Korzenie niemieckich sukcesów w Azji. Daleki Wschód w polityce kolonialnej Niemiec do roku 1914.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Asian Century

„Wielokrotnie w rozmowach spotykałem się z pytaniem, dlaczego Niemcy odnoszą tak duże sukcesy gospodarcze w Azji. Klucz do odpowiedzi leży w historii i sięga daleko w głąb wieku XIX. Jest to przy tym historia przypadków i licznych zbiegów okoliczności, w rezultacie których Niemcy wyrobiły sobie w krajach Azji, zwłaszcza Chinach i Japonii, solidną markę i dobrą reputację. Z czasem wzajemna znajomość i zaufanie przełożyły się na intratne kontrakty, przy czym nie bez znaczenia jest utrzymywanie przez ambasady Niemiec w Pekinie i Tokio rozbudowanych działów gospodarczych, zatrudniających co najmniej po kilkanaście osób. Takie podejście do sprawy zdecydowanie ułatwia prowadzenie rozpoczętej przez kanclerza Gerharda Schrödera „dyplomacji kupieckiej”.

źródło opisu: http://www.polska-azja.pl/ksiazki-polecane/

źródło okładki: http://www.polska-azja.pl/ksiazki-polecane/

TKulik | 2019-05-08

Książka przyzwoita, choć dotyczy XIX i początków XX wieku, nie współczesności

Patrycja | 2018-02-02

Bardzo ciekawa pozycja o kolonializmie niemieckim w Chinach. Miejscami może zbyt szczegółowa.