste mistrzowska gra – zacząć wojnę w bloku państw, które ją ostatecznie przegrają, a zakończyć wśród zwycięzców! Józef Piłsudski, określany przez wrogów silnej Polski mianem dyktatora, parł w gruncie rzeczy ze wszystkich sił do stworzenia jak najszybciej instytucji demokratycznych, w tym parlamentu i konstytucji. Stworzył je na stałe, choć sam później musiał stworzoną przez siebie, lecz wynaturzoną władzę, obalić. Zresztą, sprowokowany. :-)

• Historyczne
  • Autobiografie/biografie