Klinika dla pluszaków. Niespodzianka bałwanka

Okładka książki Klinika dla pluszaków. Niespodzianka bałwanka Małgorzata Strzałkowska
Okładka książki Klinika dla pluszaków. Niespodzianka bałwanka
Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 75) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 75)
Hachette Polska
2018-01-31
2018-01-31
24 min.
9788328208995

Bałwanek Mrozek, jedna z pluszowych zabawek Dosi znika z pola widzenia dziewczynki. Okazuje się, niefortunnie bałwanek trafił do pralki z odzieżą, która zafarbowała jego pluszowe futerko. Zabawka jest zawstydzona swoim wyglądem i martwi się, że zostanie źle odebrana przez swoich współtowarzyszy. Ci na szczęście okazują mu wsparcie i zrozumienie. Przyjaciele na wesoło podchodzą do jego metamorfozy, która ta nawet zdobywa uznanie podczas projektu, w którym bierze pośrednio udział.

Z przeczytanej bajki można wyciągnąć dwa wnioski. Pierwszy z nich, warto zwracać uwagę na to, co się wrzuca do pralki i jak segreguje kolory, ponieważ w wyniku nadmiernego i nieodpowiedniego mieszania można naprawdę stracić ulubione ubranie, a nie zawsze można odratować, wybielić czy usunąć pranie - chociaż na tym etapie czytania lektury, to raczej przypominająca przestroga dla zapracowanego rodzica.
Po drugie, w kontekście psychologicznym, często bardziej przejmujemy się zmianą w naszym wyglądzie, jakakolwiek ta zmiana by nie była, nawet korzystna dla nas samych, tak bardziej nasze zmartwienie wynika nie z tego, jak my sami siebie postrzegamy i jak czujemy się w nowej odsłonie, o tyle to zmartwienie związane jest z postrzeganiem nas samych, ale przez innych, obcych ludzi. Bywają sytuacje, kiedy nie mamy wpływu na zewnętrzne, fizyczne zmiany, jakie zachodzą w naszych organizmach i na naszych ciałach, ale warto zdystansować się i z góry nie zakładać, że każda zmiana w oczach innych jest negatywna i stanowi powód do komentarzy czy wyśmiania, choć wiadomo, nauka nabycia dystansu bywa trudną sprawą do przepracowania.

• Bajki
  • Przeczytane wielokrotnie